środa, 27 października 2010

AUGENMUSIK: BNNT i Arszyn/Duda


POKÓJ Z KUCHNIĄ / 30.10.2010, godz. 20:00
WSTĘP WOLNY!

BNNT (wcześniejsza nazwa BrowNNote) jest jednym z projektów audioperformatywnych Konrada Smoleńskiego, w którym na perkusji towarzyszy mu Daniel Szwed (m.in. Woody Alien / Mothra). Artyści w tym projekcie równorzędnie traktują dźwięk jak i wizualną formę wystąpienia. Niezwykle mięsista i skompresowana gra Daniela, przypominająca wymierzanie ciosów perkusji, spotyka się ze zmasowanym atakiem przesterowanego dźwięku wydobywanego z barytonowej gitaro-rakiety. Czterostrunowy instrument zbudowany przez Konrada jest zeskalowaną kopią pocisków powietrze-ziemia, a jego konstrukcja pozwala na uzyskanie stereofonicznego dźwięku. Muzycznie występy duetu możemy uznać za pokrewne bezkompromisowym projektom wytwórni SkinGraft. BNNT związany jest z kolektywem PinkPunk. (www.pinkpunk.pl) i wytwórnią ArtBazaar Records.

Konrad Smoleński – ur. w 1977 r. Studiował Fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom uzyskał w 2002 z zakresu Intermediów. Zajmuje się filmem, wideo, instalacją, dżwiękiem, fotografią, performance. Animator sceny Pink Punk. Muzyk zespołów Mama, Kristen, KOT, Sixa, BNNT. Współtworzy grupę PENERSTWO
( W.Bąkowski, P.Bosacki, T.Mróz, K.Smoleński, M.Starska, R.Szlaga, I.Tarasewicz ). Związany z galerią LETO (www.leto.pl)

Daniel Szwed – ur. 1982, ukończył ASP w Poznaniu. Współtworzy z Dagny Nowak studio MNDSS. Gra na perkusji w kilku zespołach, min; Mothrze, Woody Alienie, BNNT.

Tomasz Duda – urodzony w 1972 roku w Dębicy. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Dębicy, Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Rzeszowie oraz Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie saksofonu prof. Andrzeja Rzymkowskiego. Brał udział w licznych warsztatach muzycznych. Jest członkiem zespołów: Baaba, Pink Freud, Saksofort, Mitch and Mitch, Tołhaje, Ania Dąbrowska, Kasia Nosowska.

Krzysztof Topolski – elektroakustyczny improwizator, autor soundartowych projektów, perkusista. Był stypendystą Museums Quartier w Wiedniu, oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jego pracy kluczowe pojęcia to noise i soundscape. Interesują go poszukiwania w sferze perkusji oraz live electronic, muzyka improwizowana i elektroakustyczna, komponuje przy użyciu komputera, tworzy instalacje dźwiękowe i interaktywne. Organizuje prezentacje i wykłady poświęcone muzyce współczesnej i sztuce dźwięku oraz prowadzi warsztaty.
www.arszyn.com


AUGENMUSIK


Cykl wydarzeń okołomuzycznych kładących szczególny nacisk na synergię obrazu i dźwięku w kontekście galeryjnym CSW. Koncerty i warsztaty realizowane przez artystów wizualnych parających się dźwiękiem i muzyką, jak również przybliżenie najciekawszych zagadnień z obszaru „sztuki dźwięku”. Program koncertowy ma tu zatem odbiegać nieco od standardowych programów klubów muzycznych, ale jednocześnie przyciągać ciekawym doborem wykonawców, synkretyzmem stylów muzycznych, spektakularnością i humorem wystąpień.
Kurator: Krzysztof Gutfrański

poniedziałek, 25 października 2010

OPEN SOURCE MEETING V.2


OPEN SOURCE MEETING V.2
28 października 18:00 - 20:30


Na drugiej edycji OPEN SOURCE MEETING zaprezentowana zostanie krótka historia i przegląd różnych wersji Linuxa. Darmowy system operacyjny zaprojektowany w 1991 roku przez Linusa Torvaldsa szybko zaczął pączkować i dziś do wyboru jest cała masa rodzajów i modyfikacji systemu. Różne wersje Linuxa działają nie tylko na komputerach w centrach naukowych, rządowych sieciach w wielu państwach, maszynach graficznych, ale również w domowych centrach multimedialnych, telewizorach, telefonach, a nawet inteligentnych lodówkach! Na wycieczkę po rodzinie Linuxa zaprasza pracownik WMiI UMK — Radosław Rudnicki.

