poniedziałek, 28 czerwca 2010
GN galeria w lodówce: Młoda szmata i szmaciarz
GwLwP+KwCSW, CSW "Znaki czasu" w Toruniu
1-15.07.2010
Otwarcie: 1.07.2010 (czwartek), godz: 17:30.
Stosowanie płótna w sztuce, a głównie w malarstwie upowszechniło się wraz z rozwojem malarstwa olejnego, które to razem umożliwiły delikatniejszy światłocień i pogłębiony modelunek. Przypada to na początek renesansu (2 poł. XIV), czyli od ponad 700 lat wykorzystuję się „szmatę” w sztuce i nadal jej zastosowanie ewoluuje. Poza samym malowaniem na zagruntowanym płótnie artyści próbują wejść w głąb interpretacji materii, raz tylko formalnie, a w innym przypadku ze względu na historię. Generacje twórców mierzą się z tematem. Czasem z pogardą, czasem z afirmacją, ale względem „szmaty” czy sztuki?
Artyści: Lidia Chmielewska i Marian Stępak
Kuratorzy: GN - Gruba Najgorsza
Na otwarciu zagra MC Szmat EFeX!
P+K po godzinach: Filozoficzne nie-pokoje
30.06.2010 | godz. 17.00
Czy piękno jest jedynym zjawiskiem wywołującym zachwyt? Już od osiemnastego wieku wskazywano, że zjawiska przyrody mogą nie tylko zachwycać swą formą, ale również samą swą wielkością i potęgą, że mogą być nie tylko piękne, ale też wzniosłe. W dziejach refleksji estetycznej i praktyki artystycznej kategoria wzniosłości, przez starożytnych kojarzona przede wszystkim z górnym stylem retorycznym, a przez późniejszych estetyków z potęgą natury zyskała niezwykłą popularność, w dziewiętnastym wieku stając się tematem wielu dzieł malarskich, współcześnie zaś okazując się również pojęciem dobrze opisującym pewne zjawiska
współczesnej kultury. Czy zatem można mówić o ciągłej aktualności klasycznych kategorii estetycznych? Na czym polega różnica pomiędzy pięknem i wzniosłością, a także innymi wartościami odkrywanymi w naturze i powstającymi za sprawą artystów?
Zapraszamy!
Podsumowanie projektu: Jak widzimy przestrzeń CSW - Debata AMS
29.06.2010 | godz. 18.00
W maju miał miejsce w CSW wyjątkowy projekt badawczy, polegający na analizie przestrzeni CSW i jego okolicy pod kątem funkcjonalności architektury. Badania składały się z kilku etapów m.in. zliczania użytkowników Centrum, ich zwyczajów i zachowań, dokumentowania celów wizyty, badania potrzeb związanych z przestrzenią CSW, jak także na przeprowadzaniu wywiadów z gośćmi budynku.
Celem projektu jest analiza sposobu w jaki goście oceniają / postrzegają budynek CSW, w jaki sposób go użytkują i czy jest im przyjazny. O tym jak bardzo przestrzeń CSW jest przyjazna dla użytkowników i co można zmienić aby ją ulepszyć można dowiedzieć się już w najbliższy wtorek!
DEBATA AMS
Podsumowaniem projektu będzie spotkanie w ramach Akademii Myśli Społecznej podczas którego podyskutujemy o przestrzeni CSW. Podczas dyskusji zaprezentowane zostaną wyniki badań, a także rozwiązanie przygotowane przez grupę warsztatową. Będziemy chcieli poddać nasze wnioski pod publiczną ocenę oraz krytykę.
Organizatorami badania są Centrum Sztuki Współczesnej, Stowarzyszenie Bydgoskie Przedmieście i Pracowania Zrównoważonego Rozwoju
czwartek, 24 czerwca 2010
AUGENMUSIK: Arturas Bumšteinas & Piotr Kurek
Arturas Bumšteinas urodził się w 1982 r. w Wilnie. Jest kompozytorem muzyki elektroakustycznej (dypom na litewskiej Akademii Muzyki i Teatru), założyciel Kwartetu Twentytwentyone, artysta wizualny aktywnie wystawiający swoje prace w różnych miejscach Europy. Uczestnik, m.in. festiwali The Holland Festival, Sensoralia/Romaeuropa, Avanto, Sonic Circuits, Skanumezs, Full Pull, Cut&Splice etc., od 2000 roku aktywnie rozwija swoje działania poprzez współpracę z artystami, takimi jak Laura Garbštienė, Jesse Glass, Anton Lukoszevieze, Antanas Jasenka, Antanas Kučinskas, Maarten Ornstein, Simon Wickham-Smith, Jeff Surak, Borut Savski, Max Reinhardt, Rytis Mažulis etc. Pośród jego wydawców są warszawski Bøłt Records czy portugalska CRÓNICA. Jego działania na polu sztuk wizualnych reprezentuje berlińska galeria Antje Wachs. Arturas mieszka i pracuje w Wilnie i Warszawie. www.bumstein.com
Piotr Kurek (1978), artysta dźwiękowy i autor muzyki teatralnej m.in. do spektakli Lubelskiego Teatru Tańca. Koncertował na festiwalach teatralnych i muzycznych w Polsce (Zakrzywienia Igły), Niemczech (Transmediale), Francji (Traverses), Białorusi, Hiszpanii i Austrii. Połowa duetu Ślepcy i audio-wizualnej grupy Oprawcy. Współpracuje z lubelskim Ośrodkiem Rozdroża i portugalską wytwórnią CRÓNICA. Incydentalnie kolekcjoner małych, średnich i dużych instrumentów.
www.myspace.com/pekurek
Tylko trochę lubię CSW
GwLwP+KwCSW
CSW "Znaki czasu" w Toruniu
"Tylko trochę lubię CSW./ I like CoCA a bit." to cykl dwudniowych wystaw grupy artystycznej GN-Gruba Najgorsza w GwLwP+KwCSW, czyli Galerii w Lodówce w Pokoju z Kuchnią w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki czasu" w Toruniu.
Cykl zajmuje się kontestacją tematyki sytuacji zastałej w CSW, relacji interpersonalnych, a także aktualnych metod uprawiania sztuki i związanych z tym mechanizmów rynku.
Nowe wystawy przewiduję się na godz.16-17 w dniach:
nr1 - 16.06.2010
nr2 - 18.06.2010
nr3 - 20.06.2010
nr4 - 22.06.2010
nr5 - 24.06.2010
nr6 - 26.06.2010
nr7 - 28.06.2010
Zdjęcia (aktualizowane wraz z powstaniem nowej wystawy):
http://www.facebook.com/album.php?aid=187170&id=241072486985&ref=mf
Cykl kończy się 1 lipca (czwartek, godz.17:30) wraz z otwarciem wystawy "Młoda szmata i szmaciarz", w której biorą udział: Lidia Chmielewska i Marian Stępak.
wtorek, 22 czerwca 2010
open source meeting
Wolne oprogramowanie - zdrowa&darmowa alternatywa dla naszych komputerów!
Czy nasze laptopy mogą nie mieć 'windowsów'? Czy istnieją alternatywy dla Photoshopa? Dlaczego Firefox i Google Chrome (popularne przeglądarki do Internetu) są za darmo? Dlaczego darmowy Open Office jest coraz popularniejszy w firmach i na prywatnych komputerach w naszych domach? Czy za dobre oprogramowanie zawsze trzeba płacić? Co to jest wolne oprogramowanie?
Odpowiedzi na te i inne pytania z pewnością padną na pierwszym od wielu lat w Toruniu wydarzeniu związanym z ideą wolnego oprogramowania. CSW inicjuje po raz pierwszy OPEN SOURCE MEETING! W ramach imprezy zapraszamy na wykłady, dyskusję panelową, pokazy wolnego oprogramowania, a także na akcję: uwolnij laptopa!
Plan:
/ 17.00 — 17.45 Michał 'rysiek' Woźniak (Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania)
wykład: O co chodzi z tą Wolnością?
/ 17.45 — 18.30 Radosław Rudnicki (Wydział Matematyki i Informatyki UMK)
prezentacja: Środowiska programistyczne na platformach open source
/ 18.30 — 19.00 Szczym (obin.org)
wykład i pokaz: Wolne oprogramowanie a sztuka, artystyczne wykorzystanie drupal'a
/ 19.00 — 20.00 Dyskusja wokół WiOO
Michał 'rysiek' Woźniak, Radosław Rudnicki, Szczym, moderacja: Dominik Pokornowski (CSW), Mariusz Meszek (CSW)
środa, 16 czerwca 2010
Addis Abbeba Listening Party + Połącz Punkty, 18 i 20 czerwca
18.06. (piątek), godz. 17.00 | wykład/koncert
20.06. (niedziela), od godz. 14.00 | relaks, degustacja, listening party
Co wiemy o współczesnej Etiopii poza tym, że mieści się gdzieś w obszernej nazwie Afryka? Niewiele? Niesamowita historia, tradycja muzyczna i ukształtowanie terenu to tylko tropy pozwalające na wieloletnie badania i poświęcenie się przyjemności odkrywania. Osobnym wątkiem wartym poznania jest etiopska kuchnia. Jedzenie w tym wielokulturowym kraju (Prawosławie, Judaizm i Islam) dalekie jest od fast foodu, a w połączeniu z ceremonią picia zielonej kawy posiłek jest prawdziwym misterium.
Zapraszamy do Pokoju z Kuchnia!
Uwaga zapisy: pokojzkuchnia@gmail.com - liczba miejsc ograniczona!
Fizjologia smaku jest programem rezydencyjnym dla „kucharzy skłonnych do eksperymentu” i poszerzania swojej wiedzy o inne dziedziny, bądź tez artystów i innych osób, których zainteresowania obejmują tematykę kulinarną. (kuratorzy, politycy, entuzjaści). Zgodnie z założeniami P+K przedsięwzięcie podejmuje dialog z ‘egzotycznymi’, artystycznymi i humanistycznymi aspektami gotowania, propaguje otwartą przestrzeń P+K(open space) oraz zachęca do swobody ekspresji w najbardziej elementarnych warstwach życia.
Każde spotkanie, rezydencja zakłada nieco inna formułę realizacji. Od 1-2 tygodniowych do krótkich 1-2 dniowych pobytów, które będą obejmowały „kuchnię na żywo”, wykłady teoretyczne, prezentacje, relaks, performance, wspólne jedzenie, naukę tańca, itp. Różne formy, postawy, punkty widzenia, nieoczekiwane formy odbioru.
Sztuka gastronomiczna i smakoszostwo są zagadnieniami rozległymi, toteż punktem wyjścia nie jest tu jakakolwiek próba podsumowania istniejącej wiedzy, a nawet jej części, gdyż nie jest to możliwe w formule performatywnych spotkań. Ciekawym wydaje się natomiast inny sposób pracy, polegający na działaniach z wybranymi, ekscytującymi elementami, które swą niecodziennością, interdyscyplinarną formułą i budzonym zaskoczeniem odcinały się będą od zestandaryzowanego, korporacyjnego, "franczyzowego" podejścia i myślenia o sztuce kulinarnej w Toruniu, jak i Polsce. Częściowo poważnie, częściowo na żarty projekt ten znajduje odniesienie w poradnikach kulinarnych minionych stuleci i ich praktycznym wskazówkom i poradom, kiedy to obecność w kuchni cukru, kawy czy tez ziemniaków nie było bynajmniej czymś oczywistym, powszechnym i na pewno nie tanim, nie mówiąc tu już o czymś takim, jak świadome stosowanie diet. Jednym z takich odniesień jest praca zatytułowana właśnie Fizjologia smaku albo Medytacje o gastronomii doskonałej, Anthelme Brillat-Savarina, której autor w sposób jasny i elegancki opowiada całościową historię poprzez szereg żywo i z dowcipem potraktowanych anegdot, jak i dłuższych wątków krążących wokół sztuki gastronomii. Innym odniesieniem dla Fizjologii smaku jest rumuński artysta Daniel Spoerri i jego teoria sztuki jedzenia oraz jego artystyczno-społeczne eksperymenty na tym polu (które zapowiedziały działania takich artystów, jak Keith Harring czy Rikrit Tiravanija).Podsumowanie warsztatów dźwiękowych revenant sound
czwartek, 17 czerwca, godz. 20.30, start: Pokój z kuchnią
Zapraszamy wszystkich na dźwiękowy spacer z uczestnikami warsztatów, które odbyły się 11-13.06 w przestrzeni CSW. Prowadzili je członkowie międzynarodowego projektu dźwiękowego – „revenant” – Patrick Mcginley i Maksima Shentelevs, zagadnieniem był dźwięk rozumiany jako pozawerbalne narzędzie komunikacji, pozwalające w inny sposób opisać przestrzeń zarówno tę fizyczną jak i wyobrażoną. Podsumowaniem będzie otwarty dla publiczności spacer po CSW, podczas którego po raz pierwszy będzie można przyjrzeć się i posłuchać zmienionej funkcji budynku, który na chwilę zamieni się w instrument muzyczny.
Zapraszamy!
Rajkowska Fest
Spotkanie wokół książki Rajkowska. Przewodnik Krytyki Politycznej
Gościem spotkania będzie Joanna Rajkowska. Rozmawiał z artystką będzie Daniel Muzyczuk.
Wyobrażałam sobie człowieka, który po wielogodzinnej podróży z Kijowa wysiada z pociągu o 6.50 rano, przechodzi przez brudne podziemia Dworca Centralnego i idzie w stronę Nowego Światu. Nagle przeciera oczy. Widzi palmę. Albo człowieka, który codziennie jeździ do pracy tramwajem przez rondo de Gaulle’a–wsiada w tramwaj na Pradze, mija most Poniatowskiego i nagle, nieco zaspany, widzi przez okno tramwaju dziwny pień, potem podnosi oczy do góry i widzi tropiki albo Bliski Wschód, albo Meksyk, widzi coś, co nie przynależy do Warszawy, ale przecież jest tutaj. Palma miała działać jak film, miała mieć taką samą zdolność tworzenia iluzji. Moment, w którym trzeba wymyślić, jak z kimś być, jest momentem, w którym zaczyna się wszelka polityka.
Joanna Rajkowska (fragment książki)
Rajkowska. Przewodnik Krytyki Politycznej to pierwsza książka poświęcona twórczości jednej z najważniejszych polskich artystek wizualnych ostatnich lat. Twórczość Joanny Rajkowskiej przedstawiają krytycy, antropolodzy, socjolodzy. O pracach–od pomysłu przez realizacje po reakcje, jakie wywołują–opowiada także sama artystka w esejach oraz w rozmowach z Igorem Stokfiszewskim i Arturem Żmijewskim. Barwnie ilustrowane autokomentarze tworzą miniopowieść o sztuce i polityce.
Joanna Rajkowska (1968) – autorka filmów, instalacji, akcji i interwencji artystycznych w przestrzeni publicznej, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Rajkowska jest jedną z najżywiej dyskutowanych współczesnych polskich artystek. Jej najbardziej znane realizacje z ostatnich lat–Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich (2002–) i Dotleniacz (2006–2007)–przybrały formę rzeźb społecznych zainstalowanych w przestrzeni miejskiej Warszawy. Instalacje były pretekstem do obserwacji i pobudzenia interakcji międzyludzkich, wywołania inicjatyw oddolnych oraz dyskusji o przeszłości i pamięci miejskiej przestrzeni wspólnej. W 2007 roku artystka otrzymała Paszport „Polityki” za „niezwykłe projekty realizowane w przestrzeni publicznej, za wyciąganie ręki w kierunku błąkającego się po mieście człowieka”.
piątek, 11 czerwca 2010
Dźwięk jako język, dźwięk jako przestrzeń - warsztaty i koncert!
W ramach cyklu AUGENMUSIK zapraszamy na interdyscyplinarne warsztaty dźwiękowe prowadzone przez członków międzynarodowego projektu revenant sound. Od 11 do 13 czerwca w P+K!
revenant to międzynarodowy projekt poświęcony sztuce dźwięku, w którym wziąć może udział każdy. W jego ramach prowadzone są akustyczne akcje site-specific zmierzające do aktywizowania zastanego otoczenia, w wyniku czego powstaje dokument czasu i miejsca. Na projekt składają się akcje na żywo, rejestracje, warsztaty, prezentacje. Jest on też wirtualną przestrzenią wymiany pomysłów i nagrań, w czym pomaga m.in. strona: http://www.revenantsound.net/. W działaniach revenant brali udział, m.in.: Yannick Dauby, Olivier Feraud, John Grzinich, Hitoshi Kojo, Patrick Mcginley, Maksims Shentelevs oraz Eamon Sprod.
W ramach projektu AUGENMUSIK w CSW Znaki Czasu w Toruniu, Patrick Mcginley i Maksims Shentelevs - członkowie „renevant" przeprowadzą trzydniowe warsztaty (11-13.06.2010), które będą poświęcone dźwiękowi rozumianemu jako pozawerbalne narzędzie komunikacji, pozwalające w inny sposób opisać przestrzeń zarówno tę fizyczną jak i wyobrażoną.
Używając małych obiektów materialnych i samej przestrzeni Pokoju z Kuchnią, uczestnicy będą eksperymentować z metodami niewerbalnej komunikacji, oddając głos przedmiotom i miejscom. Zostaną przy tym stworzone nowe obszary otwierające się na lepsze rozumienie akustycznej scenografii przestrzeni.
Warsztaty rozpoczną się rozszerzoną sesją słuchania i krótkim wprowadzeniem teoretycznym. Następnie poprzez serię dźwiękowych zabaw i ćwiczeń zostaną doprowadzone do podsumowania, którym będzie wspólny dźwiękowy spacer oraz koncert – 17.06. Będą to warsztaty dla osób dorosłych. Osobne mikrowarsztaty dla dzieci odbędą się w Pokoju z Kuchnią odbędą się pomiędzy 14 a 16 czerwca.
Wydarzeniu towarzyszył będzie koncert jednego z najciekawszych poetów młodego pokolenia z Estonii – Lauri Sommera, który wystąpi ze swoim muzycznym projektem jako KAGO - 12 czerwca o 20:00 w P+K!
Zapraszamy!
Trzydniowe warsztaty odbędą się w następujących godzinach:
piątek (11 czerwca) - 16:00-20:00
sobota (12 czerwca) - 14:00-19:00
niedziela (13 czerwca) - 14:00-19:00
Zapisy na warsztaty i informacje: pokojzkuchnia@gmail.com
więcej informacji na naszej stronie: http://csw.torun.pl/dzialania/pokoj-z-kuchnia/augenmusik-dzwiek-jako-jezyk-dzwiek-jako
czwartek, 10 czerwca 2010
Research Programme: Roland Roos
W niedzielę, 13 czerwca podczas Święta Bydgoskiego Przedmieścia na Sąsiedzkim Festynie Osiedlowym, artysta zaprezentuje swój nowy projekt, ulica Mickiewicza 19-21 w podwórku od godziny 11. Zapraszamy!
szczegóły Święta:
http://bydgoskie.weebly.com/
środa, 2 czerwca 2010
SEK(s)RETNA EDUKACJA
7 czerwca, godz. 18;00 - WYJĄTKOWO W PONIEDZIAŁEK!
Klub Krytyki Politycznej w Toruniu oraz studenci Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK zapraszają na spotkanie Sek(s)retna edukacja
Czy edukacja może być wolna od dyskryminacji?
Na to pytanie postara się odpowiedzieć pani prof. Mariola Chomczyńska -Rubacha. Studenci zaprezentują dyskryminujące treści znalezione w podręcznikach szkolnych i omówią jakie są w nich zawarte ukryte przekazy.
Będzie można również zobaczyć film Niebieskoocy i podyskutować.
Serdecznie zapraszamy!!!
18.00-18.30 Edukacja wolna od dyskryminacji- mini wykład prof. Marioli Chomczyńskiej -Rubachy(UMK)
18.30- 19.45 Dyskryminacja w podręcznikach szkolnych- prezentacja multimedialna z komentarzem
19.45-20.00 Otwarcie wystawy plakatów+ komentarz autorów
20.00- 21.30 Pokaz filmu Niebieskoocy +dyskusja
Film oferuje widzom szansę obejrzenia zapisu warsztatu prowadzonego przez jedną z najsłynniejszych amerykańskich trenerek warsztatów różnościowych, Jane Elliott.
W Niebieskookich obserwujemy grupę 40 osób. Są wśród nich nauczyciele/lki, policjanci/tki, pracownicy/ce administracji i pomocy społecznej. Osoby o różnym kolorze skóry, pochodzeniu, kobiety i mężczyźni. Elliott wdraża pseudonaukową teorię, która uzasadnia niższość osób o niebieskich oczach, stosuje wobec nich jawną dyskryminację i przeprowadza testy na inteligencję, które są stronnicze kulturowo. Widzimy, jak w ciągu zaledwie kilku godzin przebywania w atmosferze takiego reżimu, dorosłych ludzi opanowuje przygnębienie i roztargnienie, mają trudności z wykonaniem najprostszych poleceń.
Fragmenty jej lekcji i wywiady z byłymi uczniami potwierdzają, że warsztat Jane Elliot sprawił, iż stali się bardziej wrażliwi na problem rasizmu. Doradcy/czynie, specjaliści/stki, trenerzy/ki oraz psycholodzy/żki zgadzają się: Niebieskoocy to film, który powinna obejrzeć każda osoba.
ZAPRASZAMY!!!