czwartek, 29 lipca 2010
NOC PECHA KUCHA, VOL. 1
zapisy projektów na: pokojzkuchnia@gmail.com
WIDZOWIE BEZ OGRANICZEŃ _ ZAPRASZAMY!
Pecha Kucha (pe-czak-cza) – wymyślili w 2003 roku Astrid Klein i Mark Dytham – architekci z Tokio. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się cyklicznie odbywająca się impreza, której pierwszą toruńską edycję prezentujemy w P+K!
Noc Pecha Kucha to wieczór, w czasie którego swoje projekty i pomysły prezentują artyści i entuzjaści z rozmaitych dziedzin kreatywnych (architekci, projektanci, graficy, malarze, fotograficy, filmowcy, miejscy aktywiści, zbieracze oraz amatorzy i odkrywcy ciekawych pomysłów). Pecha Kucha jest otwarta na każdego – zarówno dla osób już rozpoznawalnych, jak i nieodkrytych talentów. To wieczór, który może stać się początkiem do czyjejś kariery, a różnorodność stanowi jego siłę napędową.
W czasie nocy Pecha Kucha prezentuje się zwykle 14 twórców, których łączy formuła prezentacji. Każda prezentacja składa się z 20 slajdów, każdy slajd jest wyświetlany przez 20 sekund. Całość trwa 6 minut i 40 sekund, w których każdy twórca opowiada o swoim projekcie. Prezentacja poprzez swoją formułę nie jest nudna i nie skazuje odbiorców na nudę i oczekiwanie końca wykładu. W czasie wieczoru przewidziana jest przerwa na piwo, muzykę, komentarze i dyskusję z twórcami. Wszystko odbywa się w dobrej atmosferze, pełnej emocji, nowych kontaktów i wzajemnych inspiracji.
Zapraszamy do P+K!
Hati & Sławomir Ciesielski (Republika)
6.08, godz. 20:00, P+K
Sławomir Ciesielski – od początku do końca współtworzył zespół Republika, grając w nim na perkusji. Jest też perkusistą twórczo wykorzystującym takie inst jak marimba, ksylofon, kotły i inne instrumenty perkusyjne. Podczas swej kilkudziesięcioletniej działalności muzycznej zagrał ogrom koncertów, na swoim koncie ma współpracę studyjną i sceniczną z wieloma polskimi muzykami.
HATI to grupa muzyczna bazująca na brzmieniu instrumentów akustycznych-etnicznych i obiektów z recyklingu, łącząca w sobie eksperymenty na polu muzyki rytualno-medytacyjnej i improwizowanej. Zespół został założony w Toruniu w 2001 r. przez Rafała Iwańskiego i Dariusza Wojtasia, od 2006 występowali jako trio z Rafałem Kołackim, od 2007 grają jako duet Iwański/Kołacki, z gościnnymi występami Dariusza Brzostka i innych muzyków. Grupa wydała kilka płyt, które zostały bardzo dobrze przyjęte w prasie muzycznej i wśród słuchaczy, zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju.
Strona internetowa zespołu: www.myspace.com/hatitah
Nowy ogród CSW
Wszystkich amatorów dzikiej roślinności i wypoczynku w mieście zapraszamy do odwiedzania ogrodu, który pojawił się na Bulwarze Sztuki przy CSW 'Znaki Czasu'. Instalacja jest wynikiem otwartych warsztatów Playbyo, które odbyły się 23-24-25 lipca pod kierunkiem architektów krajobrazu i aktywistów społecznych, Aleksandry Jach, Krzysztofa Skoczylasa i Kamili Szymanek.
Niezależna wyspa zieleni personalizująca nieco sterylny wygląd bulwaru zachęca do swobodnego wypoczynku, spotkań i konsumpcji pod gołym niebem. Odkrywa również przed zwykle obojętnym przechodniem lecznicze, spożywcze i środowiskotwórcze cechy dzikich roślin i możliwości jakie przynosi kształtowanie przestrzeni za pomocą zieleni.
Instalacja będzie funkcjonować do końca sierpnia.
Zapraszamy!
