ZAPRASZAMY NA WARSZTATY: 13.05 (godz. 15.30) i 14.05 (godz. 15)
Prowadzenie - prof. Marian Stępak (WSP UMK / Galeria nad Wisłą) oraz grupa Gruba Najgorsza
Ludzkość od dawna interesowała się brzydotą, brzydotą w najbardziej dosadnym sensie jakim jest część przeklęta - zawartość rynsztoka i ludzkich trzewi. Ciemna strona jest jedną z rzeczy mających konotacje z ohydą, odrazą, a idąc dalej – rzeczą odpychającą, na tyle, że aż przyciąga i uwodzi. We współczesnej sztuce i kulturze można znaleźć wiele przykładów tego rodzaju odniesień. Odchody stają się w pewien sposób wartością dodaną ze względu na swój przewrotny charakter.
Zauważa się popularyzację tematyki skatologicznej - dla dzieci wyszła „Mała książka o kupie” P. Stalfelt, a dla dorosłych została wydana książka znanego krytyka i historyka sztuki Jean'a Claira pt. De immundo” (tłum. O gównie), aktualnie w Toruniu prowadzona jest kampania pt. „Pokochaj psią kupę”. Dochodzi nawet do idealizacji ekskrementów. Za przykład może tu posłużyć pewien rzemieślnik z Wrocławia, który maluje ślady po ptasich ekskrementach na złoto. Nie trzeba tu wspominać też o konotacjach 'powrotu ciemnej strony', 'wypartego' osadzonych głęboko w tradycji psychoanalizy idącej od Freuda.
Podczas warsztatów uczestnicy zostaną wprowadzeni w tematykę skatologiczną, zobaczą przykłady takiej sztuki, zanalizują zagadnienie od strony teoretycznej - czym to zagadnienie jest i jakie ma znaczenie we współczesnej kulturze, dla czego w ogóle mówi się o nim. Następnie w części praktycznej uczestnicy pod kierownictwem prowadzących stworzą własną edycję 'ciemnej strony' (przy użyciu różnych materiałów), którego to działania efekty umieszczą w jego naturalnym środowisku wg własnego uznania, czyli przykładowo: w przestrzeni publicznej.
ZAPISY OD LAT 12 do 112: pokojzkuchnia@gmail.com
liczba miejsc ograniczona!
środa, 5 maja 2010
Warsztaty w P+K
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest
Autor:
Krzysztof Gutfranski
o
15:39
Etykiety:
warsztaty
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz