piątek, 28 maja 2010

An On Bast i Michał Mierzwa w P+K

Sobota, 29.05, Pokój z Kuchnią, godz. 21.00

AN ON BAST - inicjatywa młodej poznańskiej producentki Anny Sudy, absolwentki filozofii i prawa, związanej od najmłodszych lat ze światem muzyki.

Utwory AN ON BAST inspirowane są zarówno muzyką klasyczną, doświadczeniem śpiewania w chórze, jak i własnymi poszukiwaniami specyficznej formy muzycznej, bliskiej eksperymentalnej muzyce elektronicznej . Po przełomowym sukcesie samodzielnie wydanej płyty "Welcome scissors" (2006), artystka brała udział w prestiżowych warsztatach (Red Bull Music Academy, Melbourne 2006), a także w kolejnych koncertach i festiwalach: Sonar (Barcelona), Strom (Kopenhaga), Kvitnu (Kijow), Numusic (Stavanger), Unsound (Torun), Plateaux (Torun), Audioriver (Plock). Po wydaniu kolejnych płyt: "Happy- Go-Lucky"(Etalabel 2006), "Words Are Dead" (Rednetic 2008), w 2009 wykonała zwrot w stronę muzyki nieco bardziej tanecznej, produkując EP "Calypso" (La Folia Recordings/USA ) utrzymaną w klimacie minimal techno oraz "Upon the Dew Drop" EP (2010). Artystka na stałe działa we współtworzonym przez siebie Stowarzyszeniu City Inside Art, inicjatywie młodych performerów i dj'ów ze środowiska poznańskiego; współpracuje także z teatrami, realizując projekty muzyczne towarzyszące spektaklom.

Antistatic Family - grupa audiowizualna wykorzystująca multimedia do budowania wspólnych autorskich realizacji. Pomimo czasoprzestrzennych i materialnych ograniczeń, inicjatywa cały czas się rozszerza, podkreślając swój anty-statyczny charakter.

Na piątkowym koncercie zagra Michał Mierzwa - jeden z członków grupy audiowizualnej Antistatic Family. Wizualizacje na żywo to tylko jedna z przestrzeni jego aktywności - z powodzeniem działa także na polu grafiki i identyfikacji wizualnej. Współtworząc studio kreatywne Uniforma jest autorem elementów identyfikacji wizualnej dla TVP Kultura, realizowanego przez TVP2 Sopot Hit Festiwalu, czy Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Short Waves. Od lat aktywnie wpływa na polską kulturę, będąc odpowiedzialnym za oprawę wizualną i merytoryczny rozwój polskiej edycji Festiwalu Future Shorts i Festiwalu Nowych Zjawisk Audiowizualnych Vivisesja.

Tworzy wizualizacje od 2002 roku, na terenie całej Polski i Europy. Współpracował m.in. z: Sunosis (UK), Tim Lensenta (DE), DJ Eshabe (PL), 1605munro (ARG), Feelaz (PL), SLG (PL), Sonda (PL), Out Co(PL), Gsound (PL), dj Shwanz (PL), Piotr Bejnar (PL), Deuce (PL), 8rolek (PL).

Na festiwalu PLASTER pokaże specjalnie na ten cel zaprojektowaną interaktywną animację typograficzną!

update | 31.05 | BYŁO TAK:)

czwartek, 27 maja 2010

TONOPOLIS

TONOPOLIS

30 maja o godz. 18:00 zapraszamy do Pokoju z kuchnią na prezentację muzycznego projektu Tonopolis, panel dyskusyjny na temat nagrań terenowych i koncerty Marcina Dymitera i BWSounds!

Pokój z kuchnią, 30 maja, start: 18:00

Tonopolis

Projekt Tonopolis składa się z dwóch integralnie połączonych ze sobą części: płyty zatytułowanej Tonopolis i strony internetowej www.tonopolis.pl. Inicjator pomysłu: Rafał Kołacki zaprezentuje projekt i przybliży jego założenia.

Panel dyskusyjny pt. Sonosfera: między dźwiękiem a muzyką. Czy nagrania terenowe są sztuką?

Czym jest otoczenie dźwiękowe? Jaka jest specyfika nagrań terenowych? - to tylko niektóre z pytań jakie postawią przed sobą uczesnticy panelu dyskusyjnego Sonosfera... O praktycznych i twórczych zastosowaniach nagrań terenowych rozmawiać będą:

Dariusz Brzostek – absolwent toruńskiej polonistyki, obecnie adiunkt w Zakładzie Teorii Literatury UMK w Toruniu. Zajmuje się głównie antropologią literatury, twórczością Stanisława Lema oraz krytyką literacką i muzyczną. Publikował teksty naukowe, poetyckie i eseistyczne na łamach Tekstów Drugich, Literatury Ludowej, Polonistyki, Anteny Krzyku, Ha!artu, Glissanda, Opcji, Undergruntu, Frazy, Aktivista oraz witryn internetowych: Diapazon i GAZ-ETA, jest stałym współpracownikiem magazynu Fragile, pisma M/I oraz Gościńca Sztuki. W roku 2009 wydał monografię Literatura i nierozum. Antropologia fantastyki grozy. Występował i nagrywał jako muzyk z HATI, jest także współtwórcą formacji Molok Mun oraz grup muzycznych Fiki Miki Black Power Trio i Carate Cojak.

Rafał Kołacki – archeolog i etnolog, doktorant socjologii, muzyk i animator kultury. W sferze nauki jego zainteresowania rozciągają się od archeomuzykologii po historię polskiego punk rocka i antropologię dźwięku, której poświęca swe ostatnie badania, studiując sonosferę aglomeracji miejskich. W dziedzinie sztuki jego poszukiwania są równie rozległe, obejmując grę na perkusji w punkowej grupie Stagnation Is Death, występy w akustycznej formacji HATI oraz elektroakustyczne i performerskie działania w kolektywach twórczych Molok Mun, Fiki Miki Black Power Trio oraz Carate Cojak, z którymi zaliczył dziesiątki koncertów i niemało sesji nagraniowych udokumentowanych wydawnictwami płytowymi. Grywał już z Jonem Zornem i Z’EVem. Nie zdążył jeszcze zagrać jamu z Panem Łyżeczką… Jest współorganizatorem festiwalu sztuki dźwięku CoCArt i współautorem radiowej audycji Na falach Martenota. Jego najnowszą pasją są instalacje dźwiękowe i nagrania terenowe.

Katarzyna Jankowska i Marta Karalus - koordynatorki projektu audiosfera/Dźwiękospacery, edukatorki w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.

Jacek Doroszenko - artysta nowych mediów, malarz, grafik komputerowy, freelance designer, kompozytor, instrumentalista, realizator dźwięku, właściciel studia nagrań, urodzony w styczniu 1979 w Bielsku Podlaskim. Jest współtwórcą muzyczno-dźwiękowego kolektywu BWSound. Działania BWSounds rozłożone są na wielu płaszczyznach: tworzenie muzyki eksperymentalnej, elektronicznej, alternatywnej, tworzenie środowisk dźwiękowych na potrzeby projektów multimedialnych oraz internetowych, kolaboracje z innymi artystami.

