25 czerwca/18:00 / Pokój z kuchnią.
W projekcie I am the Other (Jestem Innym) Romeo Gongora odnosi się do serii działań Estruturação do Self brazylijskiej artystki Lygii Clark. Stworzyła ona autorską metodę terapeutyczną zwaną autostrukturyzacją lub "dotykoterapią". W swoich działaniach wykorzystywała „obiekty relacyjne” wykonywane z pospolitych materiałów, jak plastikowe woreczki wypełnione wodą, piórka i kamienie powkładane w pończochy, muszle oraz kawałki gumowej rurki. Terapie przeprowadzane przez Clark w latach siedemdziesiątych, pozwalały uczestnikom "odnowić kontakt z własną cielesnością, odzyskać poczucie organicznej wspólnoty ze światem i innymi, i tym samym doprowadzić do zniesienia - będącego źródłem traumy - rozdzielenia podmiotu od przedmiotowego świata" (cyt. za K. Tomczak Wysocka, „Dotykoterapia" Lygii Clark, http://www.obieg.pl/artmix/9065).
Pozostawione przez nią opisy stanowiły dla Romeo Gongory inspirację i punkt wyjścia do realizacji własnego projektu, w którym artysta nie tylko zmaga się z dziedzictwem Clark, będącej kultową postacią, ale także rozważa problematykę związaną ze zjawiskiem ready-made, alienacją, opozycją między widzem/obserwatorem a uczestnikiem działania artystycznego. Romeo Gongora przeprowadził w Toruniu cykl seansów z mieszkańcami, oparty na rewizji i reinterpretacji projektu Lygii Clark. Na potrzeby terapeutycznych spotkań, artysta stworzył, szereg obiektów na bazie znalezionych przedmiotów. Sam proces realizacji artysta porównuje do zjawiska wzajemnego odpychania i przyciągania przeciwnych sił; zarówno w relacjach z uczestnikami, jak i w kontekście własnej twórczej postawy, zmagając się z charyzmatyczną indywidualnością Lygii Clark.
Projekt towarzyszy wystawie Nie patrz prosto w słońce. Prace z kolekcji Daros Latinamerica. Wykład artysty, podsumowujący rezydencję - 25 czerwca o godzinie 18:00 w Pokoju z kuchnią. W ramach wprowadzenia Kamila Wielebska opowie o twórczości Lygii Clark w wykładzie pt.: Lygia Clark. Czy sztuka może leczyć?
Romeo Gongora - (Kanada/Gwatemala) - absolwent UQAM (2005), wystawiał m.in. w Musée d'art contemporain w Montrealu, Galerie de l’UQAM (Montreal), Centre d'art contemporain OPTICA (Montreal), Centre de diffusion et de production de la photographie VU (Quebec), Gallery 44 (Toronto) i Centre de photographies actuelles DAZIBAO w Montrealu. Współpracował z Centro de la Imagen (Mexico City) i Centre Culturel de Neumünster (Luxemburg). Od 2007 roku przebywał na rezydencji w Rijksakademie van Beeldende Kunsten (Amsterdam). W 2009 reprezentuje Kanadę na rezydencji w Künstlerhaus Bethanien (Berlin).