poniedziałek, 20 września 2010

Warsztaty poezji dadaistycznej "Od - DA -ra - Dę?"


25 - 26. 09.2010 r. Warsztaty poezji dadaistycznej "Od - DA -ra - Dę?"

Prowadzący: Adam Wiedemann i Szymon Szwarc


Liczba uczestników (maks.): 12

ZAPISY NA WARSZTATY NIEODPŁATNE (LICZBA MIEJSC OGRANICZONA):
pokojzkuchnia@gmail.com


Dlaczego DADA? DADA to nieustanny ruch. To techniki oparte na przypadkowości i niekonwencjonalne metody twórcze i odtwórcze. To zabawa, która przynosi nieoczekiwane rezultaty, działanie niezależne, które rozwija i poszerza horyzonty, uwalnia potencjał wyobraźni ograniczanej przez konwencje. DADA w tekście to dziecięca naiwność w zderzaniu słów, które zaczynają znaczyć. To poznanie czegoś nowego. To nadawanie znaczenia.

Dlaczego ODA? ODA to gatunek liryczny, którego tradycja sięga czasów starożytnych. To wyrafinowany utwór traktujący o sprawach wzniosłych, ważnych. To także liryka zaangażowana politycznie, społecznie. ODA to odpowiedź na czasy współczesne.

Dlaczego ODA DA RADĘ? Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z możliwościami, jakie stwarzają techniki dadaistyczne w dziedzinie poezji. Zabawy i gry ze słowem i tekstem mają na celu pobudzanie wyobraźni tekstowo-językowej. Praca nad odą to świeże podejście do tradycji literackiej. Rezultatem takiego zderzenia będzie dadaistyczna oda inspirowana wydarzeniami bieżącymi (w kraju, za granicą lub poza wszelkimi granicami).

Owocem takich działań jest swoista synteza - za pomocą technik DADAistycznych, niekonwencjonalnych, przypadkowych i jednorazowych, dążyć będziemy do stworzenia ODY, czyli wiersza realizującego znaną od tysiącleci konwencję liryczną. Chcielibyśmy w ten sposób udzielić skutecznej i twórczej odpowiedzi na absurdalne aspekty współczesnej rzeczywistości społeczno-politycznej.


Plan warsztatów

Dzień pierwszy (początek: godz. 13:00):

13:00 - 14:00 - prelekcja nt. dadaizmu, prezentacja 30 min. filmu, wprowadzenie do warsztatów

14:15 - 15:00 - wierszyk integracyjny

15:15 - 16:00 - wierszyk probabilistyczny (wycinki z gazet, pojedyncze wersy losowane z kapelusza tworzą wiersz)

16:30 -17:15 - kolaże poetyckie I (rozszczepianie wyrazów, wiersz fonetyczny)

17:30 - 18:15 - kolaże poetyckie II (tworzenie poetyckiego hipertekstu z wycinków prasowych)

18:15 - 19:00 - określenie tematu ody (omawianie i losowanie propozycji)

Dzień drugi (początek: godz. 13:00):

13:00 - 17:00 - wspólne prace nad odą, od tytułu aż po efekt finalny (różne techniki, czytanie przykładowych ód Mickiewicza, Słowackiego, Horacego, Miłosza i innych, dyskusja).

19:00 - podsumowanie warsztatów i prezentacja tekstów

Teksty powstałe w trakcie warsztatów mogą zostać zaprezentowane podczas festiwalu Biała Lokomotywa jako dowód na istnienie poezji zaangażowanej, która jest efektem technik "niezaangażowanych" (przypadkowych, dadaistycznych), będąc tym samym skuteczną i twórczą odpowiedzią na absurdalne aspekty współczesnej rzeczywistości społeczno-politycznej.

ZAPISY NA WARSZTATY NIEODPŁATNE (LICZBA MIEJC OGRANICZONA): pokojzkuchnia@gmail.com,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz