Pokazywanie postów oznaczonych etykietą research programme. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą research programme. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 29 marca 2011

Nowe Mapy Czasu

4-9.04.2011, CSW 'Znaki Czasu' - P+K, Toruń

projekt rezydencyjny / warsztaty - John Grzinich


Nowe Mapy Czasu w Toruniu mają na celu eksplorację miasta jako środka niewykorzystanych możliwości. Poprzez wizualne i dźwiękowe poszukiwania łączą w sobie przestrzenie, struktury i terytoria - tworząc w ten sposób wycinek z półfikcyjnej geografii miasta i nowe pole gry. Projekt polega na spędzeniu kilkunastu godzin w przeciągu tygodnia w przestrzeni Torunia i jego okolic, jego uczestnicy (studenci, lokalni artyści, entuzjaści) mapując rozmaite miejsca i lokacje (parki, place, dachy budynków, przestrzenie poindustrialne, etc.) poprzez wydobywanie z nich dźwięku za pomocą prostych objektów (szklanych słoików, pokrywek, drutów, objektów zalezionych, itd...) stworzą swego rodzaju audiowizualny dziennik, który zostanie zaprezentowany podczas finału warsztatów. Tydzień rozpocznie się od kilku podróży po mieście i spacerów w ciągu dnia (pon-wt), które rozwinięte zostaną przez warsztaty, dyskusje i miejskie interwencje w drugiej części tygodnia w porach popołudniowych (śr-pt), podsumowanie nastąpi w sobotę, 9.04, o godz. 19.00 (wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych - projekcja otwarta).

Prowadzący: John Grzinich
Kurator projektu: Krzysztof Gutfrański

Zapisy dla potwierdzenia udziału i logistyki - warsztaty otwarte, ilość miejsc ograniczona (pokojzkuchnia@gmail.com / recepcja CSW)

Przykłady tego na czym polegały wcześniejsze edycje warsztatów Nowe Mapy Czasu w innych stronach świata, można zobaczyć na:
http://maaheli.ee/main/archives/975

ZAPRASZAMY!


Godziny i harmonogram:

- Poniedziałek - Wtorek, 4-5 kwietnia: PRZEWODNICY - różne godziny do ustalenia

Przewodnikiem po mapie może zostać każdy zainteresowany dysponujący czasem w ciągu dnia, mogą to być późniejsi uczestnicy warsztatów, ale też wolontariusze, którzy mają do odkrycia jakieś szczególne miejsce w Toruniu - zainteresowani spacerami, eksploracją miasta, akustyką, psychogeografią, itd. Przewodnik może dołączyć na 1 godzinę lub całe popołudnie, zależnie jakim dysponuje czasem. Różni przewodnicy mogą ustawić plan dla artysty w różnych godzinach dnia. Przewodnicy wyznaczą miejsca, w których rozgrywały będą się częściowo warsztaty.

- Środa - Piątek, 6-8 kwietnia: WARSZTATY WIECZORNE - dni robocze - proponowane godziny 17-20

Warsztaty wieczorne - otwarte sesje warsztatów, około 3 godzin dziennie. Część będzie polegała na eksploracji wybranych miejsc zaproponowanych przez przewodników - serii ćwiczeń i działań polegających na 'udźwiękowieniu' danego miejsca; część zaś na analizie materiału nagranego na poszczególnych lokacjach, dyskusji i propozycji edycji audiowizualnej - analizie narracji, wątków miejskiej geografii i zawartej w niej fikcji. Opinia i dyskusje uczestników będą miały decydujący wpływ na materiał dokumentacyjny powstały na warsztatach.

- Sobota, 9 kwietnia - publiczne podsumowanie warsztatów, prezentacja filmu i dokumentacji - godz. 19.00 (wcześniejsze spotkanie grupy zostanie ustalone w trakcie warsztatów).

O projekcie:

"Nowe Mapy Czasu" to przedsięwzięcie artystyczne i warsztaty koncentrujące się wokół mapowania przestrzeni (mentalnej, architektonicznej i naturalnej) przy użyciu dźwięku jako znaczenia wyrażającego konkretne działanie w danej przestrzeni. Proces ten wykorzystuje podstawowe zrozumienie faktu mówiącego o tym, że działalność artystyczna może mieć charakter rytułału, w którym żyjemy na codzień dzieląc się rozmaitymi doświadczeniami. Te w istocie wewnętrzne, subiektywne doświadczenia muszą być tutaj zrozumiane nie tylko jako fakt intelektualny, ale również poprzez znaczenie wspólnego działania i powstających stąd wartości na na różnych poziomach działania: osobistego, kolaboratywnego (pomiędzy uczestnikami) czy też kontekstualnego (pomiędzy różnymi lokacjami). Nacisk położony zostaje na subjektywne doświadczenie jako efekt bezpośredniego doświadczenia interwencji w przestrzeni publicznej (z dala od zapośredniczonych form słuchania poprzez 'muzyczne' czy 'rozrywkowe' formy dźwięku proponowanych przez media masowe). Znaczenie dźwięku rozszerza się tu o zagadnienie mapy, przestrzeni i relacji społecznych wewnątrz naszego własnego procesu myślowego. W celu udoskonalenia tych 'kognitywnych' map wprowadzone zostaną ograniczenia w rodzaju konkretnych działań, materiałów, określonego czasu oraz fizycznych parametrów poszczególnych przestrzeni. Te swoiste ograniczenia są granicami w ramach których rozgrywały będą się poszczególne części warsztatów.

Bio:
John Grzinich od ponad piętnastu lat zajmuję się badaniem rozmaitych aspektów przetwarzania i percepcji dźwięku: poprzez nagrania terenowe, rzeźby kinetyczne, kompozycję elektroakustyczną, performance, warsztaty i ćwiczenia 'głębokiego' słuchania. Obecnie mieszka i pracuje w Estonii, jest tam współzałożycielem i koordynatorem programu MoKS - niezaleznego miejsca rezydencyjnego typu artist-run. Publikował swoje nagrania w międzynarodowych wydawnictwach, jak np: SIRR, Cloudmirror, Staalplaat, Erewhon, Intransitive, Cut, Elevator Bath, CMR, Orogenetics, Pale Disc, i in. Dokumentacje i przykłady jego działań można znaleźć na: http://maaheli.ee/

wtorek, 21 września 2010

Para-site

Po kilkumiesięcznej inkubacji w dysfunkcyjnej lodówce dochowaliśmy się Pasożyta, który już od kilku dni na serio toczy CSW. Polecamy bloga: pasozyt.blogspot.com, na którym można obserwować relację dzień po dniu z zuchwałych poczynań Grubej Najgorszej. Od jutra na blogu pasożyta będzie funkcjonował odnośnik umożliwiający oglądanie jego aktywności w formie transmitowanej na żywo relacji wideo. Polecamy!

czwartek, 16 września 2010

Research Programme: Daniel Malone – A THORN ON IT'S SIDE


23.09.2010, godz. 19:00

Research Programme: Daniel Malone – A THORN ON IT'S SIDE

Spotkanie z nowozelandzkim artystą Danielem Malone, który podczas krótkiego pobytu w Toruniu pracował nad projektem A THORN ON IT'S SIDE. Malone zaprezentuje niezwykłą historię naszego miasta w rysunkach, opowie m.in. o tym co łączy Tony Halika, o. Rydzyka i Mikołaja Kopernika. Projekt realizowany został w ramach programu rezydencyjnego This trip will change your art (Ta podróż zmieni twoją sztukę) oraz Subiektywnej mapy Torunia.

Daniel Malone (1977) Mieszka i pracuje w Auckland (Nowa Zelandia) i w Warszawie. Absolwent University of Auckland i Elam School of Fine Arts. W latach 1993-1995 przemierzył Amerykę Centralną i Północną, Europę i Azję. Był fundatorem i administratorem TESTSTRIP – pierwszej przestrzeni prowadzonej przez artystów w Aotearoa i Gambia Castle – galerii prowadzonej przez artystów i historyków sztuki, a także jednym z założycieli projektu Cuckoo. W 2002 skoncentrował się na nagrywaniu własnego albumu z muzyką hip-hopową i tworzeniu własnej wytwórni AoAtearoa Records. W tym czasie uczył się również języka mandaryńskiego w Chinach. Wykładał fotografię i Contextual Studies, uczył na wydziałach intermediów i rzeźby. Reprezentował Nową Zelandię m.in: na Biennale w San Paulo oraz Sydney.

