Usytuowany na parterze POKÓJ Z KUCHNIĄ już od maja będzie miejscem dyskusji, koncertów i artystycznych akcji. Ma to być także punkt nieformalnych spotkań z przyjaciółmi. Będzie to pierwsza tego typu przestrzeni site specific w Polsce, która jest jednocześnie wystawą dizajnu i spełnia funkcje użytkowe. Dedykowana w całości lokalnej społeczności będzie miejscem otwartym, niebiletowanym, gdzie można poczytać książkę, napić się kawy, porozmawiać. Znajdzie się tutaj także pracownia edukacyjna dla dzieci i młodzieży.
Projektant uciekł od dosłowności codziennych sprzętów. Stoły, ławy, siedziska to zarazem rzeźbiarskie bryły. Aranżacja będzie z jednej strony spełniać funkcje utylitarne, a z drugiej - będzie rodzajem artystycznego projektu site specific, z pogranicza sztuki i dizajnu. Koncepcja bazuje na idei architektury faweli (fawele to rozległe dzielnice nędzy, tworzące się wokół miast w Brazylii, gdzie domy budowane są z najtańszych materiałów, często odzyskanych z innych domów lub z wysypisk śmieci) oraz twórczego recyclingu. Ustawione w przestrzeni obiekty z czasem będą zmieniać swoje przeznaczenie, migrować, ulegać zniszczeniu.
Zaprojektowane przez Tomka Rygalika meble wykonane zostaną z płyty OSB. Ta surowa, wyjęta wprost z placu budowy estetyka, nada nowy charakter przestrzeniom CSW. Jak mówi projektant: Początek pracy nad projektem często bierze się z refleksji, że coś można wykorzystać do czegoś innego. Ważna jest otwartość myślenia. Warsztatowy wygląd i zdecydowana faktura płyty będzie stanowić przeciwwagę dla minimalistycznej, chłodnej i eleganckiej architektury Centrum. Zaproponowany przez Rygalika projekt opiera się na prostym, funkcjonalnym, dostosowującym się do potrzeb użytkownika dizajnie. Na wyposażenie Pokoju składać się będzie między innymi audytorium, przenośna scena koncertowa, która w razie potrzeby zamienić się może w konsoletę dla didżeja lub siedzisko, różne formy sof, stołów i stołków, a także elementy stworzone z myślą o dziecięcej zabawie. Ważną rolę odgrywać będzie również sprzyjająca wypoczynkowi naturalna roślinność. W POKOJU Z KUCHNIĄ znajdzie się podręczna biblioteczka z książkami, a także kącik gier.
Elementem wyposażenia będzie KUCHNIA Elżbiety Jabłońskiej, z której korzystać będą mogli goście podczas organizowanych tu wydarzeń. Umieszczona w nowej przestrzeni praca z kolekcji CSW spełniać będzie cele użytkowe oraz integracyjne, przełamując sterylną estetykę architektury galeryjnej i tworząc atmosferę sprzyjającą swobodnej wymianie myśli.
Inauguracji działalności POKOJU Z KUCHNIĄ towarzyszyć będzie performance Elżbiety Jabłońskiej, performance Oskara Dawickiego oraz koncert 8rolek.
Kuratorzy projektu: Daniel Muzyczuk, Agnieszka Pindera, Joanna Zielińska
Design: Tomek Rygalik Studio
Identyfikacja graficzna: Hakobo
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz