piątek, 9 kwietnia 2010

Filozoficzne nie-pokoje - Potoczne i filozoficzne pojęcie piękna

P+K po godzinach: Filozoficzne nie-pokoje
14.04., godz. 17 | Pokój z Kuchnią, CSW Toruń

ZAPRASZAMY NA NOWY CYKL SPOTKAŃ Z FILOZOFIĄ, PIERWSZA ODSŁONA JUŻ W NAJBLIŻSZĄ ŚRODĘ:

Mirosław Żelazny - Potoczne i filozoficzne pojęcie piękna

W języku potocznym często określa się piękno jako przedmiot indywidualnego upodobania, określenie to znajduje zresztą odbicie w popularnym stwierdzeniu głoszącym, że o smaku się nie dyskutuje. Jednakże bardziej uważne przy
jrzenie się sądom o pięknie, podobnie zresztą jak o wszelkich innych wartościach estetycznych i artystycznych, pozwala zauważyć coś wręcz przeciwnego: dyskutuje się o nich, sprzecza na ich temat, a prawdy odkrywane przez badaczy sztuki wykraczają poza ich prywatne upodobania. I chociaż w potocznym rozumieniu piękno jawi się po prostu jako to, co sprawia przyjemność, to jednak fenomen piękna okazuje się być dużo bardziej złożony – można mówić o geometrycznym pięknie górskiego kryształu lub ludzkiej twarzy, można wskazywać na piękno dynamiki, ale również na specyficzne piękno dzieł artystycznych. Celem wykładu jest określenie różnicy pomiędzy potocznym i filozoficznym rozumieniem piękna, a także wskazanie na warunki obiektywności i prawdziwości sądów na temat piękna i wartości estetycznych.

Wykład zorganizowany jest przez Instytut Filozofii UMK w Toruniu i Polskie Towarzystwo Filozoficzne.

Wykład zorganizowany jest przez Instytut Filozfii UMK w Toruniu i toruński oddział Polskiego Towarzystwa Filozoficznego.

Zapraszamy serdecznie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz