Pokazywanie postów oznaczonych etykietą relaks. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą relaks. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 22 lutego 2011

Fizjologia smaku: Jak żywić się powietrzem? Czyli o kontrowersyjnych zaletach diety

27.02.11, 18.00
prezentacja | pokaz filmowy

Odmawianie sobie przysmaków i pragnień kojarzy się niezawodnie ze słabnącym rygorem religijnych reguł. Z czasem to zagadnienie (wcześniej znane w kręgach pozaeuropejskich) zyskało status pewnej przyległości, równoległego świata zinstytucjonalizowanej, naukowo poświadczonej medycyny. W końcu trafiło zaś do kultury popularnej, almanachów i podręczników służących niezawodną pomocą w pogoni za szczęściem. Ten moment wprowadził największą polaryzację, jeśli chodzi o to zagadnienie.
Zastanawiając się nad dietą, uświadamiamy sobie szybko, że metod i sposobów jest bez liku, a cel zaś jest mniej więcej ten sam. Jest to działanie ukierunkowane na uzyskanie harmonii, równowagi i „szczęścia” w różnych odcieniach (rozumianego jako świetna sylwetka, powodzenie u płci przeciwnej, a w końcu zdrowie i spokój umysłu). Szczęście jednak w obecnych czasach ma przede wszystkim wielu sprzedawców. Wobec tego, czy brak diety jest też jakąś dietą, i do czego to wszystko jest tak naprawdę potrzebne?
Próbując odpowiedzieć na te i inne pytania, prowadzący przyjrzą się dietom czarnoskórych niewolników w Stanach Zjednoczonych XIX stulecia, ewolucji tzw. przekąsek koktajlowo-telewizyjnych czy w końcu artystycznym redefinicjom rozmaitych diet w kontekście kultury konsumpcyjnej, antydietom i zagadnieniu antyjedzenia w sztuce współczesnej...

Zapraszamy do Pokoju z Kuchnią na niedzielny relaks przy kawie i słodyczach bez cukru!
Prowadzenie: Elżbieta Supczińska, dr Edward Morbius

Elżbieta Supczińska – historyk, animatorka kulturalna, specjalizacja teatralna. Prowadzi w P+K cykl „Dorośli czytają, dorośli słuchają”.
dr Edward Morbius – wizytujący wykładowca warszawskiej SWPS, pola zainteresowań: bionika. W P+K współprowadził gościnnie cykl "Frankenstain vs Kopernik".

wtorek, 23 listopada 2010

Augenmusik: Lau Nau

27 listopada (sobota), godz. 20:00

LAU NAU
(Laura Naukkarinen) to fińska artystka związana z chicagowską wytwórnią Locust. Na fińskiej scenie freak folkowej pojawiła się ponad 10 lat temu, w rodzimej Finlandii znana głównie z występów w zespołach Päivänsäde oraz Kiila. Jej koncerty – uznane przez magazyn „The Wire” jako jedne z najlepszych na świecie – opisywane są jako czarujące i pełne ciepła. Na swojej ostatniej płycie „Nukkuu” serwuje nam przepięknie smutne piosenki będące kwintesencją psychodelicznego folku. Tradycyjne fińskie instrumentarium podrasowane klasycznie skandynawską elektroniką spod znaku Mum w połączeniu z anielskim głosem Lau Nau w sumie dają piorunujący w swej prostocie efekt. Delikatny, ciepły wokal Laury cudownie kontrastuje z chłodnymi brzdękami z nierozpoznawalnych instrumentów szarpanych, stukanych i potrząsanych. Jak pisze sama artystka „Gdyby literatura była muzyką to książki byłyby jak drzewa z kartkami zamiast liści. Muzyka jest jak trójwymiarowy obraz tworzony przez dźwięki prosto z głębi duszy.”

http://www.myspace.com/launau
WSTĘP WOLNY!

poniedziałek, 6 września 2010

PORCJE ROSOŁOWE - koncert w P+K!

W skład laptopowego duetu wchodzą Owczy Pęd i Fischerle. To artyści dobrze znani w toruńskim środowisku. Ilość ich projektów jest niezmierzona. Warto tu wspomnieć chociażby o kolektywie Poszmeg, w którym wyżej wymieni grają obcy folk, wchodząc w kolaboracje z pacjentami spółdzielni Dobrze im. M. Reja. Oprócz tego Fischerle jako Paweł Zalewski tworzy prace wideo i instalacje.
Twórczość dźwiękowa Porcji Rosołowych to refleksja nad medium, które mówi własnym głosem w tych boleśnie zredukowanych do samego tylko dźwięku filmach. Inspiracją duetu są błotniaste strzępki codzienności, filmy Russa Mayera, burza nad miastem, karaluch, świetlne refleksy na butelce po wypitym podczas wesołej biesiady piwku, pyszna paróweczka napoczęta przez futrzanych wojowników zmęczonych wielogodzinną ekstatyczną improwizacją.

 fot. Justyna Kociszewska

WTOREK, 7.09, godz. 20:00

WSTĘP WOLNY!

czwartek, 1 kwietnia 2010

Fizjologia Smaku: Addis Abeba listening party

Fizjologia smaku: Addis Abeba Listening Party @ P+K
10.04. (sobota), godz. 17.30 | wykład/koncert
11.04. (niedziela), godz. 14.30 | relaks, degustacja, listening party

Co wiemy o współczesnej Etiopii poza tym, że mieści się gdzieś w obszernej nazwie Afryka? Niewiele? Niesamowita historia, tradycja muzyczna i ukształtowanie terenu to tylko tropy pozwalające na wieloletnie badania i poświęcenie się przyjemności odkrywania. Osobnym wątkiem wartym poznania jest etiopska kuchnia. Jedzenie w tym wielokulturowym kraju (Prawosławie, Judaizm i Islam) dalekie jest od fast foodu, a w połączeniu z ceremonią picia zielonej kawy posiłek jest prawdziwym misterium.

Cykl Fizjologia smaku otworzy dwóch etiopskich eksperymentatorów kuchni i muzyki: Endalkachwe Absher i Ejiigu Zenebe. W programie m.in. prezentacja i pokaz Ejiigu Zenebe mówiący o relacji apetytu z niezwykłą muzyką etiopską (10.04 - sobota, godz. 17.30 - później "etiopski" koncert zespołu Połącz Punkty), następnie w niedzielę wspólny relaks i listening party połączone z degustacją etiopskich specjałów i ceremoniałem zielonej kawy - 11.04, od godz 14.30.

Zapraszamy do Pokoju z Kuchnia!

Uwaga zapisy: pokojzkuchnia@gmail.com - liczba miejsc ograniczona!

Fizjologia smaku jest programem rezydencyjnym dla „kucharzy skłonnych do eksperymentu” i poszerzania swojej wiedzy o inne dziedziny, bądź tez artystów i innych osób, których zainteresowania obejmują tematykę kulinarną. (kuratorzy, politycy, entuzjaści). Zgodnie z założeniami P+K przedsięwzięcie podejmuje dialog z ‘egzotycznymi’, artystycznymi i humanistycznymi aspektami gotowania, propaguje otwartą przestrzeń P+K(open space) oraz zachęca do swobody ekspresji w najbardziej elementarnych warstwach życia.

Każde spotkanie, rezydencja zakłada nieco inna formułę realizacji. Od 1-2 tygodniowych do krótkich 1-2 dniowych pobytów, które będą obejmowały „kuchnię na żywo”, wykłady teoretyczne, prezentacje, relaks, performance, wspólne jedzenie, naukę tańca, itp. Różne formy, postawy, punkty widzenia, nieoczekiwane formy odbioru.

Sztuka gastronomiczna i smakoszostwo są zagadnieniami rozległymi, toteż punktem wyjścia nie jest tu jakakolwiek próba podsumowania istniejącej wiedzy, a nawet jej części, gdyż nie jest to możliwe w formule performatywnych spotkań. Ciekawym wydaje się natomiast inny sposób pracy, polegający na działaniach z wybranymi, ekscytującymi elementami, które swą niecodziennością, interdyscyplinarną formułą i budzonym zaskoczeniem odcinały się będą od zestandaryzowanego, korporacyjnego, "franczyzowego" podejścia i myślenia o sztuce kulinarnej w Toruniu, jak i Polsce.

Częściowo poważnie, częściowo na żarty projekt ten znajduje odniesienie w poradnikach kulinarnych minionych stuleci i ich praktycznym wskazówkom i poradom, kiedy to obecność w kuchni cukru, kawy czy tez ziemniaków nie było bynajmniej czymś oczywistym, powszechnym i na pewno nie tanim, nie mówiąc tu już o czymś takim, jak świadome stosowanie diet. Jednym z takich odniesień jest praca zatytułowana właśnie Fizjologia smaku albo Medytacje o gastronomii doskonałej, Anthelme Brillat-Savarina, której autor w sposób jasny i elegancki opowiada całościową historię poprzez szereg żywo i z dowcipem potraktowanych anegdot, jak i dłuższych wątków krążących wokół sztuki gastronomii. Innym odniesieniem dla Fizjologii smaku jest rumuński artysta Daniel Spoerri i jego teoria sztuki jedzenia oraz jego artystyczno-społeczne eksperymenty na tym polu (które zapowiedziały działania takich artystów, jak Keith Harring czy Rikrit Tiravanija).

czwartek, 7 maja 2009

Pokój z kuchnią - nowe miejsce do siedzenia

30 maja 2009 w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu otwarta zostanie nowa wielofunkcyjna przestrzeń warsztatowa, przeznaczona do twórczego wypoczynku. Unikalny system mebli zaprojektowany został przez Tomek Rygalik Studio.

Usytuowany na parterze POKÓJ Z KUCHNIĄ już od maja będzie miejscem dyskusji, koncertów i artystycznych akcji. Ma to być także punkt nieformalnych spotkań z przyjaciółmi. Będzie to pierwsza tego typu przestrzeni site specific w Polsce, która jest jednocześnie wystawą dizajnu i spełnia funkcje użytkowe. Dedykowana w całości lokalnej społeczności będzie miejscem otwartym, niebiletowanym, gdzie można poczytać książkę, napić się kawy, porozmawiać. Znajdzie się tutaj także pracownia edukacyjna dla dzieci i młodzieży.

Projektant uciekł od dosłowności codziennych sprzętów. Stoły, ławy, siedziska to zarazem rzeźbiarskie bryły. Aranżacja będzie z jednej strony spełniać funkcje utylitarne, a z drugiej - będzie rodzajem artystycznego projektu site specific, z pogranicza sztuki i dizajnu. Koncepcja bazuje na idei architektury faweli (fawele to rozległe dzielnice nędzy, tworzące się wokół miast w Brazylii, gdzie domy budowane są z najtańszych materiałów, często odzyskanych z innych domów lub z wysypisk śmieci) oraz twórczego recyclingu. Ustawione w przestrzeni obiekty z czasem będą zmieniać swoje przeznaczenie, migrować, ulegać zniszczeniu.

Zaprojektowane przez Tomka Rygalika meble wykonane zostaną z płyty OSB. Ta surowa, wyjęta wprost z placu budowy estetyka, nada nowy charakter przestrzeniom CSW. Jak mówi projektant: Początek pracy nad projektem często bierze się z refleksji, że coś można wykorzystać do czegoś innego. Ważna jest otwartość myślenia. Warsztatowy wygląd i zdecydowana faktura płyty będzie stanowić przeciwwagę dla minimalistycznej, chłodnej i eleganckiej architektury Centrum. Zaproponowany przez Rygalika projekt opiera się na prostym, funkcjonalnym, dostosowującym się do potrzeb użytkownika dizajnie. Na wyposażenie Pokoju składać się będzie między innymi audytorium, przenośna scena koncertowa, która w razie potrzeby zamienić się może w konsoletę dla didżeja lub siedzisko, różne formy sof, stołów i stołków, a także elementy stworzone z myślą o dziecięcej zabawie. Ważną rolę odgrywać będzie również sprzyjająca wypoczynkowi naturalna roślinność. W POKOJU Z KUCHNIĄ znajdzie się podręczna biblioteczka z książkami, a także kącik gier.

Elementem wyposażenia będzie KUCHNIA Elżbiety Jabłońskiej, z której korzystać będą mogli goście podczas organizowanych tu wydarzeń. Umieszczona w nowej przestrzeni praca z kolekcji CSW spełniać będzie cele użytkowe oraz integracyjne, przełamując sterylną estetykę architektury galeryjnej i tworząc atmosferę sprzyjającą swobodnej wymianie myśli.

Inauguracji działalności POKOJU Z KUCHNIĄ towarzyszyć będzie performance Elżbiety Jabłońskiej, performance Oskara Dawickiego oraz koncert 8rolek.

Kuratorzy projektu: Daniel Muzyczuk, Agnieszka Pindera, Joanna Zielińska
Design: Tomek Rygalik Studio
Identyfikacja graficzna: Hakobo