sobota, 30 maja 2009

WIELKIE OTWARCIE!
















Zapraszamy dzisiaj - 30 maja o 19.00 na świętowanie otwarcia Pokoju z kuchnią! Oskar Dawicki przeliczy publiczność, 70. kelnerów zaproszonych przez Elę Jabłońską rozniesie wino, 8 rolek zagra koncert.
Wstęp wolny!
Wszystko w miłej atmosferze nowego miejsca do siedzenia. Przetestuj meble, spędź czas ze znajomymi, celebruj sobotni wieczór.
Już od dzisiaj dostępny będzie manual opisujący, jak używać Pokoju.

Zapraszamy!

środa, 27 maja 2009

Wykład Michała Libery w Pokoju z kuchnią

Szum, hałas, odgłos. Trzy definicje noise'u, wykład Michała Libery,
31.05.2009, niedziela, godz. 18.00 miejsce: Pokój z kuchnią

Jakkolwiek trudno zrozumieć muzykę XX wieku bez odniesienia do pojęcia noise'u, już samo jego tłumaczenie nastręcza kłopotów. Nie bez powodu - niemal za każdym razem, gdy zaczyna być używane zarówno w dyskursie muzycznym jak i w muzyce, definicji dokonuje się niejako od nowa. Trzy z nich pojawiły się na początku ubiegłego stulecia nieodwracalnie zmieniając jego historię. Wykład będzie skoncentrowany na wprowadzeniu przemysłowego hałasu do muzyki (futuryzm), odkryciu szumowego elementu w każdym tonie (Henry Cowell) oraz niewielkim obiekcie, który znalazł się w roku 1916 w nowojorskiej galerii i wydawał tajemnicze odgłosy (Marcel Duchamp).

Michał Libera - socjolog, krytyk muzyczny współpracujący z II programem Polskiego Radia i "Glissandem", organizator wydarzeń muzycznych na pograniczu muzyki improwizowanej, elektronicznej i komponowanej m.in. plain. music, Zakrzywienia Igły, The Song Is You, współpracuje z II programem Polskiego Radia.

Wykład w ramach projektu Weksacje

Wstęp wolny

poniedziałek, 25 maja 2009

przestrzeń idealna nie istnieje
















"Uważam, że nie ma zupełnie idealnej przestrzeni. Mimo, iż dążymy do ideału, to wiara, że uda nam się rozwiązać wszelkie problemy jest utopijna. W przestrzeni publicznej ważne jest, by poza załatwianiem przyziemnych, ludzkich potrzeb, także inspirowała. W zależności od funkcji, do których jest przeznaczona, musi mieć element radości, przyjemności, który powoduje, że lepiej się w niej czujemy, chcemy tam być, uśmiechamy się. Taka przestrzeń we właściwy sposób działa na nasze emocje i mobilizuje do robienia dobrych rzeczy – po prostu wpływa na nas pozytywnie."
Tomek Rygalik
frag. wywiadu Wielkie HA! Z Tomkiem Rygalikiem rozmawia Marta Kołacz, 19.05.2009

pełen wywiad będzie można przeczytać już w sobotę, 30 maja w Manualu Pokoju z kuchnią, który będzie można pobrać ze strony www.csw.torun.pl

fot. Ernest Wińczyk

niedziela, 24 maja 2009

8rolek na otwarciu Pokoju z kuchnią


Już 30 maja 2009 o godzinie 21 otwarcie Pokoju z kuchnią, nowej przestrzeni do siedzenia w CSW w Toruniu, uświetni koncert i set djski w wykonaniu 8rolek. Jest to aktualny zabawowo-taneczny projekt Bartka Kujawskigo.

Jako 8rolek wydal w mik.musik trzy płyty, na których dał się poznać jako autor szumów, trzasków i słynnych asynchronicznych lejerów dźwiękowych.

W czerwcu 2008 nakładem labelu warsztat8r została wydana płyta "Bartek Kujawski - murlull movies" zawierająca bardziej dojrzale i poważne oblicze Bartka.

