Pokazywanie postów oznaczonych etykietą koncert. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą koncert. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 28 czerwca 2011

Orient Potockiego. Dźwiękopis

Pokój z kuchnią, 2 lipca, godz. 21:00!

Ideą projektu było dokonanie dźwiękowo-muzycznej interpretacji dzieł Jana Potockiego (Rękopis znaleziony w Saragossie i Podróż do Cesarstwa Marokańskiego). Przybliżenie sylwetki i propagowanie twórczości jednego z najwybitniejszych literatów i podróżników europejskiego oświecenia. Przekład intersemiotyczny utworów literackich Potockiego na język innych mediów artystycznych (muzyka, sound art, poezja dźwiękowa). Album ten mieści się w nurcie „głębokiego nasłuchiwania” i rekonstrukcji sonosfery dzieł literackich oraz dzienników podróży (Por. D. Toop, Ocean of Sound; D. Valesco Island Landscape „Following in Humboldt's Footsteps through the Acoustic Spaces of the Tropice”).

"Orient Potockiego. Dźwiękopis" ma charakter artystyczno-edukacyjny, będąc próbą antropologicznej rekonstrukcji sposobu doświadczania rzeczywistości Orientu utrwalonej w dziełach osiemnastowiecznego Europejczyka, czyniąc zarazem ów świat materią artystycznej ekspresji współczesnego twórcy żyjącego w multikulturowym świecie globalizacji. Projekt ma na celu przybliżenie życia i twórczości wybitnego literata, podróżnika, etnografa i archeologa, który swą erudycję oraz doświadczenia podróżnicze przekładał na twórczość literacką, stosując w warstwie opisowej swych dzieł liczne deskrypcje krajobrazu dźwiękowego, które dla mnie stały się przedmiotem inspiracji, twórczej reinterpretacji oraz intersemiotycznego przekładu na język muzyki i sztuki dźwięku. Integralną częścią projektu jest także twórcza współpraca artystów z różnych krajów reprezentujących różne dziedziny sztuki i refleksji antropologicznej. Projekt ten jest także okazją i pretekstem do wzbogacenia wiedzy i umiejętności oraz poszerzenia horyzontów twórczych.

"Orient Potockiego" Projekt tworzą: Dariusz Wojtaś, Dariusz Brzostek, Rafał Kołacki, Krystian Wieczyński, Radosław Garncarek, Paweł Bohuszewicz, Robert Zalewski.

Wstęp wolny!



czwartek, 16 czerwca 2011

FILASTINE | Piętnastka - AUGENMUSIK

piątek, 24 czerwca, godz. 21.00, P+k

Grey Filastine jest muzykiem i producentem rezydującym w Barcelonie. Jednak częściej można go spotkać w drodze wraz z jego nomadycznym studio: badającego transowe rytmy w Maroku, nagrywającego ulicznych raperów w Indonezji, zbierającego uliczne hałasy i komponującego z nich wieloetniczne wyraziste brzmienia oparte na mocnym basie. Jest to dźwięk, który zderza najgęstsze częstotliwości dubstepu z synkopowanymi tajnikami beatu, instrumenty akustyczne łączy z językami z najróżniejszych stron świata.


Najbardziej znany z żywiołowych performance, Filastine uruchamia rytmy zsynchronizowane z wideo poprzez naręcza elektroniki i zelektryfikowany wózek z supermarketu, w znakomity sposób łącząc je z perkusjonaliami. Od hip hopowego koncertu na Borneo i piłkarskiego stadionu w Kasablance, przez montowane w samochodach partyzanckie soundsystemy, do tratwy ze śmieci na której spływał po Missisipi, Filastine gra w każdej możliwej do wyobrażenia lokalizacji, włączając w to uznane festiwale, jak Sonar [ES], Transmediale [DE], Shambhala [CA], czy Sydney Fest [AU]. Podczas występów często towarzyszą mu gościnnie, skrzypaczka Amélie Bouard oraz wokalistka Nova Ruth Setyaningtyas.




Filastine niedawno wydał swój drugi album Dirty Bomb (2009), odważną mieszaninę dźwięków nagrywaną w 16 miastach z 15 współpracownikami. „Wspaniałe i delikatne... hybrydy tak ulotne, wymykające się klasyfikacjom” - jak pisze Pitchfork. „Prototyp dla zglobalizowanej muzyki miejskiej” - Prefix Mag. Jak sama muzyka, dystrybucja albumu została pomyślana w podobny sposób i zdecentralizowana, gdyż wydały go równocześnie cztery regionalne labele: Jarring Effects (Francja/EU), Romz (Japonia), Soot (Ameryka/UK), Uber Lingua (Oceania). Hit Dirty Bomb z setkami koncertów, trzema materiałami wideo, i niezliczoną ilością audycji radiowych, trafił na czwarte miejsce francuskiego Feraliste i siódme CMJ's RPM w Ameryce Północnej.

Filastine zadebiutował w 2006 roku albumem Burn It w butiku wydawniczym Soot, prowadzonym przez DJ Rupture. Przed elektroniką, Filastine tworzył Infernal Noise Brigade, „maszerujący” zespół uformowany na czas „bitwy w Seattle”, który stał się ścieżką dźwiękową dekady protestów alterglobalistycznych. Pomysłem Infernal Noise Brigade było przywrócić muzykę jako narzędzie protestu dla politycznych ruchów na ulicach wielkich miast. Obecnie Filastine wykorzystuje odwrotną strategię, dystrybuując ich bezpośredniość poprzez soundsystem.

2010 rok rozpoczął dźwiękową interwencją na kopenhaskim Szczycie Klimatycznym remiksami Extra Dirty Bomb i nowym setem dj'skim We Are Experiencing Turbulence.

Spodziewaj się, że spotkasz go wszędzie drącego na strzępy muzyczne instrukcje, zmieniającego położenie granic i przekształcającego hałas w piękno.

czwartek, 5 maja 2011

AUGENMUSIK: Daniel Higgs (USA)

14 maja, godz. 20:00

Daniel Arcus Incus Ululat Higgs jest muzykiem i artystą z Baltimore w stanie Maryland USA. Jego twórczość obejmuje trzydzieści lat aktywnej pracy, w tym wydawnictwa płytowe, tomiki poezji i zbiory rysunków; jednak najważniejsze jest to, że jako artysta wymyka się on całkowicie klasyfikacji. Często słyszy się, że prawdziwe dzieło sztuki powinno mówić samo za siebie: w przypadku twórczości Daniela Higgsa maksyma ta staje się prawdziwsza niż kiedykolwiek. Śmiało można powiedzieć, że jego sztuka pochodzi z Kosmosu, a tego rodzaju spotkanie – wbrew katastroficznym przekazom kina SF – przynosi zwykle szczęście mieszkańcom Ziemi.

Higgs jest znany przede wszystkim jako główny autor tekstów i lider zespołu Lungfish. Zespół należał bezsprzecznie do najważniejszych formacji amerykańskiej sceny niezależnej lat 90 – tych. Ich mistyczny, mantrowy rock zdobył sobie wielu fanów także w Polsce. Grupa bez public relations, fanfar, manifestów i metanarracji była w stanie przywiązać do siebie kilkadziesiąt tysięcy fanów - został zapisany jako jeden z ostatnich zespołów America's true folk, a Higgs'a namaszczono jako patrona czystości artystycznej.

W ostatnich latach Higgs wydał kilka solowych ścieżek, w których odchodzi od niektórych wątków wypracowanych wspólnie z Lungfish. Na płycie Atomic Yggdrasil Tarot, Higgs snuje misterne struktury z medytacyjnych, niekiedy pociętych dronów przy użyciu elektrycznych i akustycznych gitar, pianina, banjo i drumli, nagranych w pełni analogowo. Łączy on  muzykę z seriami obrazów, które przywodzą na myśl ikonografię religijną przetransformowaną przez twórczość Joana Miró. Związek między obrazem a dźwiękiem przypomina zależności pomiędzy kartami Tarota. Yggdrasil jest Drzewem Życia z Nordyckich mitów, które spina całość kosmologii. Drzewo jest jednocześnie chrześcijańskim łącznikiem między niebem a ziemią...

poniedziałek, 11 kwietnia 2011

AUGENMUSIK: PAWLACZ PERSKI

16 kwietnia, 18:00!

Netlabel Pawlacz Perski Tapes oraz Fundacja smacznego! zapraszają na festyn literacko-muzyczny będący ujawnieniem pewnej nie-sceny. Zarówno fundacja jaki i netlabel stawiają sobie za cel odkrywanie przydrożnych rowów toruńskiej i okołotoruńskiej kultury współczesnej. Impreza jest zwieńczeniem pierwszego etapu tych poszukiwań. Tego kwietniowego wieczoru przedstawiciele różnych dziedzin życia kulturalnego dadzą nieskrępowany upust swoim długo tłumionym popędom. Będzie można usłyszeć zawodzenia ludzkie i mechaniczne oraz inkantacje liryczno-uliczne. Ponadto zobaczycie dzieła zrodzone w chorych umysłach miejscowych wizjonerów i posmakujecie prastarych przysmaków regionalnej kuchni.


Wystąpią Rymika Myślicka, Świstak Rogalski, Tomasz Dalasiński, Damian Bus, Mariusz Szybko, The Arouser, Kolektyw Poszmeg, Grupa Przestępcza Jesień, Porcje Rosołowe (Fischerle, Owczy Pęd), Adam Ruszkowski (Grupa Wszystko), Jakub Karwowski oraz gość specjalny - Koło Gospodyń Wiejskich.





poniedziałek, 14 marca 2011

AUGENMUSIK: MIRROR TRANCE (Francesco Cavaliere & Marcel Türkowsky)


19.03., godz. 20.00

Francesco Cavaliere & Marcel Türkowsky dzielą fascynację rolą dźwiękowego doświadczenia i dźwięku w relacjach pomiędzy różnymi kulturowymi kontekstami. Zainspirowani pracami Waltera Marchettiego, tworzą pracę na pograniczu muzyki, performance, kompozycji, tańca czy archeo-antropologii.

Mirror Trance jest rezultatem szczególnego poczucia symbiotycznej więzi, jaka towarzyszyła spotkaniu dwóch artystów. Wspólna geografia zwyczajów, sposobów patrzenia i doboru muzycznego repozytorium sprawiły, że zaczęli pracować nad wzajemnym naśladownictwem. Odnosząc się w tym do długiej tradycji teatru muzycznego, poprzez prezentację dźwiękowych scenariuszy, mentalnych krajobrazów i współuczestnictwo publiczności, artyści w niezwykły sposób uzupełniają się, bądź wręcz imitują.



ZAPRASZAMY NA TRANS LUSTRA!

Artyści pracują wspólnie, tworząc kuratorski program Whistle Minotaure! w berlińskim Grimmuseum, prezentując takich artystów i grupy, jak: Alberorovesciato, Cones, Canou, Datashock, Doro Bengala, Jonbo n'Jovi, Mollusca, Snake Figures Arkestra, Uuhuu, Wooden Veil oraz wydawnictwo Harpokrates (założone przez Türkowsky'ego), publikując wydawnictwa książkowe, muzyczne i obiekty artystyczne.

Francesco Cavaliere (ur. 1980)
Studiował muzykologię na D.A.M.S. Uniwersytecie Sztuki, Muzyki i Teatru w Bolonii, we Włoszech. Otrzymał stopień naukowy w dziedzinie etnomuzykologii w roku 2008. Jego praca koncentruje się wokół koncepcji powstawania i budowy instrumentów oraz instalacji opartych na obserwacji i reakcji na fenomen dźwięku, akustykę przedmiotów znalezionych. Przywiązanie do prostych, niemal dotykalnych dźwięków jest modyfikowane poprzez działanie w trakcie wystąpień oraz poprzez utylizację środków elektronicznych i takowych urządzeń. Artysta żyje i mieszka pomiędzy Berlinem a Bolonią.
http://www.nathiascatola.com

Marcel Türkowsky (ur. 1978) 
Artysta wizualny, performer, autor tekstów i kurator. Ukończył berliński Uniwersytet Artystyczny (UdK) na kierunku sztuki dźwięku. Jego pole zainteresowań obejmuje zagadnienia krążące wokół zagadnienia recepcji procesu i artefaktu artystycznego, tworząc poprzez pracę na tym polu przestrzeń łączącą w sobie obszary i doświadczenia graniczne z zakresu folkloru, animizmu, absurdów codzienności czy też doświadczeń transowych.
Jego muzyka, często w formie instalacji, odnosi się do wizjonerskich opowieści, czy rozmaitych wystąpień scenicznych, badając rozmaite systemy percepcji czasu. Jego podejście do konstrukcji dźwięku, muzyki bazuje na pracy z przypadkowością – jest przeważnie wyborem i subiektywnym przekonaniem do specyficznych, zebranych materiałów (znalezionych i zbudowanych obiektów/instrumentów, nagrań terenowych itd.).

WSTĘP WOLNY!

piątek, 18 lutego 2011

AUGENMUSIK: projekcja filmu SZYNY

W ramach cyklu Augenmusik zapraszamy na projekcję filmu „Szyny" z 1921 roku, z muzyką na żywo - zagrają Jeff Gburek, Karolina Ossowska i Rafał Iwański.

sobota, 26 lutego, godz. 20.00

"Der Scherben” (reż. Lupu Pick, 1921)
uważa się za film najbardziej reprezentatywny dla niemieckiego gatunku filmowego Kammerspiel. Jego bohaterami są zwykli ludzie poddani nieustannej grze gwałtownych uczuć. "Szyny" to realistyczny dramat, który dzięki formalnej ascezie i stylizacji obrazu, ma charakter ponadczasowy i niesie uniwersalne przesłania.


Film cechuje charakterystyczna dla Kammerspielu harmonia środków artystycznego wyrazu, a także oszczędność i rygoryzm w traktowaniu postaci i dramaturgii. Bohaterowie – zarazem konkretni i alegoryczni – to przeciętna rodzina kolejowego dróżnika żyjąca samotnie na zupełnym odludziu. Monotonię ich egzystencji zakłóca przybysz z miasta. Dramatowi szarych ludzi towarzyszy obojętność wielkiego świata, pokazana poprzez obraz przejeżdżających pociągów i ich nieczułych pasażerów.

Jeff Gburek - gitara preparowana, theremin, objekty znalezione, efekty
Karolina Ossowska - skrzypce zelektryfikowane
Rafał Iwański - instrumenty perkusyjne i dęte, analog filtermachine, efekty.

Jeff Gburek jest gitarzystą, kompozytorem, improwizatorem, artystą dźwiękowym i wizualnym a także poetą. W swojej muzyce wykorzystuje zarówno gitarę tradycyjną jak i preparowaną, elektronikę, field recordings i konstruowane przez siebie ''maszyny dźwiękowe". Jego pełne artystyczne CV można znaleźć na: www.futurevessel.com/orphansound. Obecnie mieszka w Poznaniu gdzie uczy, gra, komponuje, pisze, czyta, gotuje. Współpracował z wieloma świetnymi muzykami na całym świecie, m.in. z Keithem Rowe, Tetuzi Akiyama, Michaelem Vorfeld, Pascalem Battus, Annetee Krebs, Tom Carter). Rezydował również w amsterdamskim STEIM i przebywał na stypendium w Darmstadzie studiując u Helmuta Lachenmanna. Zgłębiał także tajniki indonezyjskiej muzyki gamelanowej oraz muzyczne teorie Harry'ego Partcha. Przez 10 lat odpowiedzialny był za stronę muzyczną teatru tańca butoh Djalma Primordial Science, a także współorganizował szereg związanych z projektem warsztatów (www.djalma.com). Jego muzyka wydawana jest przez takie wytwórnie jak Absurd, Aural Terrains, Triplebath, Foxy Digitalis, Nur Nicht Nur, N.O.T. Dwie ostatnie płyty "SLOPE/THE EXPERIENCE OF LOSING CONTROL" (we współpracy z Rafałem Iwańskim a.k.a. X-NAVI:ET z grupy HATI) oraz "Impatience" (z gościnnym udziałem Tetuzi Akiyamy) zebrały pozytywne opienie zarówno wśród odbiorców internetowych jak i w polskiej prasie. www.myspace.com/aenigmaplasme
www.futurevessel.com/orphansound/

Karolina Ossowska - ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie skrzypiec, obecnie występuje w kilku orkiestrach kameralnych. Grała z Malcolmem Goldsteinem na Festiwalu Ad Libitum w Warszawie 2009 roku oraz szereg koncertów z Jeffem Gburkiem i innymi muzykami (adaptacje klasyki awangardy muzycznej XX-wieku w grupie Anabasis Ensemble: Eric Satie, Pawel Szymańksi, Arvo Part, Charles Ives, Henryk Mikołaj Górecki).

Rafał Iwański – artysta dźwięku, perkusista, twórca muzyki elektroakustycznej, współzałożyciel i muzyk grupy HATI tworzącej rytualno-medytacyjną muzykę opartą brzmieniu instrumentów akustycznych. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął pod koniec lat 80-tych grając na gitarze elektrycznej. W połowie lat 90. zajęły go eksperymenty na polu elektroakustyki, w 2008 r. do nich powrócił, by występować i nagrywać jako X-NAVI:ET - bazując na brzmieniu modyfikowanych analogowo i cyfrowo instrumentów elektronicznych i akustycznych oraz dźwięków znalezionych. Z HATI zagrał w Europie niezliczoną ilość koncertów i wydał szereg płyt, współpracując z wieloma muzykami jak m.in. Z'EV, PURE/Peter Votava, John Zorn, Sławomir Ciesielski, PAS, Raymond Salvatore Harmon (video). Jako X-NAVI:ET występował wielokrotnie w Polsce i Niemczech, także wspólnie z takimi artystami jak Jeff Gburek (+ wspólna płyta "SLOPE/THE EXPERIENCE OF LOSING CONTROL"), SUDDEN INFANT/Joke Lanz, IDIOSYNCRASIA (Phil Maggi i Yannick Franck), Ana Kavalis (w ramach projektu teatralno-baletowo-muzycznego Djalma Primordial Science), Jacek Zieliński (video), Xavier Bayle (video). Rafał Iwański jest współorganizatorem międzynarodowego multimedialnego CoCArt Music Festival. W marcu 2011 ukaże się płyta winylowa X-NAVI:ET „Soundtracks for the Dying Moments” (wytwórnia Instant Classic) oraz CD split album X-NAVI:ET & ELECTRIC URANUS pt. „Voices of the Cosmos”, na którym to artysta prezentuje kilka kompozycji bazujących na dźwiękach pulsarów zarejestrowanych za pomocą radioteleskopów.
www.myspace.com/xnaviet
instantlabel.wordpress.com/artists/

Wstęp (jak zwykle) wolny!

wtorek, 18 stycznia 2011

AUGENMUSIK: NEUROBOT

22 stycznia, godz. 20:00

Unikalny i w pełni improwizowany koncert 2/3 (Dominik Kowalczyk aka Wolfram i Jacek Staniszewski aka Facial Index) legendy warszawskiej sceny eksperymentalnej muzyki elektronicznej. Ich płyta "Pętla Bohumina" stanowi esencję wielogodzinnej sesji rejestrowanej w ursynowskiej pustelni AD 2001. Neurobot rozpoczął działalność w okolicach roku 1998 roku w postaci pionierskiego sieciowego zina/rezerwuaru informacji z pogranicza sztuki, technologii i filozofii (pierwsza prezentacja na festiwalu Ostranenie w Bauhaus Dessau) by po pewnym czasie przekształcić się w laptopowe trio. Koncerty odbywały się w lesie, w przęsłach mostu, w polskich i zagranicznych galeriach. Neurobot wydał kilka płyt własnym sumptem oraz zaprezentował parę kluczowych postaci noise'owego undergroundu w ramach nieregularnej oficyny Polycephal. We wczesnych latach 2000. jego członkowie poświęcili się swoim odrębnym formom aktywności, lub kontemplowaniu pozornego bezruchu, czekając na sygnał do roku 2010.

WSTĘP WOLNY! 

poniedziałek, 3 stycznia 2011

STERNENHOCH & HIENY POSTMODERNY - KONCERT w P+K!

ŚRODA, 5 STYCZNIA, GODZ. 20:00

ZAGRAJĄ:

Sternenhoch w składzie:
- Zbigniew Libera - perkusja
- Jacek Malicki - gitara elektryczna
- Max Hexer - gitara basowa

Hieny Postmoderny w składzie:
- Irek Puchacz - gitara elektryczna + wokal
- Michał Pikula - gitara basowa + projekcje video
- Max Hexer - wokal

Koncerty rozpoczną się o godzinie 20:00 i każdy z nich potrwa około 40 minut.

WSTĘP WOLNY!!!

Zapraszamy!


środa, 8 grudnia 2010

Augenmusik: TOMUTONTTU & Snakebraid




OSTATNI ODCINEK AUGENMUSIK (W TYM ROKU)

sobota, 11 grudnia, godz. 20.00


Tomutonttu (“skrzat z kurzu”) to projekt Jana Anderzéna, artysty wizualnego i lidera poważanej awangardowej grupy muzycznej Kemialliset Ystävät. Zabawkowe gwizdki z trzciny, zniszczone nagrania głosów i porywające pętle zwierzęcego języka są kolorami używanymi do tworzenia wirującego zamieszania - samotnego głosu Tomutonttu. Pomysły kompozycyjne nieco zbliżone do konfudujących, swobodnych pasaży Kemialliset Ystävät, to mikrokosmos dziwnych stworzeń dźwiękowych i zanieczyszczeń unoszących się w przestrzeni stereo, które wciąż kwestionują własną logikę. Ostatnio Tomutonttu zagrał serię koncertów dla dzieci w wieku szkolnym w planetarium rodzinnego miasta Tampere. Jego dyskografia odzwierciedla naturę jego muzyki. kemiallisetystavat.com/tomutonttu

Snakebraid (Christopher Kline), artysta dźwiękowy i wizualny, jako Snakebride eksplorujący prawdziwość dokumentu i artefaktu etnograficznego, bada rozmaite tradycje dźwiękowe, kwestionując i tworząc własne mitologie oraz kostiumy. Jego sztuka sytuuje się na pograniczu muzyki rytualnej, quasi-religijnej i „wizualnego soulu”. myspace.com/snakebraid

Cykl wydarzeń okołomuzycznych kładących szczególny nacisk na synergię obrazu i dźwięku w kontekście galeryjnym CSW. Koncerty i warsztaty realizowane przez artystów wizualnych parających się dźwiękiem i muzyką, jak również przybliżenie najciekawszych zagadnień z obszaru „sztuki dźwięku”. Program koncertowy ma tu zatem odbiegać nieco od standardowych programów klubów muzycznych, ale jednocześnie przyciągać ciekawym doborem wykonawców, synkretyzmem stylów muzycznych, spektakularnością i humorem wystąpień.

Kurator: Krzysztof Gutfrański

wtorek, 23 listopada 2010

Augenmusik: Lau Nau

27 listopada (sobota), godz. 20:00

LAU NAU
(Laura Naukkarinen) to fińska artystka związana z chicagowską wytwórnią Locust. Na fińskiej scenie freak folkowej pojawiła się ponad 10 lat temu, w rodzimej Finlandii znana głównie z występów w zespołach Päivänsäde oraz Kiila. Jej koncerty – uznane przez magazyn „The Wire” jako jedne z najlepszych na świecie – opisywane są jako czarujące i pełne ciepła. Na swojej ostatniej płycie „Nukkuu” serwuje nam przepięknie smutne piosenki będące kwintesencją psychodelicznego folku. Tradycyjne fińskie instrumentarium podrasowane klasycznie skandynawską elektroniką spod znaku Mum w połączeniu z anielskim głosem Lau Nau w sumie dają piorunujący w swej prostocie efekt. Delikatny, ciepły wokal Laury cudownie kontrastuje z chłodnymi brzdękami z nierozpoznawalnych instrumentów szarpanych, stukanych i potrząsanych. Jak pisze sama artystka „Gdyby literatura była muzyką to książki byłyby jak drzewa z kartkami zamiast liści. Muzyka jest jak trójwymiarowy obraz tworzony przez dźwięki prosto z głębi duszy.”

http://www.myspace.com/launau
WSTĘP WOLNY!

poniedziałek, 8 listopada 2010

AUGENMUSIK: THE UNTERNATIONALE


13.11.2010, godz. 20.00 AUGENMUSIK: The Unternationale / Psoy Korolenko (Pavel Lion) & Daniel Kahn

The Unternationale, czyli dialektyczny, punkowy kabaret klezmerski. Tworzą go obecnie uznany rosyjski pisarz i poeta Psoy Korolenko (Pavel Lion) oraz pochodzący z Detroit multiinstrumentalista, aktor teatralny i tekściarz Daniel Kahn. „Pierwsza Międzynarodówka” została rozegrana po raz pierwszy w lipcu 2007 r. w Tel Awiwie wraz z grupą Oy Division, z którymi duet łączy swoje występy. Obaj artyści są pochodzenia żydowskiego i poprzez spontaniczna orgię -izmów, łączą i transformują tradycję oraz współczesne teorie, przekazując je w kompletnej mieszaninie języków angielskiego, rosyjskiego i jidisz, które dają zupełnie nową perspektywę na zagadnienia żydowskie. Mówiąc krótko – The Unternationale, to połączenie Laibach z Theodore Bikelem. www.myspace.com/theunternationale

Psoy Galaktionowicz Korolenko
to pseudonim pisarza i performera o żydowsko-rosyjskim pochodzeniu – Pawła Edwardowicza Liona, który pod swoim nazwiskiem jest też doktorem literatury rosyjskiej. Jego pseudonim zaczerpnięty został od postaci Władimira Korolenko, rosyjskiego pisarza (1853-1921), którego prace są przedmiotem badań Pavla Liona. Psoy wykonuje własne i tradycyjne pieśni, akompaniując sobie przeważnie instrumentami klawiszowymi. Eksperymentując z rozmaitymi tradycjami wokalnymi, śpiewa w 6-7 różnych językach tłumacząc i przekształcając piosenki z jednego języka do drugiego, łącząc to często z stylistyką rapową czy tradycjami muzyki transowej. Korolenko współpracował między innymi z Julianem Kyatasty, Michaelem Alpertem i Danielem Kahnem.


Daniel Kahn
jest muzykiem, performerem, autorem tekstów pochodzącym z Detroit, za swoje poezje otrzymał kilka prestiżowych nagród (m.in. The Hopwood – Uniwersytetu Michigan). Znaczną część życia spędził na podróżach, publikując między innymi w Ornitology Press, czy tworząc rozmaite kolaboracje artystyczne. Jego ostatnimi projektami są The Unternationale i współpraca z punkowo-klezmerską grupą z Berlina – The Painted Bird.


AUGENMUSIK
Cykl wydarzeń okołomuzycznych kładących szczególny nacisk na synergię obrazu i dźwięku w kontekście galeryjnym CSW. Koncerty i warsztaty realizowane przez artystów wizualnych parających się dźwiękiem i muzyką, jak również przybliżenie najciekawszych zagadnień z obszaru „sztuki dźwięku”. Program koncertowy ma tu zatem odbiegać nieco od standardowych programów klubów muzycznych, ale jednocześnie przyciągać ciekawym doborem wykonawców, synkretyzmem stylów muzycznych, spektakularnością i humorem wystąpień. Kurator: Krzysztof Gutfrański


WSTĘP JAK ZWYKLE WOLNY! ZAPRASZAMY!!!

środa, 27 października 2010

AUGENMUSIK: BNNT i Arszyn/Duda


POKÓJ Z KUCHNIĄ / 30.10.2010, godz. 20:00
WSTĘP WOLNY!

BNNT (wcześniejsza nazwa BrowNNote) jest jednym z projektów audioperformatywnych Konrada Smoleńskiego, w którym na perkusji towarzyszy mu Daniel Szwed (m.in. Woody Alien / Mothra). Artyści w tym projekcie równorzędnie traktują dźwięk jak i wizualną formę wystąpienia. Niezwykle mięsista i skompresowana gra Daniela, przypominająca wymierzanie ciosów perkusji, spotyka się ze zmasowanym atakiem przesterowanego dźwięku wydobywanego z barytonowej gitaro-rakiety. Czterostrunowy instrument zbudowany przez Konrada jest zeskalowaną kopią pocisków powietrze-ziemia, a jego konstrukcja pozwala na uzyskanie stereofonicznego dźwięku. Muzycznie występy duetu możemy uznać za pokrewne bezkompromisowym projektom wytwórni SkinGraft. BNNT związany jest z kolektywem PinkPunk. (www.pinkpunk.pl) i wytwórnią ArtBazaar Records.

Konrad Smoleński – ur. w 1977 r. Studiował Fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom uzyskał w 2002 z zakresu Intermediów. Zajmuje się filmem, wideo, instalacją, dżwiękiem, fotografią, performance. Animator sceny Pink Punk. Muzyk zespołów Mama, Kristen, KOT, Sixa, BNNT. Współtworzy grupę PENERSTWO
( W.Bąkowski, P.Bosacki, T.Mróz, K.Smoleński, M.Starska, R.Szlaga, I.Tarasewicz ). Związany z galerią LETO (www.leto.pl)

Daniel Szwed – ur. 1982, ukończył ASP w Poznaniu. Współtworzy z Dagny Nowak studio MNDSS. Gra na perkusji w kilku zespołach, min; Mothrze, Woody Alienie, BNNT.

Tomasz Duda – urodzony w 1972 roku w Dębicy. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Dębicy, Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Rzeszowie oraz Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie saksofonu prof. Andrzeja Rzymkowskiego. Brał udział w licznych warsztatach muzycznych. Jest członkiem zespołów: Baaba, Pink Freud, Saksofort, Mitch and Mitch, Tołhaje, Ania Dąbrowska, Kasia Nosowska.

Krzysztof Topolski – elektroakustyczny improwizator, autor soundartowych projektów, perkusista. Był stypendystą Museums Quartier w Wiedniu, oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jego pracy kluczowe pojęcia to noise i soundscape. Interesują go poszukiwania w sferze perkusji oraz live electronic, muzyka improwizowana i elektroakustyczna, komponuje przy użyciu komputera, tworzy instalacje dźwiękowe i interaktywne. Organizuje prezentacje i wykłady poświęcone muzyce współczesnej i sztuce dźwięku oraz prowadzi warsztaty.
www.arszyn.com


AUGENMUSIK


Cykl wydarzeń okołomuzycznych kładących szczególny nacisk na synergię obrazu i dźwięku w kontekście galeryjnym CSW. Koncerty i warsztaty realizowane przez artystów wizualnych parających się dźwiękiem i muzyką, jak również przybliżenie najciekawszych zagadnień z obszaru „sztuki dźwięku”. Program koncertowy ma tu zatem odbiegać nieco od standardowych programów klubów muzycznych, ale jednocześnie przyciągać ciekawym doborem wykonawców, synkretyzmem stylów muzycznych, spektakularnością i humorem wystąpień.
Kurator: Krzysztof Gutfrański

poniedziałek, 6 września 2010

PORCJE ROSOŁOWE - koncert w P+K!

W skład laptopowego duetu wchodzą Owczy Pęd i Fischerle. To artyści dobrze znani w toruńskim środowisku. Ilość ich projektów jest niezmierzona. Warto tu wspomnieć chociażby o kolektywie Poszmeg, w którym wyżej wymieni grają obcy folk, wchodząc w kolaboracje z pacjentami spółdzielni Dobrze im. M. Reja. Oprócz tego Fischerle jako Paweł Zalewski tworzy prace wideo i instalacje.
Twórczość dźwiękowa Porcji Rosołowych to refleksja nad medium, które mówi własnym głosem w tych boleśnie zredukowanych do samego tylko dźwięku filmach. Inspiracją duetu są błotniaste strzępki codzienności, filmy Russa Mayera, burza nad miastem, karaluch, świetlne refleksy na butelce po wypitym podczas wesołej biesiady piwku, pyszna paróweczka napoczęta przez futrzanych wojowników zmęczonych wielogodzinną ekstatyczną improwizacją.

 fot. Justyna Kociszewska

WTOREK, 7.09, godz. 20:00

WSTĘP WOLNY!

czwartek, 29 lipca 2010

Hati & Sławomir Ciesielski (Republika)

Zapraszamy na wyjątkowy i premierowy koncert w CSW Znaki Czasu w Toruniu
6.08, godz. 20:00, P+K

Sławomir Ciesielski – od początku do końca współtworzył zespół Republika, grając w nim na perkusji. Jest też perkusistą twórczo wykorzystującym takie inst jak marimba, ksylofon, kotły i inne instrumenty perkusyjne. Podczas swej kilkudziesięcioletniej działalności muzycznej zagrał ogrom koncertów, na swoim koncie ma współpracę studyjną i sceniczną z wieloma polskimi muzykami.

