Pokazywanie postów oznaczonych etykietą akcja. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą akcja. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 29 lipca 2010

Nowy ogród CSW

fot. Barbara Urbańska

Wszystkich amatorów dzikiej roślinności i wypoczynku w mieście zapraszamy do odwiedzania ogrodu, który pojawił się na Bulwarze Sztuki przy CSW 'Znaki Czasu'. Instalacja jest wynikiem otwartych warsztatów Playbyo, które odbyły się 23-24-25 lipca pod kierunkiem architektów krajobrazu i aktywistów społecznych, Aleksandry Jach, Krzysztofa Skoczylasa i Kamili Szymanek.
Niezależna wyspa zieleni personalizująca nieco sterylny wygląd bulwaru zachęca do swobodnego wypoczynku, spotkań i konsumpcji pod gołym niebem. Odkrywa również przed zwykle obojętnym przechodniem lecznicze, spożywcze i środowiskotwórcze cechy dzikich roślin i możliwości jakie przynosi kształtowanie przestrzeni za pomocą zieleni.
Instalacja będzie funkcjonować do końca sierpnia.

Zapraszamy!

Warsztaty nie odbybyłyby się bez wsparcia Urzędu Miasta i firmy Leroy Merlin, dziękujemy!

wtorek, 22 czerwca 2010

open source meeting

czwartek, 24 czerwca, godz. 17.00 - 20.00, Pokój z kuchnią
 
Wolne oprogramowanie - zdrowa&darmowa alternatywa dla naszych komputerów!

Czy nasze laptopy mogą nie mieć 'windowsów'?  Czy istnieją alternatywy dla Photoshopa? Dlaczego Firefox i Google Chrome (popularne przeglądarki do Internetu) są za darmo? Dlaczego darmowy Open Office jest coraz popularniejszy w firmach i na prywatnych komputerach w naszych domach? Czy za dobre oprogramowanie zawsze trzeba płacić? Co to jest wolne oprogramowanie?

 Odpowiedzi na te i inne pytania z pewnością padną na pierwszym od wielu lat w Toruniu wydarzeniu związanym z ideą wolnego oprogramowania. CSW inicjuje po raz pierwszy OPEN SOURCE MEETING! W ramach imprezy zapraszamy na wykłady, dyskusję panelową, pokazy wolnego oprogramowania, a także na akcję: uwolnij laptopa!

Plan:

/ 17.00 — 17.45 Michał 'rysiek' Woźniak (Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania)
wykład: O co chodzi z tą Wolnością?
/ 17.45 — 18.30 Radosław Rudnicki (Wydział Matematyki i Informatyki UMK)
prezentacja: Środowiska programistyczne na platformach open source
/ 18.30 — 19.00 Szczym (obin.org)
wykład i pokaz: Wolne oprogramowanie a sztuka, artystyczne wykorzystanie drupal'a
/ 19.00 — 20.00 Dyskusja wokół WiOO
Michał 'rysiek' Woźniak, Radosław Rudnicki, Szczym, moderacja: Dominik Pokornowski (CSW), Mariusz Meszek (CSW)

czwartek, 13 maja 2010

1 % na kulturę!


Podczas sobotniej nocy muzeów będziemy zbierać podpisy pod petycją na rzecz zwiększenia nakładów na kulturę w Polsce do co najmniej 1% budżetu państwa oraz zmiany zasad zarządzania i finansowania kultury.

Pod apelem do Prezesa Rady Ministrów w tej sprawie podpisało się już ponad czterystu najwybitniejszych polskich twórców oraz instytucje kultury, stowarzyszenia i powstałe po Kongresie Kultury fora obywatelskie.

7 maja rozpoczęła się publiczna zbiórka podpisów, która w całej Polsce odbędzie się 15 maja 2010 w Noc Muzeów (w Krakowie – 14 maja, w Lublinie – 6 czerwca w Noc Kultury).

Więcej informacji: http://obywatelekultury.pl/

sobota, 20 lutego 2010

KRZESŁO JAKO CEL. Gruba Najgorsza prezentuje: Gustawa Thomasa


Otwarcie: 25.02 | czwartek | godz. 19.
Prezentacja potrwa do: 23.03. 2010


Tematem spajającym poszukiwania rezydującej w P+K grupy Gruba Najgorsza jest niedostrzegana codzienność i jej zawiłe relacje ze sztuką. Począwszy od hybrydycznej lodówki-witryny, analizującej hermetyczne mechanizmy galeryjne, aż do cyklu prezentacji zaprzyjaźnionych artystów i działań quasi-kuratorskich, Gruba rozwija swe badania nie idealizując ani sztuki, ani świata codziennych przedmiotów.

