czwartek, 25 marca 2010

Wolne naprawy


Od 28.03. do 2.04. gościem rezydencyjnym Pokoju z Kuchnią będzie szwajcarski artysta Roland Roos. Wychodząc od doświadczeń jakie dają nieograniczone możliwości nowych mediów, artysta koncentruje się na działaniach w przestrzeni publicznej. Wykorzystując niedoceniane możliwości tkanki miasta, używa jej w pozornie nielogiczny czy bezsensowny sposób. Kluczem do długofalowego projektu "Wolne naprawy" Roosa jest ekonomia działania i czasu. Artysta reperuje w rozmaitych miastach zniszczone, przemieszczone czy zaginione elementy, o które nikt się nie troszczy. Każda naprawa jest pomyślana w taki sposób, by odzyskać szczególnie istotny, brakujący element ze stanu przed-zniszczeniem. Jedyną dokumentacją i "świadectwem" tych efemerycznych działań jest fotografia porównująca stan "przed" i "po". Wizyta studyjna w Toruniu będzie miała na celu poznanie miasta i wstępną selekcję miejsc, w których miasto potrzebuje "pomocy", alternatywnej konserwacji.
http://www.rolandroos.net

2 komentarze:

  1. Drobne naprawy - dwaesha (od 2005, również w Toruniu), Rewitalizacje - Wojtek Gilewicz (2007, Sanok) i oczywiście wiele innych, wcześniej i później, opartych - z drobnymi przesunięciami - na bardzo podobnym pomyśle. Samo w sobie chyba nie tak ciekawe, jak np. ew. próba zestawienia tych aktywności :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na rezydencji taka komparatystyka nie wychodzi najlepiej, choć ciekawie by było zrobić z takiego zbioru jakieś przedsięwzięcie wystawiennicze. Punkty widzenia różne, tutaj artysta ma podejście dość humorystyczne, odnoszące się też do różnych wątków (poza sztuką czy ontologią rzeczy, np. do fotografii porównawczej), polecam spojrzeć na stronę www i zobaczyć jak to wygląda w innych miastach, jest to projekt dość złożony.. Zatem z jednej strony można patrzeć na te działania jako próbę pracy z miastem i skostniałym wizerunkiem Torunia dla potrzeb turystyki, z drugiej zaś jako część większego projektu, który właśnie rozgrywa się w wielu miastach na raz. Choć niewątpliwie "jedyny" nie jest, za tym idą przecież wątki recyclingu czy lepiej bricolage, które tez mają swoją przeszłość. Pozdr.

    OdpowiedzUsuń