Hubert Wińczyk - Ejcz_Urinator - badacz dźwięku, jest członkiem elektro-akustycznego zespołu kakofoNIKT, współpracuje z takimi muzykami jak Jeff Gburek, Piotr Tkacz (projekt Revue svazučeských architektů), Patryk Lichota, Roman Bromboszcz, Mojomat. Podczas występów wykorzystuje narzędzia, odpadki z metalu i tworzyw sztucznych, generator akustyczny, nagrania terenowe, dyktafony, własny głos, mikrofony kontaktowe, radyjka, dziecięce instrumenty, efekty gitarowe. Na etapie rejestracji, badań i produkcji wykorzystane są: MD recorder, dyktafony, loop station, magnetofon szpulowy i archiwalne nagrania radiowe oraz komputer. Uczestnik warsztatów audiosfera/Dźwiękospacery odbywających się w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Arszyn - Krzysztof Topolski - muzyk elektroniczny, improwizator, autor instalacji dźwiękowych, perkusista. Autor projektów i warsztatów w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku (m. in. AudioTourism, Radio 4x4, Muzyka Współczesna dla Gospodyń Domowych, Rośliny, Owoce, Kwiatki). Uczestnik warsztatów audiosfera/Dźwiękospacery odbywających się w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Po dyskusji zapraszamy na koncerty!

Marcin Dymiter aka Emiter – muzyk, improwizator. Emiter porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. To projekt oparty na elektroakustycznych/elektronicznych improwizacjach. Eksperymentuje z brzmieniem, przetwarzaniem dźwięków towarzyszących naszemu życiu, poszukuje nowego pola dźwiękowego dla gitary elektrycznej. Emiter używa i łączy różne jakości – lo-fi/hi-fi, czy też dźwięki powszechnie uznawane za zakłócenia. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Współpracuje z artystami wizualnymi i tancerzami. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe.

BWSounds - Muzyczno-dźwiękowa część działalności artystycznej kolektywu BWScustoms, założonego przez Marcina Sipiorę i Jacka Doroszenko w 2005 roku, w Krakowie. Działania BWSounds rozłożone są na wielu płaszczyznach: tworzenie muzyki eksperymentalnej, elektronicznej, alternatywnej, tworzenie środowisk dźwiękowych na potrzeby projektów multimedialnych oraz internetowych, kolaboracje z innymi artystami np. z Michałem Stambulskim z zespołu Microexpressions.

WSTĘP WOLNY!

Prezentacja i koncert odbywają się w ramach cyklu AUGENMUSIK. Szczegóły TUTAJ

piątek, 21 maja 2010

AUGENMUSIK: Mollusca /Francesco Cavaliere & Michael Northam/


28 maja, godz. 20:00 / koncert w P+K!
AUGENMUSIK: Mollusca /Francesco Cavaliere & Michael Northam/

/WSTĘP WOLNY!/

MOLLUSCA

Wybór słowa Mollusca – mięczaki – odnosi się do grupy stworzeń morskich żyjących w strefach przybrzeżnych, jak również indywidualnych historii tych istot i związanych z nimi analogii dźwiękowych. W roku 1998 Michael Northam stworzył akuzmatyczne dzieło „The Gathering” („Zgromadzenie”), które przywołuje język ukwiałów. 10 lat później w 2008 Francesco Cavaliere zaczął prace z naturalnymi źródłami dźwięku w Berlinie i Turku, zbierając po drodze dziesiątki materiałów źródłowych. Mollusca to projekt – spotkanie Francesco zainteresowanego bezpośrednimi/konkretnymi dźwiękami i Michaela zafascynowanego dźwiękami tonalnymi, akuzmatycznymi, bez odniesienia. Łącząc dwie generacje dźwiękowych światów, akustycznych i elektroakustycznych form improwizacji, program Mollusca sytuuje się gdzieś pomiędzy akuzmatyczną a konkretną kompozycją. W obrębie tej strefy nieograniczoności, artyści budują szczególny dialog, który podkreśla ich zainteresowanie organiczną morfologią dźwięku.
Northam otacza publiczność grubym kocem głębinowych dźwięków i wysoce złożonymi transpozycjami instrumentów dętych wraz z całym rumowiskiem field recording wyciągniętych z jego przepastnych archiwów. Cavaliere generuje stochastyczne pola dźwiękowe poprzez proste zabiegi na znalezionych przedmiotach, takich jak drewniane pudełka, kamyki, zegarki mechaniczne zmiksowane bezpośrednio z kasetową dokumentacją wydarzeń dźwiękowych. Dwie połączone, harmonizujące się fale i przypadkowe wzory z wysublimowanymi dźwiękami tworzą obracającą się karuzelę kapryśnej fantazji, oddając tym logikę życia morskich stworzeń.

Francesco Cavaliere (1980)
Studiował muzykologię na D.A.M.S. Uniwersytecie Sztuki, Muzyki i Teatru w Bolonii, we Włoszech. Otrzymał stopień naukowy w dziedzinie etnomuzykologii w roku 2008. Jego praca koncentruje się wokół koncepcji powstawania i budowy instrumentów oraz instalacji opartych na obserwacji i reakcji na fenomen dźwięku, akustykę przedmiotów znalezionych. Przywiązanie do prostych dających się dotknąć dźwięków jest modyfikowane poprzez działanie w trakcie wystąpień oraz poprzez utylizację środków elektronicznych i takowych urządzeń. Artysta żyje i mieszka pomiędzy Berlinem a Bolonią.
http://www.nathiascatola.com

Michael Northam (1970)
Urodzony w zachodniej części pustynnego stanu Utah. Od kiedy sięga pamięcią, jest bardzo bardzo silnie zainspirowany doświadczeniem olbrzymich obszarów geograficznych, ciężkich warunków pogodowych, fenomenów natury budzących jednocześnie grozę i fascynację. Eksploracja tych zjawisk i ich odniesienie do percepcji poprzez skalę (małe / duże) wydaje się być podstawą jego pracy z dźwiękiem. W swojej karierze muzycznej podąża drogą wewnętrznej intuicji i rozwijania eksperymentalnego podejścia. Współpracował z wieloma artystami w Azji, Ameryce Północnej i Europie, promując głęboko osobistą w formie nową muzykę, która działa poprzez połączenie elementów teorii akuzmatycznej, wolnej improwizacji, technik field recording, tradycyjnych systemów muzyki i dogłębnej wartości psychodelicznej muzyki rockowej.
http://oro.preg.org

AUGENMUSIK
Cykl wydarzeń okołomuzycznych kładących szczególny nacisk na synergię obrazu i dźwięku w kontekście galeryjnym CSW. Koncerty i warsztaty realizowane przez artystów wizualnych parających się dźwiękiem i muzyką, jak również przybliżenie najciekawszych zagadnień z obszaru „sztuki dźwięku”. Program koncertowy ma tu zatem odbiegać nieco od standardowych programów klubów muzycznych, ale jednocześnie przyciągać ciekawym doborem wykonawców, synkretyzmem stylów muzycznych, spektakularnością i humorem wystąpień.

kurator cyklu: Krzysztof Gutfrański

czwartek, 20 maja 2010

PLASTER. Festiwal plakatu i typografii

PLASTER

W dniach 26-29 maja 2010 w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii PLASTER - wydarzenie promujące młodych grafików związanych z twórczością plakatową i projektowaniem graficznym.

W Pokoju z Kuchnią odbędą się w tych dniach warsztaty typograficzne prowadzone przez znakomitych europejskich projektantów z Europy Centralnej, m.in. Filipa Blažka czy Marcela Benčíka.

Koordynator festiwalu: Krzysztof Białowicz (krzysztof.bialowicz@csw.torun.pl)

ZAPRASZAMY!

poniedziałek, 17 maja 2010

Warsztaty "Moja Kupa" - fotorelacja



Warsztaty odbyły się 13.05 i 14.05
Prowadzenie - prof. Marian Stępak oraz grupa Gruba Najgorsza
Współpraca - Iwona Macioszek

Uczestnicy:
Natalia Macioszek, Marta Tatarek, Kasia Bukowska, Staś Stępak, Aneta Brusewicz, Mateusz Romanowski, Kach Niejadlik, Natalia Miedziak

MUZEUM JED(Y)NEGO OBIEKTU: Jiří Černický - ABS


MUZEUM JED(Y)NEGO OBIEKTU - Jiří Černický - ABS

Zapraszamy wszystkich przechodniów i gości Bulwaru sztuki do oglądania w witrynie P+K prac czeskiego artysty wideo -
Jiříego Černický'ego
(3cie okno od ulicy) – nocna projekcja, 20-3.06 @ P+K

ABS (niem. Antiblockiersystem) to układ stosowany w pojazdach mechanicznych w celu zapobiegania blokowaniu się kół podczas hamowania, jako element układu hamulcowego. ABS zapobiega zjawiskom takim jak ściąganie samochodu w bok, wirowanie samochodu, utrata kontroli nad kierowaniem samochodem.

Nawiązując do systemu ABS, Artysta opowiada o ludzkim mobilnym ciele - usytuowanym gdzieś pomiędzy intymnością a społeczną manipulacją. Seria prac video Černickýego powstałych między 2005 a 2008 roku odnosi się do owego niezwykłego i nieuświadamianego momentu autorefleksji, w którym zdajemy sobie nagle sprawę z istnienia amebowatego stanu - utrzymującego nas przy życiu strumienia świadomości czy swego rodzaju przestrzeni mentalnej. Dynamika myśli i ich prądy przedstawione są poprzez minimalistyczne wyakcentowanie aspektu werbalnego, mentalnych "napisów", które artysta dokumentował poprzez prowadzenie wywiadów wśród bezimiennego tłumu na dworcach i ulicach, autoanalizy oraz nielegalnego podsłuchiwania w klatkach schodowych, i które następnie zostały wkomponowane do jego filmów.



DARKROOMS . Spotkanie z Konradem Pustołą

DARKROOMS . Spotkanie z Konradem Pustołą

P+K 20.05., godz. 17

Zapraszamy na spotkanie wokół cyklu fotografii „Darkrooms” Konrada Pustoły i wydanego przez Krytykę Polityczną albumu pod tym samym tytułem. Z zaproszonymi gośćmi będziemy zastanawiali się na czym polega fenomen funkcjonujących, najczęściej w klubach gejowskich, darkroomów. Miejsc niepublicznych, ale i nieprywatnych, wyjętych spod władzy, niemal anarchistycznych. Jak interpretować to, co dzieje się w ciemni, i jaki stosunek mają do tych wydarzeń ich uczestnicy, a także pozostała część społeczeństwa, pozostająca w świetle władzy politycznej?

Dyskutować będą:

Konrad Pustoła (1976) – artysta. Skończył nauki ekonomiczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz Royal College of Art w Londynie. Zajmuje się wizualnym badaniem relacji między przestrzenią publiczną i prywatną. Konsekwentnie bada też możliwości fotografii jako medium analizy i przekazu tej relacji. Współtwórca akcji Tiszert dla Wolności (2004-2006). Autor cyklów fotograficznych i instalacji m.in: Nieskończone domy (2005), S(t)ymulacje (2006). Członek zespołu Krytyki Politycznej. Mieszka w Londynie, pracuje w Warszawie.

Aleksandra Skonieczka "Oluś" - studentka kulturoznawstwa, aktywistka, społeczna, należy do Stowarzyszenia "Pracownia Różnorodności"

Wojciech Szot "Abiekt", autor bloga http://www.abiekt.blogspot.com, student, pracownik, użytkownik internetu, kulturowo bez płci, należy do Stowarzyszenia "Pracownia Różnorodności".

Daniel Muzyczuk (1980 r)– prawnik, kurator, krytyk sztuki. Publikował w Obiegu, Le Monde diplomatiqe, Bunkrze Sztuki , Panoptikum i Ha!Arcie, kurator CSW Toruń.