Pierwszym artystą prezentowanym przez GN jest Gustaw Thomas. Postać enigmatyczna, działająca na marginesie oficjalnego życia artystycznego, która poświęciła całą swoją twórczość jednemu tematowi. Jest nim krzesło z całym bogactwem jego semantycznych i wizualnych możliwości. Temat ten wdzięczny i pojawiający się w różnych momentach działalności wielkich nazwisk świata sztuki, jak Kantor, Wróblewski, Kounellis czy Oldenburg, został zradykalizowany przez Gustawa Thomasa. Maluje on obrazy krzesłami, tworzy rzeźby krzesłami, projektuje krzesła, aż w końcu - tworzy krzesła, realizując swój cel poprzez konsekwentne badanie ontologii jednego jedynego przedmiotu. Prezentacja w P+K zwróci szczególną uwagę na rzeźbiarski, taktylny i hybrydyczny aspekt jego twórczości.

Gustaw Thomas, urodził się w 1934 roku w Żninie, gdzie mieszka i pracuje. W latach 70-80. związany był ze środowiskiem artystycznym Jana Świdzińskiego i Włodzimierza Borowskiego. Prezentacja w P+K jest pierwszą wystawą indywidualną artysty.

ZAPRASZAMY!

czwartek, 5 listopada 2009

Wiersze na zamówienie - projekt

Lubisz poezję? Zadaj poecie temat, wybierz formę i wyślij zamówienie na wiersz!

Wiersze na zamówienie to projekt poety - Dominika Rokosza, który będzie realizowany w Pokoju z kuchnią od grudnia do czerwca 2010 roku.

Projekt polega na interakcji twórcy z odbiorcą. Odbiorca – każdy, który odwiedza CSW, Kino Centrum, Pokój z Kuchnią, czy też wchodzi na stronę www.csw.torun.pl, za pomocą formularza zamówienia wiersza wyznacza artyście ramy w jakich jego poezja ma się poruszać. Odbiorca ma wpływ na tematykę i kształt wiersza. Do twórcy należy zaś interpretacja oczekiwań.

Cały projekt jest próbą odpowiedzi na pytania o sens poezji i źródła inspiracji, a także o oczekiwania odbiorców odnośnie tematyki wierszy.

Finałem projektu będzie prezentacja wierszy w CSW w różnorakiej formie, m.in. jako: napisy na ścianach, szablony, lightboxy, vlepki, obrazy czy animacje wideo.

Za wizualną stronę prezentacji odpowiadał będzie Dominik Rokosz i Radosław Resko Błoński.

Dodatkową formą akcji będą trzy slamy poetyckie o delikatnie zmienionej formule – tj. startujący prócz własnych, wybranych wierszy zmierzą się z zadaniem poetyckim polegającym na wylosowaniu 3 słów i stworzeniu z nich wiersza.

TUTAJ możesz wypełnić zamówienie na wiersz.











Radosław Resko Błoński – ur. w 1984 roku w Inowrocławiu, absolwent kulturoznawstwa UAM, przedstawiciel Street Artu, członek grupy HSM, autor projektów: kupypsie, slow city, twórca grafik vlepek. Zajmuje się ingerencją w przestrzeń miejską, lecz nieobca jest dla niego także interakcja z galerią,

Dominik Rokosz – ur. w 1981 roku w Inowrocławiu, kulturoznawca, autor sztuk teatralnych, wiceprzewodniczący koła naukowego filmoznawców na UAM, laureat konkursów poetyckich, animator życia kulturalnego. Zorganizował slamy poetyckie w Poznaniu, Inowrocławiu i Toruniu (w OdNowie i Dworze Artusa). Jest mistrzem Polski w slamie poetyckim. Po zwycięstwie na Spoke’n’Word festiwalu w CSW w Warszawie uczestniczył w mistrzostwach świata w poezji – Coupe du Monde - w Bobigny w 2008 roku. Autor tomu Wiersze żebrane. Jego wiersze zostały także zamieszczone w antologii światowego slamu poetyckiego.