Pokazywanie postów oznaczonych etykietą pokaz. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą pokaz. Pokaż wszystkie posty

środa, 2 marca 2011

Zapraszamy na pokaz filmów o kobiecych inicjatywach pracowniczych i lokatorskich

09.03.2011r, godzina 18.00
Pokój z Kuchnią, CSW Toruń

Zaczynamy o 18:00 filmem "Made in L.A." (2007), nagrodzonym m.in. na festiwalu w Sundance, kolejnym filmem jest "Białe miasteczko" (2008), opowiadające o protestach pielęgniarek w Warszawie. Na koniec zaprezentujemy "Strajk matek" (2010), pokazujący akcje lokatorskie kobiet z Wałbrzycha.
Po filmach odbędzie się dyskusja z reżyserką "Strajku matek", Magdą Malinowską.

Organizator: Kolektyw Kocurra
Współpraca: Polska Akcja Humanitarna, Krytyka Polityczna

piątek, 18 lutego 2011

AUGENMUSIK: projekcja filmu SZYNY

W ramach cyklu Augenmusik zapraszamy na projekcję filmu „Szyny" z 1921 roku, z muzyką na żywo - zagrają Jeff Gburek, Karolina Ossowska i Rafał Iwański.

sobota, 26 lutego, godz. 20.00

"Der Scherben” (reż. Lupu Pick, 1921)
uważa się za film najbardziej reprezentatywny dla niemieckiego gatunku filmowego Kammerspiel. Jego bohaterami są zwykli ludzie poddani nieustannej grze gwałtownych uczuć. "Szyny" to realistyczny dramat, który dzięki formalnej ascezie i stylizacji obrazu, ma charakter ponadczasowy i niesie uniwersalne przesłania.


Film cechuje charakterystyczna dla Kammerspielu harmonia środków artystycznego wyrazu, a także oszczędność i rygoryzm w traktowaniu postaci i dramaturgii. Bohaterowie – zarazem konkretni i alegoryczni – to przeciętna rodzina kolejowego dróżnika żyjąca samotnie na zupełnym odludziu. Monotonię ich egzystencji zakłóca przybysz z miasta. Dramatowi szarych ludzi towarzyszy obojętność wielkiego świata, pokazana poprzez obraz przejeżdżających pociągów i ich nieczułych pasażerów.

Jeff Gburek - gitara preparowana, theremin, objekty znalezione, efekty
Karolina Ossowska - skrzypce zelektryfikowane
Rafał Iwański - instrumenty perkusyjne i dęte, analog filtermachine, efekty.

Jeff Gburek jest gitarzystą, kompozytorem, improwizatorem, artystą dźwiękowym i wizualnym a także poetą. W swojej muzyce wykorzystuje zarówno gitarę tradycyjną jak i preparowaną, elektronikę, field recordings i konstruowane przez siebie ''maszyny dźwiękowe". Jego pełne artystyczne CV można znaleźć na: www.futurevessel.com/orphansound. Obecnie mieszka w Poznaniu gdzie uczy, gra, komponuje, pisze, czyta, gotuje. Współpracował z wieloma świetnymi muzykami na całym świecie, m.in. z Keithem Rowe, Tetuzi Akiyama, Michaelem Vorfeld, Pascalem Battus, Annetee Krebs, Tom Carter). Rezydował również w amsterdamskim STEIM i przebywał na stypendium w Darmstadzie studiując u Helmuta Lachenmanna. Zgłębiał także tajniki indonezyjskiej muzyki gamelanowej oraz muzyczne teorie Harry'ego Partcha. Przez 10 lat odpowiedzialny był za stronę muzyczną teatru tańca butoh Djalma Primordial Science, a także współorganizował szereg związanych z projektem warsztatów (www.djalma.com). Jego muzyka wydawana jest przez takie wytwórnie jak Absurd, Aural Terrains, Triplebath, Foxy Digitalis, Nur Nicht Nur, N.O.T. Dwie ostatnie płyty "SLOPE/THE EXPERIENCE OF LOSING CONTROL" (we współpracy z Rafałem Iwańskim a.k.a. X-NAVI:ET z grupy HATI) oraz "Impatience" (z gościnnym udziałem Tetuzi Akiyamy) zebrały pozytywne opienie zarówno wśród odbiorców internetowych jak i w polskiej prasie. www.myspace.com/aenigmaplasme
www.futurevessel.com/orphansound/

Karolina Ossowska - ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie skrzypiec, obecnie występuje w kilku orkiestrach kameralnych. Grała z Malcolmem Goldsteinem na Festiwalu Ad Libitum w Warszawie 2009 roku oraz szereg koncertów z Jeffem Gburkiem i innymi muzykami (adaptacje klasyki awangardy muzycznej XX-wieku w grupie Anabasis Ensemble: Eric Satie, Pawel Szymańksi, Arvo Part, Charles Ives, Henryk Mikołaj Górecki).

Rafał Iwański – artysta dźwięku, perkusista, twórca muzyki elektroakustycznej, współzałożyciel i muzyk grupy HATI tworzącej rytualno-medytacyjną muzykę opartą brzmieniu instrumentów akustycznych. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął pod koniec lat 80-tych grając na gitarze elektrycznej. W połowie lat 90. zajęły go eksperymenty na polu elektroakustyki, w 2008 r. do nich powrócił, by występować i nagrywać jako X-NAVI:ET - bazując na brzmieniu modyfikowanych analogowo i cyfrowo instrumentów elektronicznych i akustycznych oraz dźwięków znalezionych. Z HATI zagrał w Europie niezliczoną ilość koncertów i wydał szereg płyt, współpracując z wieloma muzykami jak m.in. Z'EV, PURE/Peter Votava, John Zorn, Sławomir Ciesielski, PAS, Raymond Salvatore Harmon (video). Jako X-NAVI:ET występował wielokrotnie w Polsce i Niemczech, także wspólnie z takimi artystami jak Jeff Gburek (+ wspólna płyta "SLOPE/THE EXPERIENCE OF LOSING CONTROL"), SUDDEN INFANT/Joke Lanz, IDIOSYNCRASIA (Phil Maggi i Yannick Franck), Ana Kavalis (w ramach projektu teatralno-baletowo-muzycznego Djalma Primordial Science), Jacek Zieliński (video), Xavier Bayle (video). Rafał Iwański jest współorganizatorem międzynarodowego multimedialnego CoCArt Music Festival. W marcu 2011 ukaże się płyta winylowa X-NAVI:ET „Soundtracks for the Dying Moments” (wytwórnia Instant Classic) oraz CD split album X-NAVI:ET & ELECTRIC URANUS pt. „Voices of the Cosmos”, na którym to artysta prezentuje kilka kompozycji bazujących na dźwiękach pulsarów zarejestrowanych za pomocą radioteleskopów.
www.myspace.com/xnaviet
instantlabel.wordpress.com/artists/

Wstęp (jak zwykle) wolny!

niedziela, 12 grudnia 2010

ETIUDY O IMIGRANTACH

Klub Krytyki Politycznej w Toruniu zaprasza na ostatnią w tym roku odsłonę KINA ZAANGAŻOWANEGO. Tym razem pokazujemy dwie etiudy o emigrantach: HANOI-WARSZAWA oraz PRZYJDŹ DO MNIE.

Zapraszamy 14. 12.2010r. do Pokoju z Kuchnią w CSW na godzinę 19.15.
Przed filmem prelekcję wygłosi Rafał Baczyński-Sielaczek – doktorant socjologii UMK, pracownik Biura Polskiej Akcji Humanitarnej w Toruniu.
Wstęp wolny!

O filmach:
HANOI-WARSZAWA
Młoda Wietnamka Mai Ahn nielegalnie przedostała się do Polski przez zieloną granicę. Teraz musi tylko dotrzeć do Warszawy, gdzie czeka na nią narzeczony i lepsze życie. Podróż przez Polskę to podróż przez piekło upokorzeń i przemocy. Dziewczyna wyrywa się brutalnym przewoźnikom i próbuje dostać się do stolicy na własną rękę. Reż.: Katarzyna Klimkiewicz

PRZYJDŹ DO MNIE
Asia to młoda Polka z Białorusi, która przyjeżdża do Polski aby zamieszkać ze swoim chłopakiem Piotrem. Po przybyciu odkrywa, że w mieszkaniu Piotra znajduje się już jego nowa dziewczyna. Pozostawiona sobie samej podróżuje po Warszawie i szuka sposobu na przetrwanie. Reż.: Ewa Banaszkiewicz

wtorek, 23 listopada 2010

P+K po godzinach: Klub Krytyki Politycznej zaprasza na "Czerwone Brygady"


26.11.2010, godz. 19:00

Klub Krytyki Politycznej w Toruniu zaprasza na projekcję filmu Czerwone Brygady w reżyserii Gianfranco Pannone w ramach Kina zaangażowanego.