Zapraszamy do Pokoju z Kuchnią w Centrum Sztuki Współczesnej o godzinie 17.00, podczas spotkania będą prezentowane zdjęcia z cyklu Darkrooms.

WSTĘP WOLNY!

czwartek, 13 maja 2010

1 % na kulturę!


Podczas sobotniej nocy muzeów będziemy zbierać podpisy pod petycją na rzecz zwiększenia nakładów na kulturę w Polsce do co najmniej 1% budżetu państwa oraz zmiany zasad zarządzania i finansowania kultury.

Pod apelem do Prezesa Rady Ministrów w tej sprawie podpisało się już ponad czterystu najwybitniejszych polskich twórców oraz instytucje kultury, stowarzyszenia i powstałe po Kongresie Kultury fora obywatelskie.

7 maja rozpoczęła się publiczna zbiórka podpisów, która w całej Polsce odbędzie się 15 maja 2010 w Noc Muzeów (w Krakowie – 14 maja, w Lublinie – 6 czerwca w Noc Kultury).

Więcej informacji: http://obywatelekultury.pl/

wtorek, 11 maja 2010

Noc w Muzeum - elektrobankiet

W PK 15.05 w ramach Nocy w Muzeum od 22" wystąpią legendarni DJ Mikroman i Mokasyn jako Defibrylator Sound System, czyli pogromcy białostockich parkietów w końcu w Toruniu. Na najlepszych imprezach stąd do zewsząd serwują torpedujące mieszanki 80`sów, italo, space disco, fidget, rave, bassline, trash metal i disco polo. Praktycznie, jedynym ograniczeniem stylistycznym jest ich samopoczucie. A z reguły jest ono brzydkie, brudne i złe. P.S. W Warszawie gadają głupoty, że Mikroman i Mokasyn to podobno niejacy Jakub Żulczyk i Kamil Antosiewicz, ale błagam was, nie słuchajcie tych bzdur.
http://defibrylatorss.blogspot.com/

AUGENMUSIK: Felicity Mangan, Thaw (Hubert Napiórski)


14 maja o godz.19:00 zapraszamy do Pokoju z kuchnią na koncert Felicity Mangan i Thaw!

WSTĘP WOLNY!

Felicity Mangan jest australijską artystką zajmującą się sztuką dźwięku. Rozwija swe działania poprzez różne formy współpracy z tancerzami, artystami wizualnymi, jak również muzykami. Używa technik cyfrowej kompozycji, eksplorując nagrania terenowe i wycinki znalezionych nagrań archiwalnych. Felicity prezentuje swoje działania w formie dźwiękowych performensów i publikacji, używając do tego budowanych na zamówienie urządzeń wzmacniających. Eksploruje przy tym fizyczne własności dźwięku nagrań terenowych poprzez głośniki własnej produkcji i mikrofony kontaktowe wykonane z recyklingowych i znalezionych obiektów. Odbywając trasy koncertowe po Stanach Zjednoczonych, Australii i Europie współpracowała z tancerkami Phoebe i Julią Robinson (Half Finished Word, Melbourne, 2006), artystami wizualnymi, jak Amanda Marburg (Linden Contemporary Art Space, Melbourne, 2006), Rebbecą Ann Hobbs (Australijskie Centrum Fotografii, Melbourne 2004) i jako członkini Function Ensemble (Secret Mirakle Fountain, Locust Music). W 2008 r. była na rezydencji w MoKS, Centrum Sztuki i Praktyk Społecznych w Mooste w Estonii. Artystka mieszka i pracuje w Berlinie.
http://www.myspace.com/lesson78

Thaw - Hubert Napiórski pod tym aliasem koncentruje się na muzyce preparowanej, elektroakustycznej, noise, drone, field recording. Działa od 1996 - jego projekt Astipalea (http://www.astipalearecords.pl.tl), pod szyldem którego wydaje muzykę swoją i innych, działa od 25 sierpnia 2002. Jest oficjalnym i jedynym polskim dystrybutorem portugalskiej wytwórni Creative Sources wydającej muzykę improwizowaną ( www.creativesourcesrec.com).
Działa również pod dwoma innymi aliasami: djfeaturing (turntablism) i kitty kit (improwizacje na pojedyncze instrumenty solo). W swoich działaniach operuje różnymi technikami - głównie analogowo akustycznymi, gra na akustycznych laptopach. Zajmuje się również fotografią, pisze opowiadania, wiersze, teksty o kulturze muzycznej.