HATI to grupa muzyczna bazująca na brzmieniu instrumentów akustycznych-etnicznych i obiektów z recyklingu, łącząca w sobie eksperymenty na polu muzyki rytualno-medytacyjnej i improwizowanej. Zespół został założony w Toruniu w 2001 r. przez Rafała Iwańskiego i Dariusza Wojtasia, od 2006 występowali jako trio z Rafałem Kołackim, od 2007 grają jako duet Iwański/Kołacki, z gościnnymi występami Dariusza Brzostka i innych muzyków. Grupa wydała kilka płyt, które zostały bardzo dobrze przyjęte w prasie muzycznej i wśród słuchaczy, zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju.
Strona internetowa zespołu: www.myspace.com/hatitah

czwartek, 24 czerwca 2010

AUGENMUSIK: Arturas Bumšteinas & Piotr Kurek


Pokój z Kuchnia, 25.06. - piątek, godz. 21.00, zaraz po otwarciu wystawy MORE IS MORE

Arturas Bumšteinas
urodził się w 1982 r. w Wilnie. Jest kompozytorem muzyki elektroakustycznej (dypom na litewskiej Akademii Muzyki i Teatru), założyciel Kwartetu Twentytwentyone, artysta wizualny aktywnie wystawiający swoje prace w różnych miejscach Europy. Uczestnik, m.in. festiwali The Holland Festival, Sensoralia/Romaeuropa, Avanto, Sonic Circuits, Skanumezs, Full Pull, Cut&Splice etc., od 2000 roku aktywnie rozwija swoje działania poprzez współpracę z artystami, takimi jak Laura Garbštienė, Jesse Glass, Anton Lukoszevieze, Antanas Jasenka, Antanas Kučinskas, Maarten Ornstein, Simon Wickham-Smith, Jeff Surak, Borut Savski, Max Reinhardt, Rytis Mažulis etc. Pośród jego wydawców są warszawski Bøłt Records czy portugalska CRÓNICA. Jego działania na polu sztuk wizualnych reprezentuje berlińska galeria Antje Wachs. Arturas mieszka i pracuje w Wilnie i Warszawie. www.bumstein.com

Piotr Kurek (1978), artysta dźwiękowy i autor muzyki teatralnej m.in. do spektakli Lubelskiego Teatru Tańca. Koncertował na festiwalach teatralnych i muzycznych w Polsce (Zakrzywienia Igły), Niemczech (Transmediale), Francji (Traverses), Białorusi, Hiszpanii i Austrii. Połowa duetu Ślepcy i audio-wizualnej grupy Oprawcy. Współpracuje z lubelskim Ośrodkiem Rozdroża i portugalską wytwórnią CRÓNICA. Incydentalnie kolekcjoner małych, średnich i dużych instrumentów.
www.myspace.com/pekurek

środa, 16 czerwca 2010

Addis Abbeba Listening Party + Połącz Punkty, 18 i 20 czerwca

Fizjologia smaku: Addis Abeba Listening Party @ P+K
18.06. (piątek), godz. 17.00 | wykład/koncert
20.06. (niedziela), od godz. 14.00 | relaks, degustacja, listening party

Co wiemy o współczesnej Etiopii poza tym, że mieści się gdzieś w obszernej nazwie Afryka? Niewiele? Niesamowita historia, tradycja muzyczna i ukształtowanie terenu to tylko tropy pozwalające na wieloletnie badania i poświęcenie się przyjemności odkrywania. Osobnym wątkiem wartym poznania jest etiopska kuchnia. Jedzenie w tym wielokulturowym kraju (Prawosławie, Judaizm i Islam) dalekie jest od fast foodu, a w połączeniu z ceremonią picia zielonej kawy posiłek jest prawdziwym misterium.

Cykl Fizjologia smaku otworzy dwóch etiopskich eksperymentatorów kuchni i muzyki: Endalkachwe Absher i Ejiigu Zenebe. W programie m.in. prezentacja i pokaz Ejiigu Zenebe mówiący o relacji apetytu z niezwykłą muzyką etiopską (18.06 - piątek, godz. 17.00 - później "etiopski" koncert zespołu Połącz Punkty - www.myspace.com/polaczpunkty), następnie w niedzielę wspólny relaks i listening party połączone z degustacją etiopskich specjałów i ceremoniałem zielonej kawy - 20.06, od godz 14.00.

Zapraszamy do Pokoju z Kuchnia!

Uwaga zapisy: pokojzkuchnia@gmail.com - liczba miejsc ograniczona!

Fizjologia smaku jest programem rezydencyjnym dla „kucharzy skłonnych do eksperymentu” i poszerzania swojej wiedzy o inne dziedziny, bądź tez artystów i innych osób, których zainteresowania obejmują tematykę kulinarną. (kuratorzy, politycy, entuzjaści). Zgodnie z założeniami P+K przedsięwzięcie podejmuje dialog z ‘egzotycznymi’, artystycznymi i humanistycznymi aspektami gotowania, propaguje otwartą przestrzeń P+K(open space) oraz zachęca do swobody ekspresji w najbardziej elementarnych warstwach życia.

Każde spotkanie, rezydencja zakłada nieco inna formułę realizacji. Od 1-2 tygodniowych do krótkich 1-2 dniowych pobytów, które będą obejmowały „kuchnię na żywo”, wykłady teoretyczne, prezentacje, relaks, performance, wspólne jedzenie, naukę tańca, itp. Różne formy, postawy, punkty widzenia, nieoczekiwane formy odbioru.