Można powiedzieć, ze nowe oblicze 8rolek stoi w kontrapunkcie do tego, co Bartek sygnuje swoim nazwiskiem. Jest to wybuchowa mieszanka disco, hausu, breakbeatu, drum'n'basu, samby, baroku, rococo, raveu, antyminimalu i wszystkiego do czego da się tańczyć. Oczywiście taka mieszanka sprawia, że nie każda gospodyni domowa będzie w stanie ruszać noga zawsze trafiając w uderzenie werbla. Ale Ty, koleżanko, na pewno dasz radę przetańczyć przy tym całą noc.

Wstęp wolny!

http://www.myspace.com/8rolek

piątek, 22 maja 2009

Walka trwa!





































zdjęcia: Ernest Wińczyk

Ciało smakosza, czyli manifest Pokoju z kuchnią









zdjęcie: Wojtek Doroszuk, Piknik, 2005

Kuchnia kojarzy się z domowym ciepłem, rytuałem parzenia kawy, jest idealna do niezobowiązujących spotkań i podwieczorków. Z jedzeniem wiąże się zmysłowa przyjemność; jak to określa Roland Barthes - rodzaj „erotycznego porwania”, szczególnego „lśnienia”, które pojawia się na twarzach współbiesiadników. Ciało smakosza jest oglądane jak łagodnie błyszczący, oświetlony od wewnątrz obraz. Czy w takim razie wspólne ucztowanie nie jest przeżyciem estetycznym bliskim wizycie w muzeum?

Pokój z kuchnią (P+K) w toruńskim Centrum Sztuki powstał, żeby celebrować społeczne rytuały, wspólnie jadać, oddawać się popołudniowej drzemce, w przerwach czytać książki i grać w szachy...

Projekt, zainicjowany przez kuratorów z myślą o społeczności lokalnej, ma formułę otwartą, niezobowiązującą; dedykowany jest celebrowaniu małych przyjemności. Będą nas interesować wywrotowe praktyki kulinarne, takie jak kuchnia molekularna i gotowanie fusion, niezwykłe przeżycia muzyczne, uczty wizualne, wspólne czytanie i uprawianie jogi, kolektywne działania i twórczy relaks. We wszystkich tych małych rzeczach odnaleźć można elementy kształtujące współczesną tożsamość - to, kim jesteśmy teraz.

Podstawą działalności P+K będzie wymiana, oparta na szeroko rozumianej kulturze darów i partycypacji lokalnej społeczności w tworzeniu nowego miejsca do siedzenia. Chcemy, żeby Centrum Sztuki stało się miejscem celebracji zwyczajnego życia.

Unikalne wnętrze, zaprojektowane przez Tomek Rygalik Studio, to przestrzeń przeznaczona do warsztatów i do odpoczywania. Jednocześnie - to pierwsza w Toruniu wystawa współczesnego dizajnu, której można używać według własnych potrzeb. Dizajnerzy nawiązali w projekcie do idei brazylijskich faweli - osiedli na obrzeżach miast, budowanych z materiałów z odzysku: z dykty, desek i blachy. Dlatego do budowy sprzętów użyto najbardziej pospolitego materiału, czyli płyty OSB. Projekt Tomek Rygalik Studio bliski jest również koncepcji projektowania społecznego - powstał po to, by uwzględniać potrzeby lokalnej społeczności i dać możliwość kreatywnego wypoczynku w Centrum Sztuki.

tekst: Joanna Zielińska

poniedziałek, 18 maja 2009

JUŻ WKRÓTCE! NOWY POKÓJ W CENTRUM SZTUKI!




zdjęcia: Ernest Wińczyk

sobota, 16 maja 2009

Złowieszczy rezonans


w ramach programu POKOJU Z KUCHNIĄ:

David Toop - Złowieszczy rezonans. Słuchanie przestrzeni, powietrza i cichych mediów

wykład + koncert | 17.05.2009, niedziela, godz. 18:00 | Kino Centrum

David Toop – człowiek-instytucja brytyjskiego życia muzycznego od początku lat 70. Muzyk, krytyk i teoretyk, kurator, jeden z pierwszych promotorów muzyki ambient, ale także hip-hopu i muzyki improwizowanej. Specjalizuje się w temacie muzyki i przestrzeni.

