Pokazywanie postów oznaczonych etykietą performance. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą performance. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 23 listopada 2010

Heike Fiedler, To wszystko co ginie w języku oddaje nam głos - Performance poezji dźwiękowej

Pisarka i performerka Heike Fiedler buduje świat tekstu poprzez ścisłą relację z dźwiękiem i obrazem. Bazując na pluralistycznym podejściu do języka poezji, wykorzystuje laptop, mikrofon, głos i papier, by stworzyć wielowymiarową przestrzeń tekstu. O swoich improwizacjach pisze: „Tak wiele myśli i ich fragmentów pojawia się w naszym umyś...le, nim zdecydujemy, żeby w ogóle je zachować. Improwizacja jest dla mnie swobodnym działaniem z tym wszystkim, co zostało zapamiętane. Mieszanie języków i ich fragmentów pozwala ominąć kwestię pamięci, nawet wtedy, gdy coś zostało już zapisane”.

Heike Fiedler (1963), wychowała się w Düsseldorfie, mieszka i pracuje w Genewie. Pisarka, poetka, aktywna na polu tekstu, ale również dźwięku i kultury wizualnej. W interdyscyplinarny sposób podchodzi do zagadnienia pracy z tekstem wprowadzając go w dodatkowe pola interpretacyjne. Od roku 2000 jest uczestniczką międzynarodowych festiwali, konferencji i wystaw. Jej solowe performensy często porównywane są do wystąpień Johna Cage. Regularnie publikuje w wydawnictwach drukowanych internetowych, niedawno ukazał się zbiór jej poezji "langues de meehr" (edition spoken script 2010). Zajmuje się również adaptacją utworów dla teatru oraz działalnością edukacyjną w zakresie pisania i poezji dźwiękowej. www.realtimepoem.com

NASTĘPNIE IMPREZA PRZENIESIE SIĘ DO KLUBU TANTRA:
Heike Fiedler (S) & Steve Buchanan (USA)

Henri's Shoppin'
24.11.2010 (środa)
KLUB TANTRA
ul. Ślusarska 5 (przy Nowym Rynku)

godz. 21.00
wstęp wolny!

Steve Buchanan - Guitar, Radio, Noize, Cookie Can Drum
Heike Fiedler - Text Sound, Video Projection

wtorek, 20 lipca 2010

REKAPITULACJA: GN


Rekapitulacja

GN w GwLwP+KwCSW

22.07.2010 (czwartek), cały dzień

Przez ostatnie pół roku grupa artystyczna GN – Gruba Najgorsza prowadziła CSW „Znaki czasu” w Toruniu galerię. Galeria konkretnie była umieszczona w przestrzeni Pokoju z Kuchnią, a jej pełna nazwa brzmi GwLwP+KwCSW, czyli Galeria w Lodówce w Pokoju z Kuchnią w Centrum Sztuki Współczesnej. W ciągu pół roku we wnętrzu lodówki odbyło się 12 wystaw, a i nie tylko odbywały się w wnętrzu. Na potrzeby jednej ekspozycji funkcjonowały nawet dwie lodówki, a inna ekspozycja opierała się na wystawie w przestrzeni P+K. W ramach instalacji Wiesława Górskiego „Nie wszystko świeci jak złoto” odbyły się warsztaty pt. „Moja kupa”. Dalsza forma funkcjonowania GN w CSW wkrótce się wyklaruje.

GN zaplanowało na 22 lipca jednodniowe działanie pt.”Rekapitulacja” wieńczące swójpół roczny projekt kuratorski. Grupa artystyczna spróbuje połączyć galerię, artystę, kuratora, a nawet kulturę i naturę w jedność.

CSW „Znaki czasu” w Toruniu, P+K i GN zapraszają.

piątek, 18 grudnia 2009

ślady

Artyści pozostawiają ślady w różnych miejscach... na przykład w toalecie :)



























fot. Ernest Wińczyk

piątek, 13 listopada 2009

NIEpokój w kuchni. O kulinarnych eksperymentach z tożsamością

19 listopada, g. 18:00

wykład: Katarzyna Przyłuska-Urbanowicz
performance kulinarny: MASH//HER//DIP
(kolektyw w składzie Ola Badowska & Ania Kasińska)

Czym jest przestrzeń kuchni? Czy wyłącznie obszarem zmysłowych doznań, domowego ukojenia i relaksu, „macicznym” światem zaspokojenia potrzeby pokarmu i bezpieczeństwa, oswojonym, na wpół czarodziejskim miejscem budowania biesiadnej wspólnoty? Czy obrazy kulturowe – i nasze własne doświadczenie – nie każą upomnieć się także o inny, mniej oczywisty wymiar kuchennego terytorium? Warto może przyjrzeć się takim przekazom kulturowym, które wydobywają z kuchni jej transgresyjny potencjał. Warto zobaczyć kuchnię także jako hermetyczne laboratorium, zamkniętą przestrzeń ryzykownego eksperymentu, której wyizolowanie (oddzielenie od pokoju – na przekór przyjaznej człowiekowi proksemice) jest warunkiem powodzenia prowadzonych w niej alchemiczno-tożsamościowych działań. Warto zobaczyć kuchnię jako miejsce doświadczenia nie-pokoju: władzy nad życiem i śmiercią, łamania zakazów (nie tylko kulinarnych), czy wreszcie – konfrontacji z własnym miejscem w łańcuchu pokarmowym.

Zapraszamy!







Katarzyna Przyłuska-Urbanowicz - antropolożka kultury, tłumaczka, absolwentka MISH UW, miłośniczka kuchni. Stypendystka Socrates-Erasmus na Université Paris IV – Sorbonne. Doktorantka w Zakładzie Teatru i Widowisk Instytutu Kultury Polskiej, gdzie prowadziła konwersatorium „(Nie)jedzenie jako strategia konstruowania tożsamości”. Publikowała m. in. w „Dialogu”. Mieszka w Warszawie.

wtorek, 2 czerwca 2009

czwartek, 7 maja 2009

Pokój z kuchnią - nowe miejsce do siedzenia

30 maja 2009 w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu otwarta zostanie nowa wielofunkcyjna przestrzeń warsztatowa, przeznaczona do twórczego wypoczynku. Unikalny system mebli zaprojektowany został przez Tomek Rygalik Studio.

Usytuowany na parterze POKÓJ Z KUCHNIĄ już od maja będzie miejscem dyskusji, koncertów i artystycznych akcji. Ma to być także punkt nieformalnych spotkań z przyjaciółmi. Będzie to pierwsza tego typu przestrzeni site specific w Polsce, która jest jednocześnie wystawą dizajnu i spełnia funkcje użytkowe. Dedykowana w całości lokalnej społeczności będzie miejscem otwartym, niebiletowanym, gdzie można poczytać książkę, napić się kawy, porozmawiać. Znajdzie się tutaj także pracownia edukacyjna dla dzieci i młodzieży.

Projektant uciekł od dosłowności codziennych sprzętów. Stoły, ławy, siedziska to zarazem rzeźbiarskie bryły. Aranżacja będzie z jednej strony spełniać funkcje utylitarne, a z drugiej - będzie rodzajem artystycznego projektu site specific, z pogranicza sztuki i dizajnu. Koncepcja bazuje na idei architektury faweli (fawele to rozległe dzielnice nędzy, tworzące się wokół miast w Brazylii, gdzie domy budowane są z najtańszych materiałów, często odzyskanych z innych domów lub z wysypisk śmieci) oraz twórczego recyclingu. Ustawione w przestrzeni obiekty z czasem będą zmieniać swoje przeznaczenie, migrować, ulegać zniszczeniu.

Zaprojektowane przez Tomka Rygalika meble wykonane zostaną z płyty OSB. Ta surowa, wyjęta wprost z placu budowy estetyka, nada nowy charakter przestrzeniom CSW. Jak mówi projektant: Początek pracy nad projektem często bierze się z refleksji, że coś można wykorzystać do czegoś innego. Ważna jest otwartość myślenia. Warsztatowy wygląd i zdecydowana faktura płyty będzie stanowić przeciwwagę dla minimalistycznej, chłodnej i eleganckiej architektury Centrum. Zaproponowany przez Rygalika projekt opiera się na prostym, funkcjonalnym, dostosowującym się do potrzeb użytkownika dizajnie. Na wyposażenie Pokoju składać się będzie między innymi audytorium, przenośna scena koncertowa, która w razie potrzeby zamienić się może w konsoletę dla didżeja lub siedzisko, różne formy sof, stołów i stołków, a także elementy stworzone z myślą o dziecięcej zabawie. Ważną rolę odgrywać będzie również sprzyjająca wypoczynkowi naturalna roślinność. W POKOJU Z KUCHNIĄ znajdzie się podręczna biblioteczka z książkami, a także kącik gier.

Elementem wyposażenia będzie KUCHNIA Elżbiety Jabłońskiej, z której korzystać będą mogli goście podczas organizowanych tu wydarzeń. Umieszczona w nowej przestrzeni praca z kolekcji CSW spełniać będzie cele użytkowe oraz integracyjne, przełamując sterylną estetykę architektury galeryjnej i tworząc atmosferę sprzyjającą swobodnej wymianie myśli.

Inauguracji działalności POKOJU Z KUCHNIĄ towarzyszyć będzie performance Elżbiety Jabłońskiej, performance Oskara Dawickiego oraz koncert 8rolek.

Kuratorzy projektu: Daniel Muzyczuk, Agnieszka Pindera, Joanna Zielińska
Design: Tomek Rygalik Studio
Identyfikacja graficzna: Hakobo