Sztuka gastronomiczna i smakoszostwo są zagadnieniami rozległymi, toteż punktem wyjścia nie jest tu jakakolwiek próba podsumowania istniejącej wiedzy, a nawet jej części, gdyż nie jest to możliwe w formule performatywnych spotkań. Ciekawym wydaje się natomiast inny sposób pracy, polegający na działaniach z wybranymi, ekscytującymi elementami, które swą niecodziennością, interdyscyplinarną formułą i budzonym zaskoczeniem odcinały się będą od zestandaryzowanego, korporacyjnego, "franczyzowego" podejścia i myślenia o sztuce kulinarnej w Toruniu, jak i Polsce. Częściowo poważnie, częściowo na żarty projekt ten znajduje odniesienie w poradnikach kulinarnych minionych stuleci i ich praktycznym wskazówkom i poradom, kiedy to obecność w kuchni cukru, kawy czy tez ziemniaków nie było bynajmniej czymś oczywistym, powszechnym i na pewno nie tanim, nie mówiąc tu już o czymś takim, jak świadome stosowanie diet. Jednym z takich odniesień jest praca zatytułowana właśnie Fizjologia smaku albo Medytacje o gastronomii doskonałej, Anthelme Brillat-Savarina, której autor w sposób jasny i elegancki opowiada całościową historię poprzez szereg żywo i z dowcipem potraktowanych anegdot, jak i dłuższych wątków krążących wokół sztuki gastronomii. Innym odniesieniem dla Fizjologii smaku jest rumuński artysta Daniel Spoerri i jego teoria sztuki jedzenia oraz jego artystyczno-społeczne eksperymenty na tym polu (które zapowiedziały działania takich artystów, jak Keith Harring czy Rikrit Tiravanija).



Podsumowanie warsztatów dźwiękowych revenant sound

Podsumowanie warsztatów dźwiękowych revenant sound

czwartek, 17 czerwca, godz. 20.30, start: Pokój z kuchnią

Zapraszamy wszystkich na dźwiękowy spacer z uczestnikami warsztatów, które odbyły się 11-13.06 w przestrzeni CSW. Prowadzili je członkowie międzynarodowego projektu dźwiękowego – „revenant” – Patrick Mcginley i Maksima Shentelevs, zagadnieniem był dźwięk rozumiany jako pozawerbalne narzędzie komunikacji, pozwalające w inny sposób opisać przestrzeń zarówno tę fizyczną jak i wyobrażoną. Podsumowaniem będzie otwarty dla publiczności spacer po CSW, podczas którego po raz pierwszy będzie można przyjrzeć się i posłuchać zmienionej funkcji budynku, który na chwilę zamieni się w instrument muzyczny.

Zapraszamy!

piątek, 11 czerwca 2010

Dźwięk jako język, dźwięk jako przestrzeń - warsztaty i koncert!



W ramach cyklu AUGENMUSIK zapraszamy na interdyscyplinarne warsztaty dźwiękowe prowadzone przez członków międzynarodowego projektu revenant sound. Od 11 do 13 czerwca w P+K!

revenant to międzynarodowy projekt poświęcony sztuce dźwięku, w którym wziąć może udział każdy. W jego ramach prowadzone są akustyczne akcje site-specific zmierzające do aktywizowania zastanego otoczenia, w wyniku czego powstaje dokument czasu i miejsca. Na projekt składają się akcje na żywo, rejestracje, warsztaty, prezentacje. Jest on też wirtualną przestrzenią wymiany pomysłów i nagrań, w czym pomaga m.in. strona: http://www.revenantsound.net/. W działaniach revenant brali udział, m.in.: Yannick Dauby, Olivier Feraud, John Grzinich, Hitoshi Kojo, Patrick Mcginley, Maksims Shentelevs oraz Eamon Sprod.

W ramach projektu AUGENMUSIK w CSW Znaki Czasu w Toruniu, Patrick Mcginley i Maksims Shentelevs - członkowie „renevant" przeprowadzą trzydniowe warsztaty (11-13.06.2010), które będą poświęcone dźwiękowi rozumianemu jako pozawerbalne narzędzie komunikacji, pozwalające w inny sposób opisać przestrzeń zarówno tę fizyczną jak i wyobrażoną.

Używając małych obiektów materialnych i samej przestrzeni Pokoju z Kuchnią, uczestnicy będą eksperymentować z metodami niewerbalnej komunikacji, oddając głos przedmiotom i miejscom. Zostaną przy tym stworzone nowe obszary otwierające się na lepsze rozumienie akustycznej scenografii przestrzeni.

Warsztaty rozpoczną się rozszerzoną sesją słuchania i krótkim wprowadzeniem teoretycznym. Następnie poprzez serię dźwiękowych zabaw i ćwiczeń zostaną doprowadzone do podsumowania, którym będzie wspólny dźwiękowy spacer oraz koncert – 17.06. Będą to warsztaty dla osób dorosłych. Osobne mikrowarsztaty dla dzieci odbędą się w Pokoju z Kuchnią odbędą się pomiędzy 14 a 16 czerwca.
Wydarzeniu towarzyszył będzie koncert jednego z najciekawszych poetów młodego pokolenia z Estonii – Lauri Sommera, który wystąpi ze swoim muzycznym projektem jako KAGO - 12 czerwca o 20:00 w P+K!

Zapraszamy!

Trzydniowe warsztaty odbędą się w następujących godzinach:

piątek (11 czerwca) - 16:00-20:00
sobota (12 czerwca) - 14:00-19:00
niedziela (13 czerwca) - 14:00-19:00

Zapisy na warsztaty i informacje: pokojzkuchnia@gmail.com

więcej informacji na naszej stronie: http://csw.torun.pl/dzialania/pokoj-z-kuchnia/augenmusik-dzwiek-jako-jezyk-dzwiek-jako

piątek, 28 maja 2010

An On Bast i Michał Mierzwa w P+K

Sobota, 29.05, Pokój z Kuchnią, godz. 21.00

AN ON BAST - inicjatywa młodej poznańskiej producentki Anny Sudy, absolwentki filozofii i prawa, związanej od najmłodszych lat ze światem muzyki.

Utwory AN ON BAST inspirowane są zarówno muzyką klasyczną, doświadczeniem śpiewania w chórze, jak i własnymi poszukiwaniami specyficznej formy muzycznej, bliskiej eksperymentalnej muzyce elektronicznej . Po przełomowym sukcesie samodzielnie wydanej płyty "Welcome scissors" (2006), artystka brała udział w prestiżowych warsztatach (Red Bull Music Academy, Melbourne 2006), a także w kolejnych koncertach i festiwalach: Sonar (Barcelona), Strom (Kopenhaga), Kvitnu (Kijow), Numusic (Stavanger), Unsound (Torun), Plateaux (Torun), Audioriver (Plock). Po wydaniu kolejnych płyt: "Happy- Go-Lucky"(Etalabel 2006), "Words Are Dead" (Rednetic 2008), w 2009 wykonała zwrot w stronę muzyki nieco bardziej tanecznej, produkując EP "Calypso" (La Folia Recordings/USA ) utrzymaną w klimacie minimal techno oraz "Upon the Dew Drop" EP (2010). Artystka na stałe działa we współtworzonym przez siebie Stowarzyszeniu City Inside Art, inicjatywie młodych performerów i dj'ów ze środowiska poznańskiego; współpracuje także z teatrami, realizując projekty muzyczne towarzyszące spektaklom.