Reggio Emilia: początki Czerwonych Brygad, opowiedziane przez założycieli przy stole pełnym smakowitych kiełbas, serów i domowych win. Powrót do lat 60., kiedy 30 młodych komunistów opuszcza KP i z anarchistami, socjalistami, a nawet katolikami formułują „l’Appartamento”, komunę pełną rewolucyjnych pomysłów. Ta grupa stała się niebawem zalążkiem jednej z najbardziej niebezpiecznych grup terrorystycznych - Czerwonych Brygad. Dokument po raz pierwszy porusza temat politycznych i ideologicznych korzeni lewicowego terroryzmu. Do tej pory temat tabu we Włoszech. Wielopokoleniowa historia włoskiej polityki.




WSTĘP WOLNY!

wtorek, 2 listopada 2010

P+K po godzinach: Doktryna szoku

Klub Krytyki Politycznej w Toruniu zaprasza na pokaz filmu „Doktryna szoku”.
Film ten otwiera cykl pokazów Kina Zaangażowanego w P+K
Prelekcję przed filmem wygłosi dr Ewa Bińczyk (IF UMK)

04.11.2010 r. godz. 19.00

Wstęp wolny!

Doktryna szoku (The Shock Doctrine)
Reżyseria: Michael Winterbottom, Mat Whitecross
Czas: 90 min.
Kraj: Wielka Brytania
Rok: 2009
Polski dystrybutor: Hagi Film

"To była ważna książka. Nawet bardzo ważna. Dwa lata temu Naomi Klein stała się globalnym bestsellerem, który obudził miliony uśpionych umysłów i przeorał sporą grupę zatwardziałych neoliberalnych mózgów. Sam Alain Greenspan – wtedy jeszcze globalny autorytet rynków finansowych–odbył z Klein poważną debatę, a Jeffrey Sachs – współautor głośnych terapii szokowych w Boliwii, Polsce i Rosji  –  w dużym stopniu przyznał Naomi Klein rację. Ale książka - choćby się nie wiem jak dobrze sprzedała (a Doktryna Szoku sprzedała się wspaniale) i choćby miała nie wiadomo ile recenzji, omówień, odniesień we wszelkich możliwych mediach – jest jednak tylko książką, czyli elitarnym, jeśli nie niszowym, kanałem komunikacji. Nawet najlepsza i najważniejsza książka dociera tylko do tych, którzy kultywują czytanie, a ich jest może dwa procent.

Filmowa Doktryna szoku, która właśnie wchodzi na ekrany, jest więc wydarzeniem również i w tym sensie, że może dotrzeć do przynajmniej dziesięciokrotnie większej grupy odbiorców. Mam nadzieję, że dotrze. Bo jest to film niezwykły".
Jacek Żakowski, „Film”


Naomi Klein - ur. 1970, kanadyjska dziennikarka, publicystka i działaczka społeczna. Jedna z najważniejszych postaci światowego ruchu alterglobalizacyjnego. Sławę przyniosła jej opublikowana w 2000 roku książka No Logo (wyd. pol. 2004), będąca ostrym pamfletem wymierzonym w wielkie międzynarodowe korporacje. W 2004 roku jej reportaż z wojny w Iraku przygotowany dla „Harper’s Magazine” otrzymał nagrodę Jamesa Aronsona przyznawaną dziennikarzom zaangażowanym w walkę o sprawiedliwość społeczną. Współpracuje m.in. z „The Nation” oraz „The Guardian”. W 2008 roku ukazała się jej książka Doktryna szoku.

dr Ewa Bińczyk - adiunkt na Wydziale Humanistycznym UMK w Toruniu, zastępca dyrektora Instytutu Filozofii do spraw Dydaktyki. Autorka książek „Socjologia wiedzy w Biblii” oraz „Obraz, który nas zniewala. Współczesne ujęcia języka wobec esencjalizmu i problemu referencji”. Stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2005 r.) oraz Fundacji Fulbrighta (2006–07). Laureatka stypendium Polityki „Zostańcie z nami”(2010 r.).

wtorek, 19 października 2010

Femme Castratrice vs Dziewczyny zrodzone w płomieniach

kadr z filmu Carrie, reż. Brian de Palma, 1976

23.10.10 - sobota, godz. 17.00: zapraszamy na pokaz filmowy i warsztaty:
prowadzenie: Ewa Opałka oraz gość specjalny: Aleksandra Buczkowska.

Cykl Femme Castratrice vs Dziewczyny zrodzone w płomieniach ma na celu prześledzenie filmowych mechanizmów tworzenia monstrualnych filmowych bohaterek i skonfontowania ich z postaciami kobiet pojawiającymi się w kinie lesbijskim.

Pierwszy wykład połączony z warsztatami przybliży uczestnikom mechanizmy identyfikacji kierujące seansem filmowym i skoncentruje się na projekcji pragnień i lęków pojawiających się podczas filmowej projekcji. Uczestnicy proszeni są o przyjście w strojach balowych. W trakcie wykładu omówione zostaną filmy „Carrie” i „Siostry” Briana de Palmy.

BIO

Ewa Opałka - doktorantka filmoznawstwa na UJ, absolwentka studiów kuratorskich i gender studies. Prowadzi cykl wykładów "Kobieta jako metafora choroby" w MNK w Krakowie. Koordynatorka DKF Gender przy Instytucie Badań Literackich PAN. Zainteresowana: feminizmem korporalnym, psychoanalizą postlacanowską, sztuką kobiet (i czasami mężczyzn).

Aleksandra Buczkowska - studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w 2004, Scenografia) oraz fotografię w Szkole Filmowej w Łodzi (dyplom w 2007).



wtorek, 17 sierpnia 2010

Kopernik vs. Frankenstein - filmy na życzenie

Czwartek, 19.08.2010, godz. 18.00, wstęp wolny

Odcinek poświęcony metamorfozie człowieka w zwierzę i rozmaitym opcjom pośrednim.

Kopernik vs Frankenstein to interaktywny cykl filmowy w Pokoju z Kuchnią. Fikcyjna postać współczesnego Prometeusza skonfrontowana zostanie z figurą wielkiego wynalazcy i uczonego – Mikołaja Kopernika, recepcją jego postaci oraz nauk w kulturze popularnej i mediach. Na granicy dokumentu i fikcji, osobą spajającą obie te figury w jedną całość, będzie amerykański producent filmowy i wirtuoz efektów specjalnych – Ray Harryhausen, twórca takich filmów, jak Pierwszy człowiek na księżycu, Ziemia vs. latające spodki czy To przyszło z głębin morza. Widzowie w trakcie prezentacji poprzedzającej pokazy na różnorodne sposoby będą wybierać, co będzie oglądane, kreując tym samym całe wydarzenie.


Wydarzenie poprowadzi: dr Edward Morbius

Zapraszamy!

piątek, 16 lipca 2010

Kopernik vs. Frankenstein - filmy na życzenie




20.07.10, godz. 18.00

Filmy na życzenie – Kopernik vs. Frankenstein

BLISKIE SPOTKANIA. Odcinek poświęcony zostanie zagadnieniu krążącemu wokół nigdy nie zrezlizowanego pragnienia na zobaczenie tego co niewidzialne, zarówno w próbach podboju kosmosu i nieznanych światów, jak także we współczesnej medycynie, próbującej ostatecznie skolonizować wnętrza ciała.

Kopernik vs Frankenstein to interaktywny cykl filmowy w Pokoju z Kuchnią. Fikcyjna postać współczesnego Prometeusza skonfrontowana zostanie z figurą wielkiego wynalazcy i uczonego – Mikołaja Kopernika, recepcją jego postaci oraz nauk w kulturze popularnej i mediach. Na granicy dokumentu i fikcji, osobą spajającą obie te figury w jedną całość, będzie amerykański producent filmowy i wirtuoz efektów specjalnych – Ray Harryhausen, twórca takich filmów, jak Pierwszy człowiek na księżycu, Ziemia vs. latające spodki czy To przyszło z głębin morza. Widzowie w trakcie prezentacji poprzedzającej pokazy na różnorodne sposoby będą wybierać, co będzie oglądane, kreując tym samym całe wydarzenie.

Wydarzenie poprowadzi: dr Edward Morbius

wtorek, 22 czerwca 2010

open source meeting

czwartek, 24 czerwca, godz. 17.00 - 20.00, Pokój z kuchnią
 
Wolne oprogramowanie - zdrowa&darmowa alternatywa dla naszych komputerów!

Czy nasze laptopy mogą nie mieć 'windowsów'?  Czy istnieją alternatywy dla Photoshopa? Dlaczego Firefox i Google Chrome (popularne przeglądarki do Internetu) są za darmo? Dlaczego darmowy Open Office jest coraz popularniejszy w firmach i na prywatnych komputerach w naszych domach? Czy za dobre oprogramowanie zawsze trzeba płacić? Co to jest wolne oprogramowanie?

 Odpowiedzi na te i inne pytania z pewnością padną na pierwszym od wielu lat w Toruniu wydarzeniu związanym z ideą wolnego oprogramowania. CSW inicjuje po raz pierwszy OPEN SOURCE MEETING! W ramach imprezy zapraszamy na wykłady, dyskusję panelową, pokazy wolnego oprogramowania, a także na akcję: uwolnij laptopa!

Plan:

/ 17.00 — 17.45 Michał 'rysiek' Woźniak (Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania)
wykład: O co chodzi z tą Wolnością?
/ 17.45 — 18.30 Radosław Rudnicki (Wydział Matematyki i Informatyki UMK)
prezentacja: Środowiska programistyczne na platformach open source
/ 18.30 — 19.00 Szczym (obin.org)
wykład i pokaz: Wolne oprogramowanie a sztuka, artystyczne wykorzystanie drupal'a
/ 19.00 — 20.00 Dyskusja wokół WiOO
Michał 'rysiek' Woźniak, Radosław Rudnicki, Szczym, moderacja: Dominik Pokornowski (CSW), Mariusz Meszek (CSW)

piątek, 16 kwietnia 2010

Kopernik vs. Frankenstein




















20.04 | godz. 19.30

Filmy na życzenie - Kopernik vs. Frankenstein

Zapraszamy na nowy interaktywny cykl filmowy w P+K - Kopernik vs. Frankenstein. Fikcyjna postać współczesnego Prometeusza skonfrontowana zostanie z figurą wielkiego wynalazcy i uczonego - Mikołaja Kopernika, recepcją jego postaci oraz nauk w kulturze popularnej i mediach. Na granicy dokumentu i fikcji, osobą spajającą obie te figury w jedną całość, będzie amerykański producent filmowy i wirtuoz efektów specjalnych - Ray Harryhausen, twórca takich filmów, jak "Pierwszy człowiek na księżycu", "Ziemia vs. latające spodki" czy "To przyszło z głębin morza". Widzowie w trakcie prezentacji poprzedzającej pokazy na różnorodne sposoby będą wybierać, co będzie oglądane, kreując tym samym całe wydarzenie.
Prowadzenie: Dr Edward Morbius

sobota, 20 lutego 2010

Nowy przewodnik po EKOLOGII


Start: 26.02 | godz. 15.30

Toruński oddział Krytyki Politycznej i P+K zapraszają na spotkanie, pokaz filmu i debatę wokół nowego przewodnika KP, Ekologia.

Program wydarzenia:

15.45- 17.10 - pokaz filmu Strumień: Z miłości do wody (Flow: For Love for Water) – USA 2008, 84’, reż. Irena Salina
17.10-18.30- Ekologia Polityczna- dyskusja.

W dyskusji udział wezmą:

Michał Leszczyński (Szkoła Leśna na Barbarce),
Piotr Wielgus (Pracownia Zrównoważonego Rozwoju),
Piotr Kuczborski (Zakład Ekologii Zwierząt UMK),
Prowadzenie: Jakub Bożek (Krytyka Polityczna).

Więcej o nowym wydawnictwie na stronie KP