Kolejny pokaz to poszukiwanie alternatywnych, darmowych i otwartych rozwiązań dla tworzenia grafiki i animacji. Większość profesjonalnych twórców animacji komputerowych w najpotężniejszych studiach z powodzeniem pracuje na systemach z rodziny Linuxa. Czy te narzędzia są dostępne dla przeciętnego użytkownika? Czy mogą one być alternatywą dla drogich komercyjnych platform? Jakub Szczęśniak i Piotr Kieruj z WSP UMK pokażą swoje dokonania i sposoby wykorzystania opensource'owych rozwiązań w grafice. (blog: bombelstudio.blogspot.com, filmy: vimeo.com/bombel)

Na koniec odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego The Codebreakers produkcji BBC z 2006 roku, która pokazuje jak kraje rozwijające się, wykorzystując wolne oprogramowanie, oszczędzają setki tysięcy dolarów, przeznaczając je następnie np. na ochronę środowiska bądź dofinansowanie służby zdrowia. Film będzie punktem wyjścia do dyskusji o tym w jakiej sytuacji znajduje się Polska? Czy potężny rozwój Internetu może zmienić układ sił na terytorium oprogramowania i systemów operacyjnych?

PLAN
/ 18.00 – wykład: Skąd się biorą Linuxy? – historia i przegląd dystrybucji
Radosław Rudnicki (Wydział Matematyki i Informatyki UMK)
/ 18.45 – prezentacja: Wolne oprogramowanie do grafiki i animacji – czy alternatywa jest możliwa?
Jakub Szczęśniak, Piotr Kieruj (Wydział Sztuk Pięknych UMK)
/ 19.00 – film dokumentalny: The Codebreakers (BBC, 2006)
/ 19.45 – otwarty panel dyskusyjny

niedziela, 24 października 2010

KAWIARENKA OBYWATELSKA



ZAPRASZAMY NA DEBATĘ - 25.10, godz. 17!

Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych, lokalnych samorządowców, media, a także mieszkańców zainteresowanych obecnym i planowanym systemem współpracy Urzędu Miasta z organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami w zakresie działalności prospołecznej, do udziału w debacie z kandydatami na urząd Prezydenta Miasta Torunia oraz członków Rady Miasta.

Udział w spotkaniu pod nazwą Kawiarenka Obywatelska weźmie m.in. Prezydent Miasta Torunia Pan Michał Zalewski, a także pozostali kandydaci na stanowisko prezydenta miasta: Waldemar Przybyszewski (PO), Jarosław Milczarek (SdPl) i Przemysław Przybylski (PiS). Spotkanie będzie okazją do podjęcia debaty publicznej na temat zaangażowania społecznego mieszkańców, organizacji pozarządowych, jak i problemów z jakimi się borykają, w szczególności „polityce lokalowej” Urzędu Miasta. Moderatorką spotkania będzie Natalia Waloch (Gazeta Wyborcza).


Podczas spotkanie będzie też można porozmawiać z następującymi kandydatami na radnych: np. Jarosławem Aniśko, Iwoną Michałek, Maciejem Cichowiczem, Lidią Grzeszkiewicz-Kotlewską i Pawłem Gulewskim.

Kawiarenka Obywatelska realizowana jest w ramach projektu "Mój samorząd” Sieci SPLOT (Wspierania Organizacji Pozarządowych) i Akcji "Masz Głos. Masz Wybór” Fundacji Batorego i Stowarzyszenia Szkoła Liderów.

Projekt "Mój samorząd” współfinansuje Unia Europejska w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Kapitał Ludzki).

środa, 20 października 2010

NOC PECHA KUCHA, VOL. 2


23.10 · 20:30 - 23:30 Zapraszamy do PK!

Pecha Kucha (pe-czak-cza) – wymyślona w 2003 roku przez Astrid Klein i Marka Dythama – architektów z Tokio. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się cyklicznie odbywająca się impreza, której kolejną toruńską edycję prezentujemy w P+K!

Pecha Kucha Night to wieczór, w czasie którego swoje projekty i pomysły prezentują artyści i entuzjaści z rozmaitych dziedzin kreatywnych (architekci, projektanci, graficy, malarze, fotograficy, filmowcy, miejscy aktywiści, zbieracze oraz amatorzy i odkrywcy ciekawych pomysłów). Pecha Kucha jest otwarta na każdego – zarówno dla osób już rozpoznawalnych, jak i nieodkrytych talentów. To wieczór, który może stać się początkiem do czyjejś kariery, a różnorodność stanowi jego siłę napędową.

W czasie Pecha Kucha Night prezentuje się zwykle 14 twórców, których łączy formuła prezentacji. Każda prezentacja składa się z 20 slajdów, każdy slajd jest wyświetlany przez 20 sekund. Całość trwa 6 minut i 40 sekund, w których każdy twórca opowiada o swoim projekcie. Prezentacja poprzez swoją formułę nie jest nudna i nie skazuje odbiorców na nudę i oczekiwanie końca wykładu. W czasie wieczoru przewidziana jest przerwa na piwo, muzykę, komentarze i dyskusję z twórcami. Wszystko odbywa się w dobrej atmosferze, pełnej emocji, nowych kontaktów i wzajemnych inspiracji.

