poniedziałek, 25 października 2010

OPEN SOURCE MEETING V.2


OPEN SOURCE MEETING V.2
28 października 18:00 - 20:30


Na drugiej edycji OPEN SOURCE MEETING zaprezentowana zostanie krótka historia i przegląd różnych wersji Linuxa. Darmowy system operacyjny zaprojektowany w 1991 roku przez Linusa Torvaldsa szybko zaczął pączkować i dziś do wyboru jest cała masa rodzajów i modyfikacji systemu. Różne wersje Linuxa działają nie tylko na komputerach w centrach naukowych, rządowych sieciach w wielu państwach, maszynach graficznych, ale również w domowych centrach multimedialnych, telewizorach, telefonach, a nawet inteligentnych lodówkach! Na wycieczkę po rodzinie Linuxa zaprasza pracownik WMiI UMK — Radosław Rudnicki.

Kolejny pokaz to poszukiwanie alternatywnych, darmowych i otwartych rozwiązań dla tworzenia grafiki i animacji. Większość profesjonalnych twórców animacji komputerowych w najpotężniejszych studiach z powodzeniem pracuje na systemach z rodziny Linuxa. Czy te narzędzia są dostępne dla przeciętnego użytkownika? Czy mogą one być alternatywą dla drogich komercyjnych platform? Jakub Szczęśniak i Piotr Kieruj z WSP UMK pokażą swoje dokonania i sposoby wykorzystania opensource'owych rozwiązań w grafice. (blog: bombelstudio.blogspot.com, filmy: vimeo.com/bombel)

Na koniec odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego The Codebreakers produkcji BBC z 2006 roku, która pokazuje jak kraje rozwijające się, wykorzystując wolne oprogramowanie, oszczędzają setki tysięcy dolarów, przeznaczając je następnie np. na ochronę środowiska bądź dofinansowanie służby zdrowia. Film będzie punktem wyjścia do dyskusji o tym w jakiej sytuacji znajduje się Polska? Czy potężny rozwój Internetu może zmienić układ sił na terytorium oprogramowania i systemów operacyjnych?

PLAN
/ 18.00 – wykład: Skąd się biorą Linuxy? – historia i przegląd dystrybucji
Radosław Rudnicki (Wydział Matematyki i Informatyki UMK)
/ 18.45 – prezentacja: Wolne oprogramowanie do grafiki i animacji – czy alternatywa jest możliwa?
Jakub Szczęśniak, Piotr Kieruj (Wydział Sztuk Pięknych UMK)
/ 19.00 – film dokumentalny: The Codebreakers (BBC, 2006)
/ 19.45 – otwarty panel dyskusyjny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz