wtorek, 21 września 2010

Para-site

Po kilkumiesięcznej inkubacji w dysfunkcyjnej lodówce dochowaliśmy się Pasożyta, który już od kilku dni na serio toczy CSW. Polecamy bloga: pasozyt.blogspot.com, na którym można obserwować relację dzień po dniu z zuchwałych poczynań Grubej Najgorszej. Od jutra na blogu pasożyta będzie funkcjonował odnośnik umożliwiający oglądanie jego aktywności w formie transmitowanej na żywo relacji wideo. Polecamy!

Spotkanie wokół książki Kultura dźwięku

26 września - NIEDZIELA, godz. 19:30


Zapraszamy na spotkanie promujące polskie tłumaczenie książki Kultura dźwięku i panel dyskusyjny.

Paneliści:
Dariusz Brzostek
Krzysztof Gutfrański
Daniel Muzyczuk
Janusz Zieliński

Prowadzenie:
Michał Libera


"Audio Culture. Readings in Modern Music" ukazało się w roku 2004 nakładem wydawnictwa Continuum – od tego czasu pozostaje jednym z najważniejszych, najbardziej wyczerpujących i nieortodoksyjnych zbiorów tekstów źródłowych, manifestów i komentarzy na temat muzyki XX wieku. W odróżnieniu jednak od pozycji stricte muzykologicznych, Audio Culture przybiera jako podstawową perspektywę zmian technologicznych oraz kulturowych, których wyrazem a często także bezpośrednim źródłem była muzyka XX wieku. Dzięki tej zmianie akcentów, teksty noise'owego artysty Masami Akita mają szansę znaleźć się obok fragmentów z Cage'a czy Umberto Eco. Perspektywa ta, zróżnicowanie artykułów, oraz podtytuł (Readings in Modern Music) należy interpretować jako próbę wypracowania nowego spojrzenia na nowoczesność; spojrzenia zakorzenionego właśnie w spojrzeniu kulturoznawczo-socjologiczno-technologicznym.

Audio Culture... jest więc wprowadzeniem równocześnie w teorię istotniejszych nurtów muzyki XX wieku jak i podstawowe problemy współczesnego świata; które przebiegają w poprzek podziałów gatunkowych w muzyce. Książka ta jest także bodaj najbardziej zwięzłym zbiorem
tekstów często przełomowych dla historii XX wieku (Russolo, The Art of Noises, Cowell, Joys of Noise, Cage, Indeterminacy, Schaffer, Music of Environemnt, Eno, Ambient Music, Cutler, Plunderphonia, Schaeffer, Acousmatics, Reich, Music as Gradual Process, Moholy-Nagy, Production-Reproduction, Cascone, Aesthetics of Failure).

Redaktor publikacji, Daniel Warner jest kompozytorem i wykładowcą w Hampshire College (muzyka XX wieku), absolwentem Princeton University, gdzie studiował muzykę elektroniczną u jednego z jej najważniejszych twórców, Miltona Babbitta. Specjalizuje się w tematyce instalacji muzycznych. Christoph Cox również jest wykładowcą w Hampshire College (filozofia), specjalizuje się w filozofii Nietzschego oraz muzyce XX wieku. Jego publikacje regularnie pojawiają się także w pismach o charakterze nie-akademickim, m.in. opiniotwórczym the Wire.

"Kultura dźwięku. Teksty o muzyce nowoczesnej"
Christoph Cox, Daniel Warner [red.]

Wydawca: Słowo / Obraz Terytoria
Redakcja merytoryczna: Michał Libera [Fundacja 4.99]
Tłumaczenie: Julian Kutyła, Maria Matuszkiewicz, Michał Mendyk, Sławomir Wieczorek

poniedziałek, 20 września 2010

Warsztaty poezji dadaistycznej "Od - DA -ra - Dę?"


25 - 26. 09.2010 r. Warsztaty poezji dadaistycznej "Od - DA -ra - Dę?"

Prowadzący: Adam Wiedemann i Szymon Szwarc


Liczba uczestników (maks.): 12

ZAPISY NA WARSZTATY NIEODPŁATNE (LICZBA MIEJSC OGRANICZONA):
pokojzkuchnia@gmail.com


Dlaczego DADA? DADA to nieustanny ruch. To techniki oparte na przypadkowości i niekonwencjonalne metody twórcze i odtwórcze. To zabawa, która przynosi nieoczekiwane rezultaty, działanie niezależne, które rozwija i poszerza horyzonty, uwalnia potencjał wyobraźni ograniczanej przez konwencje. DADA w tekście to dziecięca naiwność w zderzaniu słów, które zaczynają znaczyć. To poznanie czegoś nowego. To nadawanie znaczenia.

Dlaczego ODA? ODA to gatunek liryczny, którego tradycja sięga czasów starożytnych. To wyrafinowany utwór traktujący o sprawach wzniosłych, ważnych. To także liryka zaangażowana politycznie, społecznie. ODA to odpowiedź na czasy współczesne.

Dlaczego ODA DA RADĘ? Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z możliwościami, jakie stwarzają techniki dadaistyczne w dziedzinie poezji. Zabawy i gry ze słowem i tekstem mają na celu pobudzanie wyobraźni tekstowo-językowej. Praca nad odą to świeże podejście do tradycji literackiej. Rezultatem takiego zderzenia będzie dadaistyczna oda inspirowana wydarzeniami bieżącymi (w kraju, za granicą lub poza wszelkimi granicami).

Owocem takich działań jest swoista synteza - za pomocą technik DADAistycznych, niekonwencjonalnych, przypadkowych i jednorazowych, dążyć będziemy do stworzenia ODY, czyli wiersza realizującego znaną od tysiącleci konwencję liryczną. Chcielibyśmy w ten sposób udzielić skutecznej i twórczej odpowiedzi na absurdalne aspekty współczesnej rzeczywistości społeczno-politycznej.


Plan warsztatów

Dzień pierwszy (początek: godz. 13:00):

13:00 - 14:00 - prelekcja nt. dadaizmu, prezentacja 30 min. filmu, wprowadzenie do warsztatów

14:15 - 15:00 - wierszyk integracyjny

15:15 - 16:00 - wierszyk probabilistyczny (wycinki z gazet, pojedyncze wersy losowane z kapelusza tworzą wiersz)

16:30 -17:15 - kolaże poetyckie I (rozszczepianie wyrazów, wiersz fonetyczny)

17:30 - 18:15 - kolaże poetyckie II (tworzenie poetyckiego hipertekstu z wycinków prasowych)

18:15 - 19:00 - określenie tematu ody (omawianie i losowanie propozycji)

Dzień drugi (początek: godz. 13:00):

13:00 - 17:00 - wspólne prace nad odą, od tytułu aż po efekt finalny (różne techniki, czytanie przykładowych ód Mickiewicza, Słowackiego, Horacego, Miłosza i innych, dyskusja).

19:00 - podsumowanie warsztatów i prezentacja tekstów

Teksty powstałe w trakcie warsztatów mogą zostać zaprezentowane podczas festiwalu Biała Lokomotywa jako dowód na istnienie poezji zaangażowanej, która jest efektem technik "niezaangażowanych" (przypadkowych, dadaistycznych), będąc tym samym skuteczną i twórczą odpowiedzią na absurdalne aspekty współczesnej rzeczywistości społeczno-politycznej.

ZAPISY NA WARSZTATY NIEODPŁATNE (LICZBA MIEJC OGRANICZONA): pokojzkuchnia@gmail.com,

piątek, 17 września 2010

P+K po godzinach: Fundacja Form i Kształtów – Teren Budowy - prezentacja projektu



24.09.2010, godz. 19:00

TEREN BUDOWY to projekt, podczas którego każdy ma prawo budować miasto od nowa, przemyślane, według indywidualnego pomysłu i potrzeb. Do budowy nie używa się cegieł, tylko haseł przygotowanych z trójwymiarowych liter. Hasła ustawia się w wybranych przez siebie przestrzeniach miasta tak, żeby nadać im nowy sens lub zamanifestować potrzeby zmian.
Pierwszy Teren Budowy Fundacja Form i Kształtów zrealizowała w czerwcu 2010 roku w Chełmnie. 24-go września w Pokoju z Kuchnią organizatorzy opowiedzą o projekcie oraz pokażą film z jego realizacji. Na makiecie miasta zaprojektowanej przez Roberta Czajki każdy chętny będzie mógł ustawić swoje hasło. Spotkanie ma uruchomić dyskusję na temat animacji kultury w przestrzeni publicznej.
Jeżeli jesteś animatorem kultury, interesujesz się przestrzenią publiczną, albo po prostu chciałbyś dowiedzieć się czegoś o Terenie Budowy przyjdź do P+K 24 września!
Szczegółowe informacje na www.formyiksztalty.pl

czwartek, 16 września 2010

Research Programme: Daniel Malone – A THORN ON IT'S SIDE


23.09.2010, godz. 19:00

Research Programme: Daniel Malone – A THORN ON IT'S SIDE

Spotkanie z nowozelandzkim artystą Danielem Malone, który podczas krótkiego pobytu w Toruniu pracował nad projektem A THORN ON IT'S SIDE. Malone zaprezentuje niezwykłą historię naszego miasta w rysunkach, opowie m.in. o tym co łączy Tony Halika, o. Rydzyka i Mikołaja Kopernika. Projekt realizowany został w ramach programu rezydencyjnego This trip will change your art (Ta podróż zmieni twoją sztukę) oraz Subiektywnej mapy Torunia.

Daniel Malone (1977) Mieszka i pracuje w Auckland (Nowa Zelandia) i w Warszawie. Absolwent University of Auckland i Elam School of Fine Arts. W latach 1993-1995 przemierzył Amerykę Centralną i Północną, Europę i Azję. Był fundatorem i administratorem TESTSTRIP – pierwszej przestrzeni prowadzonej przez artystów w Aotearoa i Gambia Castle – galerii prowadzonej przez artystów i historyków sztuki, a także jednym z założycieli projektu Cuckoo. W 2002 skoncentrował się na nagrywaniu własnego albumu z muzyką hip-hopową i tworzeniu własnej wytwórni AoAtearoa Records. W tym czasie uczył się również języka mandaryńskiego w Chinach. Wykładał fotografię i Contextual Studies, uczył na wydziałach intermediów i rzeźby. Reprezentował Nową Zelandię m.in: na Biennale w San Paulo oraz Sydney.

środa, 15 września 2010

"Pasożyt" - rezydencja Grubej Najgorszej




17.09-17.10.2010, / Pokój z kuchnią!

Artysta tworzy sztukę - to jest jego praca. Za pracę, którą wykonuje otrzymuje wynagrodzenie poprzez sprzedaż swoich dzieł lub honoraria z wystaw/działań artystycznych. Jednakże powstaje często sytuacja, w której artysta, chociaż uprawia sztukę namiętnie i dobrze, to nie może się z niej utrzymać. Zostaje zmuszony do stopniowego porzucenia swojego zamiłowania do sztuki, na rzecz bardziej dochodowego zawodu. Powoduje to, że umiera jako artysta.
Chcąc przeżyć, a nawet może więcej, czerpać z własnej sztuki korzyści, GN sięga po idee pasożytnictwa.

Pasożytnictwo narodziło się tak samo naturalnie, jak inne kontakty między różnymi gatunkami. Pojawienie się pierwszych organizmów żywych, spowodowało równoczesne zaistnienie relacji pasożyt-żywiciel. Parazytolog Claude Combes pisze w swojej książce pt. ”Ekologia i ewolucja pasożytnictwa”: „Pasożytnictwo jest nieuchronne”. Na początku lat 90’-tych, informatyk - T. Ray skonstruował zespół programów, które konkurowały między sobą, rozmnażając się, a nawet mogły podlegać, w każdym następnym pokoleniu, mutacjom, tak jak żywe organizmy. Dzięki konkurencji i mutacji po pewnym czasie zaczęły się wyróżniać lepsze programy, które prosperowały kosztem innych. Pojawiły się szybko autentyczne pasożyty.

Czemu więc pasożytnictwo nie może zaistnieć w sztuce? Wydaje się iż jest to naturalna kolej rzeczy.

„Bodźcem działającym w kierunku ewolucji organizmów wolno żyjących ku pasożytnictwu było zdobywanie pokarmu, szukanie ochrony, jak też przypadek i odpowiednie okoliczności”
(Zarys parazytologii ogólnej, K. Niewiadomska, T. Pojmańska, B. Machnicka, B. Drabda-Kazubska, PWN, Warszawa 1980, str.30)

Grupa GN - Gruba Najgorsza sięga po strategię działania pasożyta, po czym wprowadza ją w świat sztuki i kultury. Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki czasu” w Toruniu zostanie na miesiąc żywicielem dla GN. Instytucja będzie utrzymywać swojego pasożyta. Grupa zamieszka w przestrzeni P+K (Pokój z Kuchnią) gdzie będzie się żywiła pokarmem od swojego żywiciela. Sam artysta-pasożyt będzie po prostu żył swoim życiem, ale jednocześnie będzie reagować na organizm, w którym się znajduje.

Manifest "Pasożytyzmu" już niebawem!

PRZEBIEG AKCJI MOŻNA ŚLEDZIĆ NA: www.pasozyt.blogspot.com
(dziennik „live-on-line” artysty-pasożyta - relacja niemalże „na żywo” ze zmagań),

Sponsorem akcji jest firma Jawo, www.jawo.pl

poniedziałek, 6 września 2010

PORCJE ROSOŁOWE - koncert w P+K!

W skład laptopowego duetu wchodzą Owczy Pęd i Fischerle. To artyści dobrze znani w toruńskim środowisku. Ilość ich projektów jest niezmierzona. Warto tu wspomnieć chociażby o kolektywie Poszmeg, w którym wyżej wymieni grają obcy folk, wchodząc w kolaboracje z pacjentami spółdzielni Dobrze im. M. Reja. Oprócz tego Fischerle jako Paweł Zalewski tworzy prace wideo i instalacje.
Twórczość dźwiękowa Porcji Rosołowych to refleksja nad medium, które mówi własnym głosem w tych boleśnie zredukowanych do samego tylko dźwięku filmach. Inspiracją duetu są błotniaste strzępki codzienności, filmy Russa Mayera, burza nad miastem, karaluch, świetlne refleksy na butelce po wypitym podczas wesołej biesiady piwku, pyszna paróweczka napoczęta przez futrzanych wojowników zmęczonych wielogodzinną ekstatyczną improwizacją.

 fot. Justyna Kociszewska

WTOREK, 7.09, godz. 20:00

WSTĘP WOLNY!

czwartek, 2 września 2010

Fizjologia smaku | wykład dr Marka Rolanda-Mieszkowskiego


Wykład przedstawi nowe spojrzenie na kwestie sztuki życia i diety z punktu widzenia biofizyka. Autor wykorzystuje pojęcia przepływu informacji i entropii, aby wyjaśnić na czym polega optymalna dieta. Omówi też korzyści rozmaitych jej aspektów, pokaże przykładowe dania i opowie o walorach smakowych. Przedstawi też krótko historię swoich badań i naukowego podejścia do procesu odkrywczego.

dr Marek Roland-Mieszkowski urodził się w Polsce. Studiował fizykę na UMK, doktorat z tej samej dziedziny obronił na Uniwersytecie Dalhousie (Halifax, Kanada) w 1987 roku. Zajmuje się badaniami w dziedzinie akustyki, audio, biofizyki. Jest profesjonalnym inżynierem dźwięku i zajmuje się fotografią artystyczną. Od 30 lat mieszka w Kanadzie. W Polsce bywa dość często.
czwartek, 9 września, godz. 19:00