Warsztaty nie odbybyłyby się bez wsparcia Urzędu Miasta i firmy Leroy Merlin, dziękujemy!
poniedziałek, 26 lipca 2010
Namaluj dzieło sztuki
ZAPRASZAMY NA WARSZTATY! NAMALUJ DZIEŁO SZTUKI
31 lipca, sobota (12.00-16.00) /wstęp teoretyczny P+K, następnie przestrzeń ekspozycji, 1 i 2 piętro/
1 sierpnia, niedziela (12.00-16.00) /P+K i parter/
liczba uczestników - 15, wstęp bezpłatny
„Namaluj dzieło sztuki” to warsztaty, na których uczestnicy będą tworzyć swoje prace na podstawie obiektów z wystaw, które aktualnie odbywają się w przestrzeni Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki czasu” w Toruniu, które nota bene jako prace docenione są już zapewne dziełami sztuki. Każdy z uczestników zmierzy się z pytaniem: czy w sytuacji, gdy inspiracją do malowania jest dzieło sztuki można automatycznie stworzyć następne dzieło sztuki? Czy w ogóle można stworzyć „dzieło sztuki” na podstawie dzieła sztuki?
Prowadzącymi warsztaty będą prof. Marian Stępak (pedagog na Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Zakładzie Plastyki Intermedialnej, właściciel Galerii nad Wisłą) oraz przedstawiciel grupy artystycznej GN - Gruba Najgorsza (GwLwP+KwCSW, Galeria Rouge Doupe, Biennale w Wenecji koło Żnina, inSPIRACJA Glamur i inne).
środa, 21 lipca 2010
Warsztaty producenckie: Funkonami
27-28.07. | start godz. 17 (oba dni), wstęp wolny.
Przedmiotem warsztatów będą podstawy syntezy i modelowania dźwięku. Funkonami zaprezentuje jak skomponować utwór w oparciu wyłącznie o syntezatory, bez użycia gotowych sampli. Z pomocą popularnego programu do produkcji muzyki pokaże jak tworzyć muzykę elektroniczną nie posiadając praktycznie żadnej wiedzy muzycznej.
Funkonami to jeden z współtwórców światowej sceny turntablismu. Jego beaty wykorzystywane były w większości największych bitew scratch'owych na świecie. Mocno elektroniczne, brudne, ostre - tak można określić jego produkcje.
Oczywiście jego repertuar nie kończy się na scratch-loopach. Wydana ostatnio EP'ka "Synthetic Life 1983" odbiła się mocnym echem w świecie muzyki elektronicznej głównie za sprawą brzmień, które artysta tworzy zwykle za pomocą analogowych syntezatorów najczęściej pochodzenia sowieckiego. Ciężko jednym słowem zdefiniować jego styl... Jest to mieszanka dubstepu, jungle, drum’n’bassu, triphopu i wielu innych gatunków. W chwili obecnej Konami pracuje nad nowym materiałem, który ma zamiar wydać na 7-calowym winylu.
http://www.myspace.com/
ZAPRASZAMY!
wtorek, 20 lipca 2010
REKAPITULACJA: GN
GN w GwLwP+KwCSW
22.07.2010 (czwartek), cały dzień
Przez ostatnie pół roku grupa artystyczna GN – Gruba Najgorsza prowadziła CSW „Znaki czasu” w Toruniu galerię. Galeria konkretnie była umieszczona w przestrzeni Pokoju z Kuchnią, a jej pełna nazwa brzmi GwLwP+KwCSW, czyli Galeria w Lodówce w Pokoju z Kuchnią w Centrum Sztuki Współczesnej. W ciągu pół roku we wnętrzu lodówki odbyło się 12 wystaw, a i nie tylko odbywały się w wnętrzu. Na potrzeby jednej ekspozycji funkcjonowały nawet dwie lodówki, a inna ekspozycja opierała się na wystawie w przestrzeni P+K. W ramach instalacji Wiesława Górskiego „Nie wszystko świeci jak złoto” odbyły się warsztaty pt. „Moja kupa”. Dalsza forma funkcjonowania GN w CSW wkrótce się wyklaruje.
GN zaplanowało na 22 lipca jednodniowe działanie pt.”Rekapitulacja” wieńczące swójpół roczny projekt kuratorski. Grupa artystyczna spróbuje połączyć galerię, artystę, kuratora, a nawet kulturę i naturę w jedność.
CSW „Znaki czasu” w Toruniu, P+K i GN zapraszają.
piątek, 16 lipca 2010
Kopernik vs. Frankenstein - filmy na życzenie
20.07.10, godz. 18.00
Filmy na życzenie – Kopernik vs. Frankenstein
BLISKIE SPOTKANIA. Odcinek poświęcony zostanie zagadnieniu krążącemu wokół nigdy nie zrezlizowanego pragnienia na zobaczenie tego co niewidzialne, zarówno w próbach podboju kosmosu i nieznanych światów, jak także we współczesnej medycynie, próbującej ostatecznie skolonizować wnętrza ciała.
Kopernik vs Frankenstein to interaktywny cykl filmowy w Pokoju z Kuchnią. Fikcyjna postać współczesnego Prometeusza skonfrontowana zostanie z figurą wielkiego wynalazcy i uczonego – Mikołaja Kopernika, recepcją jego postaci oraz nauk w kulturze popularnej i mediach. Na granicy dokumentu i fikcji, osobą spajającą obie te figury w jedną całość, będzie amerykański producent filmowy i wirtuoz efektów specjalnych – Ray Harryhausen, twórca takich filmów, jak Pierwszy człowiek na księżycu, Ziemia vs. latające spodki czy To przyszło z głębin morza. Widzowie w trakcie prezentacji poprzedzającej pokazy na różnorodne sposoby będą wybierać, co będzie oglądane, kreując tym samym całe wydarzenie.
Wydarzenie poprowadzi: dr Edward Morbius
środa, 14 lipca 2010
PLAYBYO (okoliczności przyrody)
23-24-25.07.2010, P+K, CSW Toruń, Wały Generała Sikorskiego 13,
/ zapisy: pokojzkuchnia@gmail.com, wstęp bezpłatny /
Zespół badawczy w składzie: Krzysztof Skoczylas, Kamila Szymanek i Ola Jach oraz CSW Znaki Czasu i Pokój z kuchnią, mają przyjemność zaprosić wszystkich amatorów otaczającej nas flory na warsztaty miejskiej partyzantki ogrodniczej: PLAYBYO (Okoliczności przyrody).
Zajęcia będą serią spotkań teoretyczno-praktycznych. Tematem, wokół którego będziemy ogniskowali nasze aktywności będzie zbadanie tego czym jest chwast. Wikipedia określa chwasty jako „wszystkie rośliny niepożądane z punktu widzenia osoby, posługującej się tym terminem”. Korzystając z tej definicji zajmiemy się różnymi tradycjami kształtowania przestrzeni, zwracając szczególną uwagę na zieleń w mieście.
Odkryjemy również przed wami lecznicze, spożywcze i środowiskotwórcze cechy dzikich roślin oraz wykorzystamy kolonizatorskie techniki chwastów i spróbujemy spersonalizować Bulwar Sztuki przy CSW.
Zapraszamy serdecznie!
PLAN WYDARZENIA:
Playbyo [okoliczności przygody]
liczba uczestników: 30 osób, (zapisy)
Warsztaty Playbyo zostaną zrealizowane w ramach Pokoju z Kuchnią, Bulwaru Sztuki oraz otocznia CSW. Będą one miały charakter wykładów, dyskusji i działań praktycznych w przestrzeni miejskiej. Tematem przewodnim będzie zwrócenie uwagi na potencjał roślin dziko rosnących oraz wykorzystanie ich w procesie kolektywnego ogrodnictwa. Warsztaty będą dążyły do zatarcia granic pomiędzy kompleksem architektonicznym CSW a jego otoczeniem.
23.07.10 (piątek), godz. 17.30-20.30 - dzień 1. wykłady i wprowadzenie teoretyczne / czas trwania 3h
-zapoznanie uczestników z akcjami w przestrzeni publicznej, wykorzystującymi jako środek wyrazu materiał roślinny
(guerilla gardening, urban farming, streetart itp.),
-podbudowa i tło teoretyczne dla warsztatów praktycznych,
(geneza i potencjał chwastów, kolektywizm, personalizacja przestrzeni, symbolika przestrzeni),
-przedstawienie tematu i scenerii dla działań praktycznych.
24.07.10 (sobota), godz. 15.00-19.00 - dzień 2. działanie praktyczne / czas trwania 4h
-wyjście w teren i zapoznanie się ze specyfika miejsca
-podjęcie działań praktycznych inspirowanych tematami rozwijanymi w dniu poprzednim,
-podsumowanie dnia.
25.07.10 (niedziela) godz. 11-16, dzień 3. działanie praktyczne c.d. / czas trwania 4h
-dokończenie działań praktycznych,
-podsumowanie warsztatów.
WARSZTATY NIE ODBYŁYBY SIĘ BEZ POMOCY URZĘDU MIASTA TORUNIA ORAZ FIRMY LEROI MERLIN, DZIĘKUJEMY!