Tematem wykładu będą relacje między dźwiękiem, ciszą, „bliskim słuchaniem” i przestrzenią. Wykład będzie oparty na analizach wątków nadprzyrodzonych w XIX- i XX-wiecznej literaturze, XVII-wiecznego malarstwa flamandzkiego, dzieł Marcela Duchampa, Francisa Bacona, dzieł Jamesa Joyce’a, Virginii Woolf a także artystów dźwiękowych takich jak Akio Suzuki.

wstęp: 10 zł

Koncert i wykład w ramach cyklu:

Weksacje
Muzyka nowa i nie-nowa w XX wieku
wykłady i koncerty

kurator: Michał Libera

piątek, 15 maja 2009













już wkrótce NOWY POKÓJ W CENTRUM SZTUKI!


czwartek, 7 maja 2009

Pokój z kuchnią - nowe miejsce do siedzenia

30 maja 2009 w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu otwarta zostanie nowa wielofunkcyjna przestrzeń warsztatowa, przeznaczona do twórczego wypoczynku. Unikalny system mebli zaprojektowany został przez Tomek Rygalik Studio.

Usytuowany na parterze POKÓJ Z KUCHNIĄ już od maja będzie miejscem dyskusji, koncertów i artystycznych akcji. Ma to być także punkt nieformalnych spotkań z przyjaciółmi. Będzie to pierwsza tego typu przestrzeni site specific w Polsce, która jest jednocześnie wystawą dizajnu i spełnia funkcje użytkowe. Dedykowana w całości lokalnej społeczności będzie miejscem otwartym, niebiletowanym, gdzie można poczytać książkę, napić się kawy, porozmawiać. Znajdzie się tutaj także pracownia edukacyjna dla dzieci i młodzieży.

Projektant uciekł od dosłowności codziennych sprzętów. Stoły, ławy, siedziska to zarazem rzeźbiarskie bryły. Aranżacja będzie z jednej strony spełniać funkcje utylitarne, a z drugiej - będzie rodzajem artystycznego projektu site specific, z pogranicza sztuki i dizajnu. Koncepcja bazuje na idei architektury faweli (fawele to rozległe dzielnice nędzy, tworzące się wokół miast w Brazylii, gdzie domy budowane są z najtańszych materiałów, często odzyskanych z innych domów lub z wysypisk śmieci) oraz twórczego recyclingu. Ustawione w przestrzeni obiekty z czasem będą zmieniać swoje przeznaczenie, migrować, ulegać zniszczeniu.

Zaprojektowane przez Tomka Rygalika meble wykonane zostaną z płyty OSB. Ta surowa, wyjęta wprost z placu budowy estetyka, nada nowy charakter przestrzeniom CSW. Jak mówi projektant: Początek pracy nad projektem często bierze się z refleksji, że coś można wykorzystać do czegoś innego. Ważna jest otwartość myślenia. Warsztatowy wygląd i zdecydowana faktura płyty będzie stanowić przeciwwagę dla minimalistycznej, chłodnej i eleganckiej architektury Centrum. Zaproponowany przez Rygalika projekt opiera się na prostym, funkcjonalnym, dostosowującym się do potrzeb użytkownika dizajnie. Na wyposażenie Pokoju składać się będzie między innymi audytorium, przenośna scena koncertowa, która w razie potrzeby zamienić się może w konsoletę dla didżeja lub siedzisko, różne formy sof, stołów i stołków, a także elementy stworzone z myślą o dziecięcej zabawie. Ważną rolę odgrywać będzie również sprzyjająca wypoczynkowi naturalna roślinność. W POKOJU Z KUCHNIĄ znajdzie się podręczna biblioteczka z książkami, a także kącik gier.

Elementem wyposażenia będzie KUCHNIA Elżbiety Jabłońskiej, z której korzystać będą mogli goście podczas organizowanych tu wydarzeń. Umieszczona w nowej przestrzeni praca z kolekcji CSW spełniać będzie cele użytkowe oraz integracyjne, przełamując sterylną estetykę architektury galeryjnej i tworząc atmosferę sprzyjającą swobodnej wymianie myśli.

Inauguracji działalności POKOJU Z KUCHNIĄ towarzyszyć będzie performance Elżbiety Jabłońskiej, performance Oskara Dawickiego oraz koncert 8rolek.

Kuratorzy projektu: Daniel Muzyczuk, Agnieszka Pindera, Joanna Zielińska
Design: Tomek Rygalik Studio
Identyfikacja graficzna: Hakobo