piątek, 30 kwietnia 2010

Po stopniach skupienia















"Stopień skupienia", GN prezentuje Bartka Świąteckiego
8.05.2010 - 10.06.2010, wernisaż - godz. 18.00


P+K - CSW "Znaki czasu" w Toruniu, Wały gen. Sikorskiego 13, www.csw.torun.pl
- GwLwP+KwCSW, www.gwl.gnoje.com


GN-Gruba Najgorsza przybliży sylwetkę znanego street-art'owca z Olsztyna - Bartka Świąteckiego, a jego pseudonim to Pener. Jest członkiem grupy Spectrum. Malował ściany w niemalże całej Polsce, a także za granicą. Warto zaznaczyć, iż 30/31 maja został zaproszony na angielski festiwal sztuki ulicy pt. "Eurocultired" w Manchesterze. Sam autor o sobie:
"miejski sceptyk i pesymista, Propagator powiedzenia "poróbmy nic", leń, obibok, leser, gawędziarz, nudziarz /wszystkie epitety pasują jak ulał do typa.
W swoich pracach często wykorzystuje materiały zdobyte, zostawione, porzucone, niechciane... stare tkaniny, gazety, papiery, elementy budowlane. Stara się je przetworzyć, naprawić, ożywić i oddać miejscu w
którym je znalazł."

W GwLwP+KwCSW (Galerii w Lodówce w Pokoju z Kuchnią w Centrum Sztuki Współczesnej) zaprezentuje specjalnie stworzoną pod te miejsce instalacje pod tytułem "Stopień skupienia".

Zapraszamy!

czwartek, 29 kwietnia 2010

Kaleidoscope w P+K


CSW w Toruniu jest pierwszym w Polsce punktem dystrybucyjnym darmowego dwumiesięcznika Kaleidoscope! Zapraszamy do Pokoju z kuchnią od 4 maja.

Kaleidoscope jest pierwszym europejskim, darmowym magazynem o współczesnej sztuce i kulturze. Intencją Kaleidoscope jest zapewnienie platformy informacyjnej, która zaspokoi entuzjastów sztuki współczesnej – uważnych i wymagających czytelników z wyrobionym na świat sztuki okiem. Dla nich właśnie niezbędny jest, ponad wszystko, magazyn, który byłby wiernym przewodnikiem, zdolnym do kierowania ich uwagi na nowe miejsca i trendy. Kaleidoscope jest również oddany wzmacnianiu szczerego zaangażowania i badań, tak pod postacią wizualną jaki i krytyki kultury. Prestiżowi pisarze, ambitne wymiany między artystami i kuratorami oraz wiarygodny głos magazynu razem zasilają kształtowanie współczesnego dyskursu. Pomimo skupienia na sztuce współczesnej jest tutaj również miejsce na jej pokrewne pola, takie jak: architektura, design i moda.

Polecamy!

sobota, 24 kwietnia 2010

REMONT

INFORMUJEMY, ŻE OD 23.04 do 04.05 w POKOJU Z KUCHNIĄ BĘDZIE MIAŁA MIEJSCE REARANŻACJA, MAJĄCA NA CELU UMOBILNIENIE I UDOSKONALENIE PRZESTRZENI DLA NASZYCH GOŚCI.

W TYM TERMINIE POKÓJ Z KUCHNIĄ BĘDZIE ZAMKNIĘTY.


ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY!


P+K

piątek, 16 kwietnia 2010

Kopernik vs. Frankenstein




















20.04 | godz. 19.30

Filmy na życzenie - Kopernik vs. Frankenstein

Zapraszamy na nowy interaktywny cykl filmowy w P+K - Kopernik vs. Frankenstein. Fikcyjna postać współczesnego Prometeusza skonfrontowana zostanie z figurą wielkiego wynalazcy i uczonego - Mikołaja Kopernika, recepcją jego postaci oraz nauk w kulturze popularnej i mediach. Na granicy dokumentu i fikcji, osobą spajającą obie te figury w jedną całość, będzie amerykański producent filmowy i wirtuoz efektów specjalnych - Ray Harryhausen, twórca takich filmów, jak "Pierwszy człowiek na księżycu", "Ziemia vs. latające spodki" czy "To przyszło z głębin morza". Widzowie w trakcie prezentacji poprzedzającej pokazy na różnorodne sposoby będą wybierać, co będzie oglądane, kreując tym samym całe wydarzenie.
Prowadzenie: Dr Edward Morbius

sobota, 10 kwietnia 2010

UWAGA

Z powodu dzisiejszego, tragicznego wydarzenia zarówno spotkanie Addis Abeba Listening Party, jak i koncert grupy Połącz Punkty zostają odwołane...

piątek, 9 kwietnia 2010

eNeRDe Bar Camp


14.04, godz. 19 ZAPRASZAMY!

Filozoficzne nie-pokoje - Potoczne i filozoficzne pojęcie piękna

P+K po godzinach: Filozoficzne nie-pokoje
14.04., godz. 17 | Pokój z Kuchnią, CSW Toruń

ZAPRASZAMY NA NOWY CYKL SPOTKAŃ Z FILOZOFIĄ, PIERWSZA ODSŁONA JUŻ W NAJBLIŻSZĄ ŚRODĘ:

Mirosław Żelazny - Potoczne i filozoficzne pojęcie piękna

W języku potocznym często określa się piękno jako przedmiot indywidualnego upodobania, określenie to znajduje zresztą odbicie w popularnym stwierdzeniu głoszącym, że o smaku się nie dyskutuje. Jednakże bardziej uważne przy
jrzenie się sądom o pięknie, podobnie zresztą jak o wszelkich innych wartościach estetycznych i artystycznych, pozwala zauważyć coś wręcz przeciwnego: dyskutuje się o nich, sprzecza na ich temat, a prawdy odkrywane przez badaczy sztuki wykraczają poza ich prywatne upodobania. I chociaż w potocznym rozumieniu piękno jawi się po prostu jako to, co sprawia przyjemność, to jednak fenomen piękna okazuje się być dużo bardziej złożony – można mówić o geometrycznym pięknie górskiego kryształu lub ludzkiej twarzy, można wskazywać na piękno dynamiki, ale również na specyficzne piękno dzieł artystycznych. Celem wykładu jest określenie różnicy pomiędzy potocznym i filozoficznym rozumieniem piękna, a także wskazanie na warunki obiektywności i prawdziwości sądów na temat piękna i wartości estetycznych.

Wykład zorganizowany jest przez Instytut Filozofii UMK w Toruniu i Polskie Towarzystwo Filozoficzne.

Wykład zorganizowany jest przez Instytut Filozfii UMK w Toruniu i toruński oddział Polskiego Towarzystwa Filozoficznego.

Zapraszamy serdecznie!

czwartek, 1 kwietnia 2010

AUGENMUSIK: Połącz Punkty


10.04 | godz 20.30 @ P+K
W ramach cyklu AUGENMUSIK (Muzyka dla oczu) zapraszamy na koncert elektronicznie "swingującego" zespołu z Katowic - Połącz Punkty. Wydarzenie to połączone będzie z etiopskim weekendem w P+K.

http://www.myspace.com/polaczpunkty

Skład: Grzesiek: Casio SK-1, Yamaha PSS-360, Sampler; Łukasz : Unitra Eltronic 109


AUGENMUSIK

Cykl wydarzeń okołomuzycznych kładących szczególny nacisk na synergię obrazu i dźwięku w kontekście galeryjnym CSW. Koncerty i warsztaty realizowane przez artystów wizualnych parających się dźwiękiem i muzyką, jak również przybliżenie najciekawszych zagadnień z obszaru „sztuki dźwięku”. Program koncertowy ma tu zatem odbiegać nieco od standardowych programów klubów muzycznych, ale jednocześnie przyciągać ciekawym doborem wykonawców, synkretyzmem stylów muzycznych, spektakularnością i humorem wystąpień.

Fizjologia Smaku: Addis Abeba listening party

Fizjologia smaku: Addis Abeba Listening Party @ P+K
10.04. (sobota), godz. 17.30 | wykład/koncert
11.04. (niedziela), godz. 14.30 | relaks, degustacja, listening party

Co wiemy o współczesnej Etiopii poza tym, że mieści się gdzieś w obszernej nazwie Afryka? Niewiele? Niesamowita historia, tradycja muzyczna i ukształtowanie terenu to tylko tropy pozwalające na wieloletnie badania i poświęcenie się przyjemności odkrywania. Osobnym wątkiem wartym poznania jest etiopska kuchnia. Jedzenie w tym wielokulturowym kraju (Prawosławie, Judaizm i Islam) dalekie jest od fast foodu, a w połączeniu z ceremonią picia zielonej kawy posiłek jest prawdziwym misterium.

Cykl Fizjologia smaku otworzy dwóch etiopskich eksperymentatorów kuchni i muzyki: Endalkachwe Absher i Ejiigu Zenebe. W programie m.in. prezentacja i pokaz Ejiigu Zenebe mówiący o relacji apetytu z niezwykłą muzyką etiopską (10.04 - sobota, godz. 17.30 - później "etiopski" koncert zespołu Połącz Punkty), następnie w niedzielę wspólny relaks i listening party połączone z degustacją etiopskich specjałów i ceremoniałem zielonej kawy - 11.04, od godz 14.30.

Zapraszamy do Pokoju z Kuchnia!

Uwaga zapisy: pokojzkuchnia@gmail.com - liczba miejsc ograniczona!

Fizjologia smaku jest programem rezydencyjnym dla „kucharzy skłonnych do eksperymentu” i poszerzania swojej wiedzy o inne dziedziny, bądź tez artystów i innych osób, których zainteresowania obejmują tematykę kulinarną. (kuratorzy, politycy, entuzjaści). Zgodnie z założeniami P+K przedsięwzięcie podejmuje dialog z ‘egzotycznymi’, artystycznymi i humanistycznymi aspektami gotowania, propaguje otwartą przestrzeń P+K(open space) oraz zachęca do swobody ekspresji w najbardziej elementarnych warstwach życia.

Każde spotkanie, rezydencja zakłada nieco inna formułę realizacji. Od 1-2 tygodniowych do krótkich 1-2 dniowych pobytów, które będą obejmowały „kuchnię na żywo”, wykłady teoretyczne, prezentacje, relaks, performance, wspólne jedzenie, naukę tańca, itp. Różne formy, postawy, punkty widzenia, nieoczekiwane formy odbioru.

Sztuka gastronomiczna i smakoszostwo są zagadnieniami rozległymi, toteż punktem wyjścia nie jest tu jakakolwiek próba podsumowania istniejącej wiedzy, a nawet jej części, gdyż nie jest to możliwe w formule performatywnych spotkań. Ciekawym wydaje się natomiast inny sposób pracy, polegający na działaniach z wybranymi, ekscytującymi elementami, które swą niecodziennością, interdyscyplinarną formułą i budzonym zaskoczeniem odcinały się będą od zestandaryzowanego, korporacyjnego, "franczyzowego" podejścia i myślenia o sztuce kulinarnej w Toruniu, jak i Polsce.

Częściowo poważnie, częściowo na żarty projekt ten znajduje odniesienie w poradnikach kulinarnych minionych stuleci i ich praktycznym wskazówkom i poradom, kiedy to obecność w kuchni cukru, kawy czy tez ziemniaków nie było bynajmniej czymś oczywistym, powszechnym i na pewno nie tanim, nie mówiąc tu już o czymś takim, jak świadome stosowanie diet. Jednym z takich odniesień jest praca zatytułowana właśnie Fizjologia smaku albo Medytacje o gastronomii doskonałej, Anthelme Brillat-Savarina, której autor w sposób jasny i elegancki opowiada całościową historię poprzez szereg żywo i z dowcipem potraktowanych anegdot, jak i dłuższych wątków krążących wokół sztuki gastronomii. Innym odniesieniem dla Fizjologii smaku jest rumuński artysta Daniel Spoerri i jego teoria sztuki jedzenia oraz jego artystyczno-społeczne eksperymenty na tym polu (które zapowiedziały działania takich artystów, jak Keith Harring czy Rikrit Tiravanija).