UWAGA!

zapisy projektów na: pokojzkuchnia@gmail.com

wtorek, 19 października 2010

Femme Castratrice vs Dziewczyny zrodzone w płomieniach

kadr z filmu Carrie, reż. Brian de Palma, 1976

23.10.10 - sobota, godz. 17.00: zapraszamy na pokaz filmowy i warsztaty:
prowadzenie: Ewa Opałka oraz gość specjalny: Aleksandra Buczkowska.

Cykl Femme Castratrice vs Dziewczyny zrodzone w płomieniach ma na celu prześledzenie filmowych mechanizmów tworzenia monstrualnych filmowych bohaterek i skonfontowania ich z postaciami kobiet pojawiającymi się w kinie lesbijskim.

Pierwszy wykład połączony z warsztatami przybliży uczestnikom mechanizmy identyfikacji kierujące seansem filmowym i skoncentruje się na projekcji pragnień i lęków pojawiających się podczas filmowej projekcji. Uczestnicy proszeni są o przyjście w strojach balowych. W trakcie wykładu omówione zostaną filmy „Carrie” i „Siostry” Briana de Palmy.

BIO

Ewa Opałka - doktorantka filmoznawstwa na UJ, absolwentka studiów kuratorskich i gender studies. Prowadzi cykl wykładów "Kobieta jako metafora choroby" w MNK w Krakowie. Koordynatorka DKF Gender przy Instytucie Badań Literackich PAN. Zainteresowana: feminizmem korporalnym, psychoanalizą postlacanowską, sztuką kobiet (i czasami mężczyzn).

Aleksandra Buczkowska - studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w 2004, Scenografia) oraz fotografię w Szkole Filmowej w Łodzi (dyplom w 2007).



Bajki o Leninie Zoszczenki - warsztaty


21.10.2010, godz. 18.30, Pokój z kuchnią / Pierwsze spotkanie z cyklu: Dorośli czytają, dorośli słuchają
Bajki o Leninie Zoszczenki – warsztaty

Prowadzenie: Elżbieta Supczińska – historyk, animatorka kultury, specjalizacja teatralna.

Pierwsze spotkanie poświęcone zostanie zapomnianym na długo „Opowiadaniom o Leninie” Michała Zoszczenki. Utwory te są niezwykle zabawne z perspektywy minionego czasu, świetne do czytania z narzuconą intencją ze względu na ich retoryczny i komiczno-propagandowy charakter. Opowiadania te napisane zostały w roku 1940, przetłumaczone na polski w roku 1970 przez Adama Galisa.

Cykl spotkań z opowiadaniami, baśniami (szczególnie tymi mało znanymi, np. indiańskimi, eskimoskimi oraz innych narodów), będą przypominały zapominane przyjemności czytania na głos i umiejętności słuchania ze zrozumieniem. Czytanie będzie miało charakter zabawy w rozmaitych formach z wykorzystaniem podstawowych zadań aktorskich (czytanie z określoną, narzuconą intencją).

Michał Michajłowicz Zoszczenko – ur. 10 sierpnia 1895 roku, zm. 22 lipca 1958 roku. Pisarz rosyjski, znany ze świetnych, krótkich, satyrycznych opowiadań o rzeczywistości porewolucyjnej, które powstały w okresie NEP-u. Zoszczenko był członkiem stowarzyszenia literatów Bracia Serafińscy (Piotrogród, 1921 r.), które otwarcie deklarowało apolityczność, lecz pod naciskiem partii część pisarzy podporządkowała się nakazom polityki kulturalnej partii, inni udali się na emigrację. Michał Zoszczenko został w Rosji Radzieckiej.

WSTĘP JEST BEZPŁATNY!

Obowiązują zapisy: pokojzkuchnia@gmail.com

piątek, 15 października 2010

ESK – start czy meta?

Res Publica Nowa i Centrum Sztuki Współczesnej zapraszają na debatę
ESK - START CZY META?
20 października 2010, g. 18.00, PK

Paneliści:
Grzegorz Giedrys
Krystian Kubajczyk
Dorota Schreiber
Karol Zamojski

Dyskusję prowadzi Artur Celiński, Fundacja Res Publica

Celem debaty jest podsumowanie starań miasta w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury z nowej perspektywy. Czy okres przygotowań do startu w konkursie wpłynął na jakość zarządzania kulturą w mieście? Czy w trakcie przygotowań pojawiły się nowe dobre praktyki, nowe sposoby zarządzania istniejącym potencjałem artystycznym i kulturowym, nowe metody dialogu z mieszkańcami, które warto rozwijać? Jak wykorzystać inwestycje i doświadczenia zgromadzone podczas starań o uzyskanie tytułu? Jakie są perspektywy rozwoju miasta po opuszczeniu czołówki konkursu?

Debata jest integralną częścią projektu DNA miasta prowadzonego przez fundację Res Publica im. Henryka Krzeczkowskiego. Poprzednie części projektu obejmowały warsztaty dialogu władz miasta z obywatelami, debaty eksperckie oraz monitorowanie przygotowań miast do startu w konkursie, ze szczególnym uwzględnieniem metod włączania obywateli w tworzenie polityki kulturalnej miasta.

środa, 13 października 2010

MIEJSKI DIZAJN


ZAPRASZAMY NA WYKŁAD I PREZENTACJĘ HANNY KANIASTEJ!

Prezentacja na temat dizajnu miejskiego i metod zagospodarowywania przestrzeni publicznej jest skierowana dla wszystkich interesujących się zagadnieniem świadomego używania przestrzeni miasta, jak również przedstawicieli administracji samorządowej. Spotkanie będzie obejmowało omówienie aspektów interdyscyplinarnego i społecznego charakteru miejskiego dizajnu, jego rys historyczny oraz różnice w działaniach tego typu, a pracą architektów, urbanistów i innych specjalistów zajmujących się przestrzenią publiczną. Na przykładzie zrealizowanych projektów, jak otoczenie budynku opery w Oslo czy biblioteki otwartej przestrzeni w Magdeburgu wskazane zostaną drogi i możliwości jakie można wyciągnąć dla poprawy jakości przestrzeni publicznej w Polsce. Zapraszamy!

środa, 6 października 2010

Międzynarodowy Tydzień Bliskości

Zapraszamy na szereg wydarzeń w ramach Międzynarodowego Dnia Bliskości, w PK odbywaają się warsztaty dla dzieci i rodziców. Polecamy!
Uwaga, obowiązują zapisy: rodzinainspiruje@gmail.com

Międzynarodowy Tydzień Bliskości obchodzony jest na świecie od wielu lat, w Polsce będziemy będziemy świętować go po raz trzeci, po raz pierwszy zaś w Toruniu. Impreza ma na celu ukazanie, jak ważne dla prawidłowego rozwoju każdego człowieka są pierwsze lata relacji rodzinnych. Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, czego naprawdę małe dzieci potrzebują. Celem wydarzenia jest pomoc rodzicom w odkryciu rzeczywistych potrzeb ich dzieci i pomóc je zaspokajać, wzmacniając w poczuciu kompetencji rodzicielskich. Priorytetem jest tu wspieranie rodzin już od samego początku, tak aby rodzice mogli cieszyć się swoim rodzicielstwem i realizować je jak najlepiej, a dzieci mogły dorastać w kochających, szczęśliwych i mądrze wspierających ich rozwój rodzinach.

Międzynarodowy Tydzień Bliskości jest okazją do wspólnego świętowania, krzewienia i wspierania wielu zalet noszenia dzieci w chustach, miękkich nosidłach, na rękach – bycia blisko każdego dnia. Jest to także dogodny moment do zwrócenia uwagi mediów na tę piękną i pożyteczną tradycję. Bezpośrednimi adresatami działań podejmowanych w ramach obchodów będą rodziny z małymi dziećmi oraz rodzice oczekujący dziecka. To oni czynnie włączą się w organizację przedsięwzięcia, to oni w znacznej mierze będą Tydzień Bliskości tworzyć.
Celem obchodów jest stworzenie lokalnej społeczności rodzin, które będą wspierać się w wychowywaniu dzieci, inicjować imprezy i wydarzenia adresowane do rodziców i dzieci, a w przyszłości staną się grupą wsparcia dla świeżo upieczonych rodziców – na wzór dawnych rodzin wielopokoleniowych.

W Polsce patronat nad organizacją wydarzeń w ramach Tygodnia Bliskości objął Klub Kangura.

Na część odbywająca się w Pokoju z Kuchnią wejdą zajęcia przedpołudniowe z dziećmi oraz popołudniowe warsztaty dla rodziców, a także projekcja filmu “Poród w ekstazie” wraz z dyskusją.
6.10 - 10.30-12.30 - inauguracja, przedpołudniowe zajęcia z dziećmi
6.10-16-18 - popołudniowe warsztaty dla rodziców
7.10 - 10.30-12.30 - przedpołudniowe zajęcia z dziećmi
7.10 - 16-18-popołudniowe warsztaty dla rodziców
8.10 - 10.30-12.30 - przedpołudniowe warsztaty z dziećmi
9.10 - 12-14 - popołudniowe warsztaty dla rodziców
10.10 - 12-14 - Pokaz filmu Poród w Ekstazie+dyskusja

Organizatorzy: Rodzina Inspiruje!, Klub Kangura