środa, 15 września 2010

"Pasożyt" - rezydencja Grubej Najgorszej




17.09-17.10.2010, / Pokój z kuchnią!

Artysta tworzy sztukę - to jest jego praca. Za pracę, którą wykonuje otrzymuje wynagrodzenie poprzez sprzedaż swoich dzieł lub honoraria z wystaw/działań artystycznych. Jednakże powstaje często sytuacja, w której artysta, chociaż uprawia sztukę namiętnie i dobrze, to nie może się z niej utrzymać. Zostaje zmuszony do stopniowego porzucenia swojego zamiłowania do sztuki, na rzecz bardziej dochodowego zawodu. Powoduje to, że umiera jako artysta.
Chcąc przeżyć, a nawet może więcej, czerpać z własnej sztuki korzyści, GN sięga po idee pasożytnictwa.

Pasożytnictwo narodziło się tak samo naturalnie, jak inne kontakty między różnymi gatunkami. Pojawienie się pierwszych organizmów żywych, spowodowało równoczesne zaistnienie relacji pasożyt-żywiciel. Parazytolog Claude Combes pisze w swojej książce pt. ”Ekologia i ewolucja pasożytnictwa”: „Pasożytnictwo jest nieuchronne”. Na początku lat 90’-tych, informatyk - T. Ray skonstruował zespół programów, które konkurowały między sobą, rozmnażając się, a nawet mogły podlegać, w każdym następnym pokoleniu, mutacjom, tak jak żywe organizmy. Dzięki konkurencji i mutacji po pewnym czasie zaczęły się wyróżniać lepsze programy, które prosperowały kosztem innych. Pojawiły się szybko autentyczne pasożyty.

Czemu więc pasożytnictwo nie może zaistnieć w sztuce? Wydaje się iż jest to naturalna kolej rzeczy.

„Bodźcem działającym w kierunku ewolucji organizmów wolno żyjących ku pasożytnictwu było zdobywanie pokarmu, szukanie ochrony, jak też przypadek i odpowiednie okoliczności”
(Zarys parazytologii ogólnej, K. Niewiadomska, T. Pojmańska, B. Machnicka, B. Drabda-Kazubska, PWN, Warszawa 1980, str.30)

Grupa GN - Gruba Najgorsza sięga po strategię działania pasożyta, po czym wprowadza ją w świat sztuki i kultury. Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki czasu” w Toruniu zostanie na miesiąc żywicielem dla GN. Instytucja będzie utrzymywać swojego pasożyta. Grupa zamieszka w przestrzeni P+K (Pokój z Kuchnią) gdzie będzie się żywiła pokarmem od swojego żywiciela. Sam artysta-pasożyt będzie po prostu żył swoim życiem, ale jednocześnie będzie reagować na organizm, w którym się znajduje.

Manifest "Pasożytyzmu" już niebawem!

PRZEBIEG AKCJI MOŻNA ŚLEDZIĆ NA: www.pasozyt.blogspot.com
(dziennik „live-on-line” artysty-pasożyta - relacja niemalże „na żywo” ze zmagań),

Sponsorem akcji jest firma Jawo, www.jawo.pl

czwartek, 10 czerwca 2010

Research Programme: Roland Roos

W dniach 6-13 czerwca na krótkiej rezydencji będziemy gościć w Toruniu szwajcarskiego artystę Rolanda Roosa. Wychodząc od doświadczeń jakie dają nieograniczone możliwości nowych mediów, artysta koncentruje się na działaniach w przestrzeni publicznej. Wykorzystując niedoceniane możliwości tkanki miasta, używa jej w pozornie nielogiczny czy bezsensowny sposób.


W niedzielę, 13 czerwca podczas Święta Bydgoskiego Przedmieścia na Sąsiedzkim Festynie Osiedlowym, artysta zaprezentuje swój nowy projekt, ulica Mickiewicza 19-21 w podwórku od godziny 11. Zapraszamy!
szczegóły Święta:
http://bydgoskie.weebly.com/

sobota, 1 maja 2010

Jak widzimy przestrzeń CSW?

Jak widzimy przestrzeń CSW?

Zapraszamy do uczestnictwa w wyjątkowym projekcie który, zbada przestrzeń CSW i jego okolice pod kątem funkcjonalności architektury. Badania składać się będą z kilku etapów m.in. zliczanie użytkowników Centrum, ich zwyczajów i zachowań, dokumentowania celów wizyty, badania potrzeb związanych z przestrzenią CSW, jak także na przeprowadzaniu wywiadów z gośćmi budynku.

Celem projektu jest analiza sposobu w jaki goście oceniają / postrzegają budynek CSW, w jaki sposób go użytkują i czy jest im przyjazny. Mamy nadzieje odpowiedzieć na pytanie jak bardzo przestrzeń CSW jest przyjazna dla użytkowników i co można zmienić aby ją ulepszyć.

I ANALIZA
Pierwszym etapem będzie trwający 3 tygodnie proces zbierania danych w przestrzeni budynku (zliczanie, śledzenie i rozmawianie) do którego zapraszamy wszystkich, którzy chcą się zmierzyć z wielkim ceglanym "bunkrem". Uczestnicy tej części badań to wolontariusze, którzy mogą się zgłaszać do dnia 10 maja
pod adresem: pokojzkuchnia@gmail.com
ZACHĘCAMY WSZYSTKICH DO WZIĘCIA UDZIAŁU W EKSPERYMENCIE!
Osoby które będą uczestniczyły w projekcie muszą mieć ukończone 16 lat.
Pierwsze spotkanie z wolontariuszami odbędzie 11 maja, we wtorek o godz 17.00 w Pokoju z Kuchnią w CSW.

II WARSZTATY
Kolejnym elementem będą Warsztaty, które będą formą konsultacji społecznych (których nie było przy projektowaniu budynku). Na podstawie zebranych danych zaproszeni goście postarają się odpowiedzieć na pytanie czy można projektować przestrzeń użyteczności publicznej bez sięgania po opinię przyszłych użytkowników oraz czy obecnie jest potrzeba ingerencji w architekturę budynku?
W warsztatach uczestniczyć będą toruńscy dziennikarze, radni i urzędnicy, architekci, a także reprezentacja wolontariuszy.

III DEBATA
Podsumowaniem projektu będzie spotkanie w ramach Akademii Myśli Społecznej podczas którego podyskutujemy o przestrzeni CSW. Podczas dyskusji zaprezentowane zostaną wyniki badań, a także rozwiązanie przygotowane przez grupę warsztatową. Będziemy chcieli poddać nasze wnioski pod publiczną ocenę oraz krytykę.

Debata AMS o przestrzeni CSW odbędzie się we wtorek, 15 czerwca o godz 18.00.

Organizatorami badania są Centrum Sztuki Współczesnej, Stowarzyszenie Bydgoskie Przedmieście i Pracowania Zrównoważonego Rozwoju

Zapraszamy do udziału w świadomym kształtowaniu naszej wspólnej przestrzeni!

czwartek, 29 kwietnia 2010

Kaleidoscope w P+K


CSW w Toruniu jest pierwszym w Polsce punktem dystrybucyjnym darmowego dwumiesięcznika Kaleidoscope! Zapraszamy do Pokoju z kuchnią od 4 maja.

Kaleidoscope jest pierwszym europejskim, darmowym magazynem o współczesnej sztuce i kulturze. Intencją Kaleidoscope jest zapewnienie platformy informacyjnej, która zaspokoi entuzjastów sztuki współczesnej – uważnych i wymagających czytelników z wyrobionym na świat sztuki okiem. Dla nich właśnie niezbędny jest, ponad wszystko, magazyn, który byłby wiernym przewodnikiem, zdolnym do kierowania ich uwagi na nowe miejsca i trendy. Kaleidoscope jest również oddany wzmacnianiu szczerego zaangażowania i badań, tak pod postacią wizualną jaki i krytyki kultury. Prestiżowi pisarze, ambitne wymiany między artystami i kuratorami oraz wiarygodny głos magazynu razem zasilają kształtowanie współczesnego dyskursu. Pomimo skupienia na sztuce współczesnej jest tutaj również miejsce na jej pokrewne pola, takie jak: architektura, design i moda.

Polecamy!