AUGENMUSIK - Cykl wydarzeń okołomuzycznych kładących szczególny nacisk na synergię obrazu i dźwięku w kontekście galeryjnym CSW. Koncerty i warsztaty realizowane przez artystów wizualnych parających się dźwiękiem i muzyką, jak również przybliżenie najciekawszych zagadnień z obszaru „sztuki dźwięku”. Program koncertowy ma tu zatem odbiegać nieco od standardowych programów klubów muzycznych, ale jednocześnie przyciągać ciekawym doborem wykonawców, synkretyzmem stylów muzycznych, spektakularnością i humorem wystąpień.

poniedziałek, 10 maja 2010

Bar Camp & Wybory


11. maja (we wtorek) o godzinie 19:00 w Pokoju z Kuchnią w CSW odbędą się wybory do społecznego komitetu twórców i animatorów kultury połączone z kolejnym Bar Campem. Zapraszamy!

środa, 5 maja 2010

Warsztaty w P+K

ZAPRASZAMY NA WARSZTATY: 13.05 (godz. 15.30) i 14.05 (godz. 15)
Prowadzenie - prof. Marian Stępak (WSP UMK / Galeria nad Wisłą) oraz grupa Gruba Najgorsza

Ludzkość od dawna interesowała się brzydotą, brzydotą w najbardziej dosadnym sensie jakim jest część przeklęta - zawartość rynsztoka i ludzkich trzewi. Ciemna strona jest jedną z rzeczy mających konotacje z ohydą, odrazą, a idąc dalej – rzeczą odpychającą, na tyle, że aż przyciąga i uwodzi. We współczesnej sztuce i kulturze można znaleźć wiele przykładów tego rodzaju odniesień. Odchody stają się w pewien sposób wartością dodaną ze względu na swój przewrotny charakter.

Zauważa się popularyzację tematyki skatologicznej - dla dzieci wyszła „Mała książka o kupie” P. Stalfelt, a dla dorosłych została wydana książka znanego krytyka i historyka sztuki Jean'a Claira pt. De immundo” (tłum. O gównie), aktualnie w Toruniu prowadzona jest kampania pt. „Pokochaj psią kupę”. Dochodzi nawet do idealizacji ekskrementów. Za przykład może tu posłużyć pewien rzemieślnik z Wrocławia, który maluje ślady po ptasich ekskrementach na złoto. Nie trzeba tu wspominać też o konotacjach 'powrotu ciemnej strony', 'wypartego' osadzonych głęboko w tradycji psychoanalizy idącej od Freuda.

Podczas warsztatów uczestnicy zostaną wprowadzeni w tematykę skatologiczną, zobaczą przykłady takiej sztuki, zanalizują zagadnienie od strony teoretycznej - czym to zagadnienie jest i jakie ma znaczenie we współczesnej kulturze, dla czego w ogóle mówi się o nim. Następnie w części praktycznej uczestnicy pod kierownictwem prowadzących stworzą własną edycję 'ciemnej strony' (przy użyciu różnych materiałów), którego to działania efekty umieszczą w jego naturalnym środowisku wg własnego uznania, czyli przykładowo: w przestrzeni publicznej.