Antistatic Family - grupa audiowizualna wykorzystująca multimedia do budowania wspólnych autorskich realizacji. Pomimo czasoprzestrzennych i materialnych ograniczeń, inicjatywa cały czas się rozszerza, podkreślając swój anty-statyczny charakter.

Na piątkowym koncercie zagra Michał Mierzwa - jeden z członków grupy audiowizualnej Antistatic Family. Wizualizacje na żywo to tylko jedna z przestrzeni jego aktywności - z powodzeniem działa także na polu grafiki i identyfikacji wizualnej. Współtworząc studio kreatywne Uniforma jest autorem elementów identyfikacji wizualnej dla TVP Kultura, realizowanego przez TVP2 Sopot Hit Festiwalu, czy Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Short Waves. Od lat aktywnie wpływa na polską kulturę, będąc odpowiedzialnym za oprawę wizualną i merytoryczny rozwój polskiej edycji Festiwalu Future Shorts i Festiwalu Nowych Zjawisk Audiowizualnych Vivisesja.

Tworzy wizualizacje od 2002 roku, na terenie całej Polski i Europy. Współpracował m.in. z: Sunosis (UK), Tim Lensenta (DE), DJ Eshabe (PL), 1605munro (ARG), Feelaz (PL), SLG (PL), Sonda (PL), Out Co(PL), Gsound (PL), dj Shwanz (PL), Piotr Bejnar (PL), Deuce (PL), 8rolek (PL).

Na festiwalu PLASTER pokaże specjalnie na ten cel zaprojektowaną interaktywną animację typograficzną!

update | 31.05 | BYŁO TAK:)

piątek, 21 maja 2010

AUGENMUSIK: Mollusca /Francesco Cavaliere & Michael Northam/


28 maja, godz. 20:00 / koncert w P+K!
AUGENMUSIK: Mollusca /Francesco Cavaliere & Michael Northam/

/WSTĘP WOLNY!/

MOLLUSCA

Wybór słowa Mollusca – mięczaki – odnosi się do grupy stworzeń morskich żyjących w strefach przybrzeżnych, jak również indywidualnych historii tych istot i związanych z nimi analogii dźwiękowych. W roku 1998 Michael Northam stworzył akuzmatyczne dzieło „The Gathering” („Zgromadzenie”), które przywołuje język ukwiałów. 10 lat później w 2008 Francesco Cavaliere zaczął prace z naturalnymi źródłami dźwięku w Berlinie i Turku, zbierając po drodze dziesiątki materiałów źródłowych. Mollusca to projekt – spotkanie Francesco zainteresowanego bezpośrednimi/konkretnymi dźwiękami i Michaela zafascynowanego dźwiękami tonalnymi, akuzmatycznymi, bez odniesienia. Łącząc dwie generacje dźwiękowych światów, akustycznych i elektroakustycznych form improwizacji, program Mollusca sytuuje się gdzieś pomiędzy akuzmatyczną a konkretną kompozycją. W obrębie tej strefy nieograniczoności, artyści budują szczególny dialog, który podkreśla ich zainteresowanie organiczną morfologią dźwięku.
Northam otacza publiczność grubym kocem głębinowych dźwięków i wysoce złożonymi transpozycjami instrumentów dętych wraz z całym rumowiskiem field recording wyciągniętych z jego przepastnych archiwów. Cavaliere generuje stochastyczne pola dźwiękowe poprzez proste zabiegi na znalezionych przedmiotach, takich jak drewniane pudełka, kamyki, zegarki mechaniczne zmiksowane bezpośrednio z kasetową dokumentacją wydarzeń dźwiękowych. Dwie połączone, harmonizujące się fale i przypadkowe wzory z wysublimowanymi dźwiękami tworzą obracającą się karuzelę kapryśnej fantazji, oddając tym logikę życia morskich stworzeń.

Francesco Cavaliere (1980)
Studiował muzykologię na D.A.M.S. Uniwersytecie Sztuki, Muzyki i Teatru w Bolonii, we Włoszech. Otrzymał stopień naukowy w dziedzinie etnomuzykologii w roku 2008. Jego praca koncentruje się wokół koncepcji powstawania i budowy instrumentów oraz instalacji opartych na obserwacji i reakcji na fenomen dźwięku, akustykę przedmiotów znalezionych. Przywiązanie do prostych dających się dotknąć dźwięków jest modyfikowane poprzez działanie w trakcie wystąpień oraz poprzez utylizację środków elektronicznych i takowych urządzeń. Artysta żyje i mieszka pomiędzy Berlinem a Bolonią.
http://www.nathiascatola.com

Michael Northam (1970)
Urodzony w zachodniej części pustynnego stanu Utah. Od kiedy sięga pamięcią, jest bardzo bardzo silnie zainspirowany doświadczeniem olbrzymich obszarów geograficznych, ciężkich warunków pogodowych, fenomenów natury budzących jednocześnie grozę i fascynację. Eksploracja tych zjawisk i ich odniesienie do percepcji poprzez skalę (małe / duże) wydaje się być podstawą jego pracy z dźwiękiem. W swojej karierze muzycznej podąża drogą wewnętrznej intuicji i rozwijania eksperymentalnego podejścia. Współpracował z wieloma artystami w Azji, Ameryce Północnej i Europie, promując głęboko osobistą w formie nową muzykę, która działa poprzez połączenie elementów teorii akuzmatycznej, wolnej improwizacji, technik field recording, tradycyjnych systemów muzyki i dogłębnej wartości psychodelicznej muzyki rockowej.
http://oro.preg.org

AUGENMUSIK
Cykl wydarzeń okołomuzycznych kładących szczególny nacisk na synergię obrazu i dźwięku w kontekście galeryjnym CSW. Koncerty i warsztaty realizowane przez artystów wizualnych parających się dźwiękiem i muzyką, jak również przybliżenie najciekawszych zagadnień z obszaru „sztuki dźwięku”. Program koncertowy ma tu zatem odbiegać nieco od standardowych programów klubów muzycznych, ale jednocześnie przyciągać ciekawym doborem wykonawców, synkretyzmem stylów muzycznych, spektakularnością i humorem wystąpień.

kurator cyklu: Krzysztof Gutfrański