ZAPISY OD LAT 12 do 112: pokojzkuchnia@gmail.com
liczba miejsc ograniczona!

sobota, 1 maja 2010

ArchFilmFest w P+K

Zapraszamy na dyskusję towarzyszącą festiwalowi filmów o architekturze ArchFilmFest! / czwartek, 6 maja o godz 19.00

Jak mądrze łączyć architektoniczne dziedzictwo miasta z jego współczesnym rozwojem? Czy powinniśmy iść w kierunku symbiozy czy konfrontacji? Prezentowane w ramach festiwalu filmy staną się pretekstem do dyskusji publiczności i zaproszonych gości o współczesnej architekturze Torunia.

Zaproszeni Goście:
- Jan Tajchman, architekt, prof. UMK
- Piotr Koziej, architekt, członek SARP
- Krzysztof Sołoducha, redaktor naczelny wortalu Sztuka-Architektury
moderacja: Paweł Kołacz

Wstęp Wolny!
Zapraszamy!

Jak widzimy przestrzeń CSW?

Jak widzimy przestrzeń CSW?

Zapraszamy do uczestnictwa w wyjątkowym projekcie który, zbada przestrzeń CSW i jego okolice pod kątem funkcjonalności architektury. Badania składać się będą z kilku etapów m.in. zliczanie użytkowników Centrum, ich zwyczajów i zachowań, dokumentowania celów wizyty, badania potrzeb związanych z przestrzenią CSW, jak także na przeprowadzaniu wywiadów z gośćmi budynku.

Celem projektu jest analiza sposobu w jaki goście oceniają / postrzegają budynek CSW, w jaki sposób go użytkują i czy jest im przyjazny. Mamy nadzieje odpowiedzieć na pytanie jak bardzo przestrzeń CSW jest przyjazna dla użytkowników i co można zmienić aby ją ulepszyć.

I ANALIZA
Pierwszym etapem będzie trwający 3 tygodnie proces zbierania danych w przestrzeni budynku (zliczanie, śledzenie i rozmawianie) do którego zapraszamy wszystkich, którzy chcą się zmierzyć z wielkim ceglanym "bunkrem". Uczestnicy tej części badań to wolontariusze, którzy mogą się zgłaszać do dnia 10 maja
pod adresem: pokojzkuchnia@gmail.com
ZACHĘCAMY WSZYSTKICH DO WZIĘCIA UDZIAŁU W EKSPERYMENCIE!
Osoby które będą uczestniczyły w projekcie muszą mieć ukończone 16 lat.
Pierwsze spotkanie z wolontariuszami odbędzie 11 maja, we wtorek o godz 17.00 w Pokoju z Kuchnią w CSW.

II WARSZTATY
Kolejnym elementem będą Warsztaty, które będą formą konsultacji społecznych (których nie było przy projektowaniu budynku). Na podstawie zebranych danych zaproszeni goście postarają się odpowiedzieć na pytanie czy można projektować przestrzeń użyteczności publicznej bez sięgania po opinię przyszłych użytkowników oraz czy obecnie jest potrzeba ingerencji w architekturę budynku?
W warsztatach uczestniczyć będą toruńscy dziennikarze, radni i urzędnicy, architekci, a także reprezentacja wolontariuszy.

III DEBATA
Podsumowaniem projektu będzie spotkanie w ramach Akademii Myśli Społecznej podczas którego podyskutujemy o przestrzeni CSW. Podczas dyskusji zaprezentowane zostaną wyniki badań, a także rozwiązanie przygotowane przez grupę warsztatową. Będziemy chcieli poddać nasze wnioski pod publiczną ocenę oraz krytykę.

Debata AMS o przestrzeni CSW odbędzie się we wtorek, 15 czerwca o godz 18.00.

Organizatorami badania są Centrum Sztuki Współczesnej, Stowarzyszenie Bydgoskie Przedmieście i Pracowania Zrównoważonego Rozwoju

Zapraszamy do udziału w świadomym kształtowaniu naszej wspólnej przestrzeni!